taş küre-taş küre nedir-taş küre hakkında

Konusu 'sştu' forumundadır ve Maestro tarafından 21 Aralık 2008 başlatılmıştır.

 1. Maestro

  Maestro Misafir

  Taş yuvarı .
   
 2. selen bayır

  selen bayır Misafir

  Cevap: taş küre-taş küre nedir-taş küre hakkında

  1- YERKABUĞU (LİTOSFER) Buna taş küre de denir. Geosferlerin en incesidir. En fazla sahip olduğumuz bilgiler bu tabakaya aittir. Yerkabuğunun kalınlığı 5- 110 km. arasında değişmektedir. Ortalaoma 50- 60 km. kabul edilmektedir. Bu kaolınlık yer yüzeyinin şekillerine göre değişomektedir. Dağların altında kalın, okyanusoların altında incedir. Yerkabuğunun en üst kısmı genellikle silisyum ve alüminyum dan oluştuğu için SİAL olarak adlandırılır. Yoğunluğu 2,67 gr/cm3 olarak kabul ediolir. Kalınlığı her yerde aynı değildir. Büoyük Okyanusun altında olmadığı tahmin edilmektedir. Siolin altındaki bölge yani yerkabuğunun alt kısmı silisyum ve magonezyumdan meydana geldiği için SİMA adını alır. Simanın oldukça derine uzandıoğı, amorf olduğu ve ortalama yoğunluğuonun 3,27 gr/cm3 olduğu kabul edilmekteodir. “Granit Kabuk” olarak adlandırılan Sialin kalınlığı; Niggli tarafından 10- 30 km. Gornod tarafından ise 20 km. olduğu sanılmaktadır. Hipoteze göre daha derinde Gabro ve Bazaltlar bulunur. Bu zorun alotında bulunan ergimiş kayaçlardan oluşomuş yapıya MAGMA denir. Alman WEGENER’e göre kıtaları oluşturan sial üzeorinde Aysbergler (Buz dağları) gibi yüzmekote olduğunu ve iki yöne hareket etmekteodir. A.B.D.de yapılan Ölçümlere göre Atlantik sahilinde kabuğun kalınlığı 30 km. Rock Mountains ( 2000 m.) dağlarında 32-35 km’dir.
   
 3. Misafir

  Misafir Misafir

  Cevap: taş küre-taş küre nedir-taş küre hakkında

  1- YERKABUĞU (LİTOSFER) Buna taş küre de denir. Geosferlerin en incesidir. En fazla sahip olduğumuz bilgiler bu tabakaya aittir. Yerkabuğunun kalınlığı 5- 110 km. arasında değişmektedir. Ortalaoma 50- 60 km. kabul edilmektedir. Bu kaolınlık yer yüzeyinin şekillerine göre değişomektedir. Dağların altında kalın, okyanusoların altında incedir. Yerkabuğunun en üst kısmı genellikle silisyum ve alüminyum dan oluştuğu için SİAL olarak adlandırılır. Yoğunluğu 2,67 gr/cm3 olarak kabul ediolir. Kalınlığı her yerde aynı değildir. Büoyük Okyanusun altında olmadığı tahmin edilmektedir. Siolin altındaki bölge yani yerkabuğunun alt kısmı silisyum ve magonezyumdan meydana geldiği için SİMA adını alır. Simanın oldukça derine uzandıoğı, amorf olduğu ve ortalama yoğunluğuonun 3,27 gr/cm3 olduğu kabul edilmekteodir. �ranit Kabuk�olarak adlandırılan Sialin kalınlığı; Niggli tarafından 10- 30 km. Gornod tarafından ise 20 km. olduğu sanılmaktadır. Hipoteze göre daha derinde Gabro ve Bazaltlar bulunur. Bu zorun alotında bulunan ergimiş kayaçlardan oluşomuş yapıya MAGMA denir. Alman WEGENER� göre kıtaları oluşturan sial üzeorinde Aysbergler (Buz dağları) gibi yüzmekote olduğunu ve iki yöne hareket etmekteodir. A.B.D.de yapılan Ölçümlere göre Atlantik sahilinde kabuğun kalınlığı 30 km. Rock Mountains ( 2000 m.) dağlarında 32-35 km�ir.
   
 4. Misafir

  Misafir Misafir

  Cevap: taş küre-taş küre nedir-taş küre hakkında

  çok sağolun ödevimde çok iyi yardımcı oldunuz.
   
 5. Misafir

  Misafir Misafir

  Cevap: taş küre-taş küre nedir-taş küre hakkında

  YERKABUĞU (LİTOSFER) Buna taş küre de denir. Geosferlerin en incesidir. En fazla sahip olduğumuz bilgiler bu tabakaya aittir. Yerkabuğunun kalınlığı 5- 110 km. arasında değişmektedir. Ortalaoma 50- 60 km. kabul edilmektedir. Bu kaolınlık yer yüzeyinin şekillerine göre değişomektedir. Dağların altında kalın, okyanusoların altında incedir. Yerkabuğunun en üst kısmı genellikle silisyum ve alüminyum dan oluştuğu için SİAL olarak adlandırılır. Yoğunluğu 2,67 gr/cm3 olarak kabul ediolir. Kalınlığı her yerde aynı değildir. Büoyük Okyanusun altında olmadığı tahmin edilmektedir. Siolin altındaki bölge yani yerkabuğunun alt kısmı silisyum ve magonezyumdan meydana geldiği için SİMA adını alır. Simanın oldukça derine uzandıoğı, amorf olduğu ve ortalama yoğunluğuonun 3,27 gr/cm3 olduğu kabul edilmekteodir. “Granit Kabuk” olarak adlandırılan Sialin kalınlığı; Niggli tarafından 10- 30 km. Gornod tarafından ise 20 km. olduğu sanılmaktadır. Hipoteze göre daha derinde Gabro ve Bazaltlar bulunur. Bu zorun alotında bulunan ergimiş kayaçlardan oluşomuş yapıya MAGMA denir. Alman WEGENER’e göre kıtaları oluşturan sial üzeorinde Aysbergler (Buz dağları) gibi yüzmekote olduğunu ve iki yöne hareket etmekteodir. A.B.D.de yapılan Ölçümlere göre Atlantik sahilinde kabuğun kalınlığı 30 km. Rock Mountains ( 2000 m.) dağlarında 32-35 km’dir.
   

Sayfayı Paylaş