Taşınmaz ön satış sözleşmesinden vazgeçmek

Konusu 'Hukuk Danışmanı' forumundadır ve McClane tarafından 6 Aralık 2008 başlatılmıştır.

 1. McClane

  McClane Well-Known Member

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  21.712
  Aldığı Beğeni:
  292
  Ödül Puanları:
  83
  Ev almaya karar verdik ve bir ev beğendik. Ev, kooperatif hissesidir ve henüz tapusu yoktur. Hissedarı olan mal sahibinden emlakçı aracılığıyla alımı gerçekleştirmek niyetindeydik.

  07 Ocak 2007 tarihinde emlakçı aracılığıyla; üstünde emlakçının, mal sahibinin ve alıcının (ben) imzası bulunan -NOTERSİZ- "TAŞINMAZ ÖN SATIŞ VE EMLAK KOMİSYONCULUĞU SÖZLEŞMESİ" hazırlandı.

  Bazı olumsuzluklar nedeniyle evi almaktan vazgeçtik. Sözleşmede bulunan bazı maddeler aşağıdadır:

  1. Tapudaki satışın hangi tarihte yapılacağı: 31 Ocak 2007
  2. Satıştan vazgeçen/engel çıkaran tarafın karşı tarafa ödeyeceği cezai şart: 10.000 YTL.
  3. Emlakçıya verilen kaparo: 750 YTL.

  Sorularım:
  1. Vazgeçtiğimizi en geç hangi tarihe kadar ve hangi yolla bildirmemiz gerekir?
  2. Tapudaki satış tarihinden önce (31 Ocak'tan önce) alımdan vazgeçmemiz halinde 10.000 YTL'lik cezayı ödemek zorunda mıyız?
  3. Satışın gerçekleşmemesi durumunda kaparoyu (750 YTL'yi) geri alabilir miyiz?

  NOT: Sözleşmede yazılı olmamakla birlikte, satıştan önce kaparonun diğer bir kısmı olan 3.000 YTL'yi de emlakçıya ödemeyi sözle taahhüt ettik. Alımdan vazgeçmemiz halinde; emlakçı 3.000 YTL'yi bizden talep edebilir mi?

  Teşekkür ederim.

  .
  Yaptığınız sözleşme, şekil şartlarına uymamaktadır. Hem kooperatif hissesinin satışı, hem taşınmaz satışı şartlarına uymuyor.
  Bu nedenle sözleşme hükümsüzdür. Hükümsüz olan sözleşmeye dayanan cezai şart da hükümsüzdür. Herkes verdiğini geri alır. Taahhütlerin tümü geçersiz olur
   
 2. Misafir

  Misafir Misafir

  Cevap: Taşınmaz ön satış sözleşmesinden vazgeçmek

  Komisyoncu isterse elindeki sözleşme ile iki tarafın komisyon bedelini vazgeçen tarafdan faturasını kesmek sureti ile kdv'siyle beraber talep edebilir, resmi işlem başlatabilir. İstemekle beraber aynı zamanda mevzuatıda bilmesi gerekir. Bu emlakcının alacağı meblag'dır. Vazgeçme durumundaki belirtilen cezai bedeller ise vazgeçenden tahsil edilerek vazgeçmeyen tarafa aktarılır. Vazgeçmeyen taraf herhangi bir cezai bedel talep etmezse sorun olmaz. Ancak her harükarda kanunen vazgecen emlak komisyoncusunun toplam iki tarafdanda alacagı ücreti olan yuzde 3'erden yuzde 6'lık kısmı fatura karsılıgında talep edebilir, kanuni yollarlada alabilir.
   

Sayfayı Paylaş