Türkçe'nin Yozlaşması

Konusu 'FoRuMeX.net Pano' forumundadır ve selim_felluce tarafından 29 Aralık 2006 başlatılmıştır.

1. selim_felluce

selim_felluce Member

Aldığı Beğeni:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Arkadaşlar düşündükleriniz nedir? Günde en az seksen-doksan kez yaptığımız Türkçeyi berbat eden hatalara lütfen dikkat edelim:( :( :(

Last edited: 9 Kasım 2007
    1 person likes this.
  2. çağrı1012

çağrı1012 Well-Known Member

Aldığı Beğeni:
    89
    Ödül Puanları:
    48
    evet bu konuda sana katılıyorum...en basit bi örnek olarak msnde yazışırken ya da şu forumda paylaşım yaparken bile yazdığımız yazılarda türkçemizi düzgün kullanmıyoruz(ben de dahil:() kelimeleri yazarken saçma sapan kısaltmalar yapıyoruz bence en azından işe bunları düzelterek başlayabiliriz...

1 person likes this.
  3. ShaNv3Rdi

ShaNv3Rdi PDR

Aldığı Beğeni:
    150
    Ödül Puanları:
    63
    türkçemi kaldı başka diller türütiyolar kafalarından..

4. dishi_kartal

dishi_kartal Member

Aldığı Beğeni:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    haklısınız arkadaşlar Türkçemizi bizler ne hale getiriyoruz başka milletlere ne diyebiliriz ki önce bizler dikkat etmeliyiz

5. Mary.MaNsoN

Mary.MaNsoN Well-Known Member

Aldığı Beğeni:
    79
    Ödül Puanları:
    48
    Ama burası net ortamı hangi insan gidip dışarda ayh bittim kal geldi ölücem boğulucam eeht yahu gibi lafları kullanıoki?

BEN özeLLikLe ahmet Ercana bayılıyorum yani onun saçma kelimelerine.Bize Hoca sölemişti işte böle böle sitesi war die :D Bende girdim Adam öyle bi akıLdaki MaiL e ıyışkı Demiş :D Çok saçma kalıo ama çok güLmüştük biz :D

6. kazim_1903

kazim_1903 Active Member

Aldığı Beğeni:
    47
    Ödül Puanları:
    28
    Türkçemizi korumalıyız bence.Varmı bizim gibi şiveleri olan bi ülke daha yaa ;);)

7. AfYoK

AfYoK New Member

Aldığı Beğeni:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    bugün bu durumdaysak dilimizi korumadığımız içindir. Tarihte bir milleti yok etmek için işgal ettikleri yerlere ülkeler ilk olarak dillerini sokmuşlardır. Bizde öyle olmayalım yavas yavas kaybolmayalım

8. dolls_4eva

dolls_4eva Member

Aldığı Beğeni:
    14
    Ödül Puanları:
    18
    ben asla okey,bye bye kullanmam kullandırtmam mesela..tamam veya hoşçakal desen noluyo yani ayıp bişeymi tamam neden okey diyelim ki demi?.

9. cennet00

cennet00 Well-Known Member

Aldığı Beğeni:
    149
    Ödül Puanları:
    63
    Durum Vahİm

k yerine q
    ğ yerine g
    v yerine w
    v yerine f
    ş yerine sh kullunmanın mantığı nedir sizce?
    OK bile TDK sözlüğünde yerini almışken yapabileceğimiz tek şey biraz dikkat ve çevremizi bilgilendirmek bence...
    garip kısaltmalardan kaçınmak mesela...

1 person likes this.
  10. AfYoK

AfYoK New Member

Aldığı Beğeni:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Bu internetteki konuşmalar günlük dile de yansıyor ki özellikle sakın yanlış anlayıp alınmayın bunu daha cok kızlar yapıyor. spaces.live e girin arattırn bi kac kız ismi. KAtegorilerde mesela benim fotoğraflarım yerine penn yazıyor, özge yerine öskkee yazyıro, falan filan yerine walan wilan yazıyor... Adamlar silahla zorla yapamadılar ama içten içe kendimizi yozlaştırarak bu ülke üzerindeki emellerine ulaşmaya başladılar maalesef çünkü pardon afedersiniz iç çamasırımıza kadar yabancı... Gidişat kötü yaa bizleri ilerde çok berbat bi Türkiye bekliyor böyle giderse

11. knightsk

knightsk New Member

Aldığı Beğeni:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    katılıyorum.gereksiz yere türkçemizi katlediyorlar

12. xxbarışxx

xxbarışxx New Member

Aldığı Beğeni:
    23
    Ödül Puanları:
    0
    İşe senden başlayalım Selim_felluce; Türkçe'yi yazman yanlış, dil isimleri ayrılmaz :)

13. xxbarışxx

xxbarışxx New Member

Aldığı Beğeni:
    23
    Ödül Puanları:
    0
    Kimse yanlış anlamasın; ama Tükçenin doğru kullanılmasını savunup da bu konuda yazı yazan arkadaşların nerdeyse tamamında yazım ya da noktalama yanlışı var.:) buna ben de dahilim:)

14. önder.c

önder.c Member

Aldığı Beğeni:
    2
    Ödül Puanları:
    8
    Önce şu ezikliği atalım üstümüzden.Türk Dil Kurumu da şu sözlüğü bitirsin artık.
    benim en çok sevdiğim şeylerden biri de yabancı kelimelere Türkçe karşılık bulmak. Ama şaçma sapan karşılıklar değil. Felsefe ile uğraşmalıyız bence. kavramlara ad bulmakta zorlanıyoruz. Çünkü kavram oluşturamıyoruz. Dil düşünceden gelir unutmayın.

15. xxbarışxx

xxbarışxx New Member

Aldığı Beğeni:
    23
    Ödül Puanları:
    0
    sana kesinlikle katılıyorum.
    televizyona göstergeç diye karşılık bulan bi türk dil kurumu var.
    düşünsene napıosun diyen birine göstergeç seyrediyorum mu dicez
    kesinlikle felsefeye yönelmemiz gerekiyo

16. Neith

Neith New Member

Aldığı Beğeni:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    Türkçeyi yozlaştıran kimdir ?

İlk önce bu soruyu sormak gerekir.Türkçeyi yeni nesil yani biz mahvediyoruz.Kullandığımız nickleri bir yana bırakırsak önemli olan konuşmalarımızdır.Msn veya diğer chat programları ve sanal ortamda kullandığımız her harf önemli türkçemiz çok mükemmel ve çok geniş bir dil türkçemizin zenginliklerinden faydalanamıyoruz.

Eğer içinizde "Bye-Bye Türkçe" adlı kitabı okuyan varsa bilir.En büyük ve yıkılması imkansız olan ülkeler kültürleri yozlaştırılarak yok edilmiştir.

1 person likes this.
  17. silberkar

silberkar Member

Aldığı Beğeni:
    3
    Ödül Puanları:
    8
    ''tÜrkler TÜrÇe KonuŞarak''

18. Director

Director Member

Aldığı Beğeni:
    2
    Ödül Puanları:
    8
    Türkçe denince benim içim kıpır kıpır oluyor [mesela Karaman Oğullarındaki karaman oğlu Mehmet onu örnek alalım] lütfen dilimiz Türkçeyi düzgün kullanalım.

19. gazim

gazim New Member

Aldığı Beğeni:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    yani şimdi söle bişi var arkdşım bunun kızı erkeği yok benim konuştuğum erkek arkdşlarım kız arkdşlarımdan berbat konuşuyo ebet diyo mesala ne kadar manasızz.....bunu söleyincede hani öle söleme dedğiimdede darılık gücebniliyo..bende yapmıyorum demiyorum nasıl yapıyorum msn dilinde konuşuyorum aradaa ..bakıyorum bazen slm bile demişim:) çok yanlış ama olmaması gerekn şelyler diye düşünüyorum aynı şekilde dizlerdede Türkçemiz oldukça katlediliyoo...yani artık moda saçma sapan konuşmak bunlar dikkat çekiyo zannediyolar ama yanılıyolar ...ama komik bi durum olarak dikkat çekebilir tabi...

20. ^ HayaL

^ HayaL Well-Known Member

• Platin Üye
    Aldığı Beğeni:
    189
    Ödül Puanları:
    63
    hata bizde!!

madem tamam bye bye demiyorsun o zaman niye noluyo,demi gibi kelimeleri kullandığını sorabilir miyim?

Sayfayı Paylaş