Tarihi eseri getir değerince parayı götür

Konusu 'Güncel Olaylar' forumundadır ve x_m.e.e tarafından 27 Ağustos 2007 başlatılmıştır.

 1. x_m.e.e

  x_m.e.e ..ıɯıʎǝsɹǝɥ ɯıpʎɐs ʞoʎ..

  • Yönetici
  Mesajlar:
  47.139
  Aldığı Beğeni:
  1.477
  Ödül Puanları:
  425
  Kültür Bakanlığı evinde, tarlasında tarihi eser bulup yetkililere getirenlere, eserin değeri kadar para ödüyor.Kültür ve Turizm Bakanlığı, evinde, çevresinde veya tarlasında tarihi eser bulan ve yetkililere teslim edenlere, 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında, eserin değeri kadar para ödüyor.

  Adana Arkeoloji Müze Müdürü Kazım Tosun, tarihi eserlerin, ülkenin en önemli kültür varlığı olduğunu belirterek, bu bilinci aşılamak için yoğun çaba gösterdiklerini söyledi.

  VATANDAŞ BİLMİYOR

  Milli servet olan tarihi eserleri herkesin korumasını isteyen Tosun, bu kapsamda vatandaşların müzelere güvenmesi ve çekinmeden buldukları eserleri getirmeleri, gördüklerini de bildirmeleri gerektiğini vurguladı. Tosun, tarihi eserleri kaçırıp suçlu olmaktansa değerinin tamamını alarak milli servete de katkıda bulunulabileceğini ifade ederek şunları söyledi: 'Kaçakçılar rant elde edecekleri için elinde tarihi eser bulunan vatandaşları, 'müzeye gitmeyin, sizi hapse atarlar' gibi aldatıcı söylemler ile ikna edip suça ortak ediyor. Vatandaşların çoğu 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında, tarihi eserleri bulup müzelere getirenlere eserin değerinin yüzde 100'ünün verildiğini, görüp kendilerine haber verenlere ise yüzde 40'ının ikramiye olarak ödendiğini ne yazık ki bilmiyor.''

  NE KADAR İKRAMİYE VERİLİYOR?

  2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'nun 64. maddesine göre, tarihi eser getirenlere verilen ikramiyeler özetle şöyle: Kültür ve Turizm Bakanlığı, kendi mülkü içinde eser bulanlara, eserin değerini ödeyerek satın alabiliyor. Ayrıca ikramiye verilmiyor. Milli Mücadele, Türkiye Cumhuriyeti Tarihi ve Atatürk'e ait kültür varlıkları, Kültür ve Milli Savunma bakanlıkları ile Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu’nca satın alınabiliyor. Eser başkasının mülkü içinde bulunmuşsa, Bakanlık “varlığın belirlenen bedelinin” yüzde 80'ini, bulan ile mülk sahibi arasında ikramiye olarak yarı yarıya paylaştırıyor. Vatandaş, devlete ait arazide kültür varlığı bulursa, eserin bedelinin yüzde 40'ını ikramiye olarak alıyor. Nerede olursa olsun yeni bulunup da gizlenen kültür varlıklarını haber verenler ile bunları yakalayan kamu görevlilerine ise taşınır mallar için gösterilen oranlarda tespit edilen bedel, ikramiye olarak veriliyor. Eğer kültür varlıklarını bulan, haber veren veya yakalayan kişi sayısı birden fazla olursa, ikramiyeler kişiler arasında eşit paylaştırılıyor.
   

Sayfayı Paylaş