Türkiye'de Gezilmesi Gereken 50 Yer

Konusu 'Fotoğrafçılık' forumundadır ve Mıknatıs tarafından 6 Haziran 2008 başlatılmıştır.

 1. Mıknatıs

  Mıknatıs Womanizer

  Mesajlar:
  11.151
  Aldığı Beğeni:
  401
  Ödül Puanları:
  583
  Dev heykeller mekânı Nemrut
  Adıyaman'ın Kâhta ilçesinde bulunan ve içinde Kommagene Krallığı'nın antik kentini barındıran milli park içerisinde, aslan ve kartal heykellerinin arasında 7 metreye varan dev heykeller bulunuyor. Bölge, tarih meraklıları için ideal.

  [​IMG]


  Doğayla iç içe bir kasaba
  Karadeniz'in şirin kasabalarından olan Amasra, sakin bir tatil isteyenler için ideal bir mekân. Doğal güzelliklerinin yanı sıra, kalesi, müzesi ve Cenova şatosuyla tarihî bir tur da yapabilirsiniz

  [​IMG]


  Amasya’nın nehir güzelleri
  Bir İç Anadolu şehrinde de sizi şaşırtacak şeyler olabilir. Şehrin merkezinden geçen Yeşilırmak'ın kenarında sıralanan ve geleneksel Osmanlı evinin bütün özelliklerini bünyesinde taşıyan Amasya evleri bu şehri görmek için iyi bir neden

  [​IMG]


  Tarih ve gizemi birlikte görün
  Likya, Roma ve Bizans uygarlıklarından kalan tarihî yapıları olan Olimpos’ta hem doğal hem gizemli bir tatil geçirebilirsiniz. Çıralı'da 3 bin yıldır yanan ateşi görebilir, dünyanın en güzel kumsallarından birinde denize girebilirsiniz

  [​IMG]


  Balıklar ve kuşlarla beraber
  Bursa'ya 34 km. uzaklıktaki Uluabat Gölü, yapısı itibarıyla değişik türden yüz binlerce su kuşuna beslenme ve barınma olanağı sağlıyor. Su içinde yaşayan canlılar için de zengin bir yapıya sahip gölde 21 çeşit balık bulunuyor.

  [​IMG]  Şirince: Ege'de bir Rum köyü
  İzmir'in Efes harabeleriyle ünlü Selçuk ilçesinin 8 km. doğusunda üzüm bağları, şeftali bahçeleri ve zeytinliklerle çevrili tarihî bir Rum köyü Şirince. Burada yapılan Şirince evleri de 19. yüzyıl Anadolu mimarisini yansıtıyor.

  [​IMG]


  İstanbul’a nefes aldıran yerler
  İstanbul'da yaşıyorsanız yakın yerlere kaçmak istersiniz. İşte; tarihi Polonezköy, iki akarsu arasında kalan şirin mekân Ağva veya İstanbul Boğazı'nın Anadolu yakası Karadeniz girişinde yer alan Anadolu Feneri önerebileceğimiz mekanlar.

  [​IMG]


  Osmanlı köyü Cumalıkızık
  Bursa'ya 2 km. uzaklıktaki Cumalıkızık, Orhangazi'nin Bursa'ya girmeden önce yaptırdığı köylerden biri. Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinin verildiği evlerden oluşan köye giderseniz, dar sokaklardan akan sular sizi karşılayacak

  [​IMG]


  Hem kaplıcası hem yeşili
  Tatilde herkes farklı yerleri tercih eder. Eğer kaplıca seçeneğinden yanaysanız, İnegöl'e 27 km. uzaklıktaki Oylat Kaplıcaları'nı tercih edebilirsiniz. Orman içindeki mekân, size hem yeşilin en güzelini hem de şifalı sularını sunuyor.

  [​IMG]


  Ege'nin ikiz kardeşleri
  Kaleköy'de Türkiye'nin en son gün batımını yaşamak, Zeytinli'de dibek kahvesi içmek ve Hristo'nun tatlılarını yemek isterseniz Gökçeada'ya yelken açın. Rum köylerini tek tek gezin.

  [​IMG]


  Erzurum’da bir şelale
  Tortum'a 35 km. uzaklıktaki şelale, 48 metrelik yüksekliği ile Asya ve Avrupa'nın en büyük, dünyanın ise üçüncü büyüklükteki şelalesi olarak biliniyor.

  [​IMG]


  Dünyanın sörfçüsü burada
  Alaçatı, her milletten sörfçünün akın ettiği yerlerin başında geliyor. Hem rüzgârıyla yılın tüm zamanlarında sörf yapma imkânı tanıyor hem de doğal güzellikleri, mimarisi ve yetiştirilen doğal ürünleriyle sizi bekliyor.

  [​IMG]


  Köyceğiz, tarih ve doğa...
  Bir liman kenti olarak tarihi 4 bin yıla dayanan şehrin, tercih edebileceğiniz çok farklı özellikleri bulunuyor. Örneğin, Sultaniye köyünde termal kaplıcalara gidebilir, Yayla köyü ve Gökçeova'da safari yapabilirsiniz.

  [​IMG]


  Kalem ustalarının çilehanesi
  Selçuklular döneminde inşa edilen Sinop Cezaevi, 1997 yılına kadar siyasi mahkûmların gönderildiği cezaevi olarak varlığını sürdürdü. Müzeye dönüştürülen hapishanede Refik Halit Karay, Sabahattin Ali ve Necip Fazıl Kısakürek gibi isimler kalmış

  [​IMG]


  Doğada sessiz bir tatil
  Datça merkeze 25 km. uzaklıktaki Palamutbükü’nde denize girebilir, şeffaf sularında balık avlayabilir ve yakın yerlere tekne turuna çıkabilirsiniz. Sit alanı olarak belirlenen köy, denizi ve doğayı sevenler için iyi bir tatil imkanı sunuyor

  [​IMG]


  Denizi de doğası da eşsiz
  Fethiye'ye bağlı Ölüdeniz'de, dünyanın en güzel kumsalında denize girebilir, Kelebekler Vadisi ve Gemiler Adası'nı görebilir, Babadağ'dan yamaç paraşütü yapabilirsiniz

  [​IMG]


  Kanyonda sürpriz yolculuk
  Fethiye-Antalya arasındaki 18 km. uzunluğundaki Saklıkent, olağanüstü güzellikler sunan bir vadi olarak karşımıza çıkıyor. İlerlemek için kayalara tırmanacağınız mekân size farklı bir deneyim sunacak.

  [​IMG]


  Adalarda gezmenin zamanı
  İstanbul'da gezilip görülmesi gerekli yerler listesinin başında mutlaka Adalar olmalı. Özellikle de Büyükada. Yaz, adalara gitmek için en uygun mevsim.

  [​IMG]


  Sille’yi görmeden gitmeyin
  Konya, tarihi ve kültür mirası ile tam bir açık hava müzesi. Hz. Mevlânâ'nın iklimini hissetmek, onu yaşamak isteyenler yolunu muhakkak bu kente düşürmeli.

  [​IMG]


  Uzungöl henüz bozulmadan...
  Uzungöl, dağların arasına gizlenmiş bir düş bahçesi adeta. Yeşilin bin bir tonu, rengârenk çiçekler, yayla serinliği... Yapılar henüz çoğalmadan yolunuzu Uzungöl'e düşürün.

  [​IMG]


  Kapadokya anlatılmaz, yaşanır
  Kapadokya'da balon turu fotoğraflarına bakıp iç geçirenlerden misiniz? Cevabınız evetse bu yaz, tatilinizin bir kısmını peribacalarını görmeye ayırın.

  [​IMG]


  Bir masal şehri Harran
  Ş.Urfa'nın 45 km. güneydoğusundaki Harran, Mezopotamya ile Akdeniz'i birleştiren önemli bir durak noktası. 5 bin yıllık bir geçmişe sahip. İlk çağlardan beri önemli kültür merkezi.

  [​IMG]


  Sinan’ın şaheseri Selimiye
  Edirne Selimiye Camii, Mimar Sinan'ın başyapıtlarından biri. Aynı zamanda Osmanlı-Türk mimarisinin de doruk noktası. İçeride bulunan çinilerin, hatların, mermerlerin ve işlemelerin hepsi ise ayrı bir sanat eseri.

  [​IMG]


  Ege’nin beyaz incisi
  Denizli’de bulunan ve Antik Havuz, Antik Tiyatro, Arkeoloji Müzesi'nin de yer aldığı bölgeyi, hem bir doğa harikası hem de tarihî bir mekan olarak gezebilirsiniz.

  [​IMG]


  Hem Selçuklu hem Osmanlı
  Doğubayazıt'ın 5 km. uzağında sarp kayalar üzerine kurulmuş 116 odalı İshakpaşa Sarayı, Türkistan, Selçuklu ve Osmanlı mimari özelliklerini birleştiren bir yapı olarak karşımıza çıkıyor.

  [​IMG]


  Antik güzel Aspendos
  Aspendos, amfi tiyatrosuyla meşhur bir antik kent. Antalya'nın 49 km. batısında yer alıyor. M.S. 2. yy'da Romalılar tarafından inşa edilen tiyatro 15 bin kişi kapasitesi ile en iyi korunmuş eski yapılardan.

  [​IMG]


  Uluslararası üne sahip
  Uluslararası bir üne sahip Demre'de Noel Baba Kilisesi, Myra antik kentinin dağa ustalıkla oyulmuş kaya mezarları görülmeye değer yerler. Kaş'a 40 km. mesafede bulunuyor.

  [​IMG]


  Ordu’ya Boztepe’den bakın
  Doğanın tüm güzelliklerinin cömertçe sergilendiği bir ilimiz Ordu. Karadeniz'in en temiz kumu ve en uzun sahil şeridine sahip. Yeşil ile mavinin kucaklaştığı şehri, Boztepe'den seyretmenin keyfine doyum olmaz.

  [​IMG]


  Söğüt’te tarihî yolculuk
  700 yıllık Osmanlı Devleti'nin ilk başkenti olan Söğüt, Bilecik'in 29 km. doğusunda. Sögüt'e yolunuzu düşürüp Ertuğrul Gazi, Dursun Fakı ve Şeyh Edebali'nin türbelerini ziyaret edip, dua edebilirsiniz.

  [​IMG]


  Kültepe’yi dünya tanıyor
  Anadolu'nun en eski yazılı kaynakları da Kayseri'nin 8 km. doğusundaki Kültepe'de bulundu. Kültepe kazıları bütün dünyanın yakından takip ettiği bir çalışma.

  [​IMG]
  İznik’e bir gün ayırın
  Yolunuz Bursa'ya düştüyse İznik'i mutlaka görmelisiniz. Selçuklu ve Osmanlı eserlerinin kol kola verdiği bu şirin ilçe Bursa'ya bir saatlik mesafede. Çinileri de dünyaca ünlü.

  [​IMG]


  Yedi renkli göl Eğirdir
  Isparta sınırları içindeki Eğirdir Gölü'nün manzarası yılın her mevsimi harika. Genelde camgöbeği renginde olan göl; bazı gün ve saatlerde değişik renklere büründüğü için halk arasında yedi renkli olarak anılıyor.

  [​IMG]


  Kutsal balıklara yem atın
  Balıklıgöl, (Aynzeliha ve Halil-ür Rahman Gölleri ) İbrahim Peygamber'in ateşe atıldığında düştüğü yer olarak biliniyor. Bu iki göl Urfa'nın en çok ziyaretçi çeken yerleri.

  [​IMG]


  Mardin’i görmeden olmaz
  Taşın insan yaşamındaki yerini, insan emeğinin taşı nasıl şekillendirdiğini görmek için dinlerin, mezheplerin harman olduğu Mardin'e yolunuzu düşürün.

  [​IMG]


  Van Gölü’nde günbatımı
  Van kültürel birikimi ve doğal güzellikleri, yöresel dokusuyla Anadolu'nun motiflerini yaşatabilen bir kent. Türkiye'nin en büyük gölü bu ilimizde. Van Gölü üç de ada barındırıyor: Bu adalardan en meşhuru Akdamar

  [​IMG]


  Doğal serinlik Ayder Yaylası
  Ladin ve kayın ormanlarıyla kaplı yayla Çamlıhemşin ilçesine 16 km. mesafede. Ayder, zengin florasının yanı sıra kaplıcası ile de bölgenin en çok tercih edilen tatil yerlerinden biri.

  [​IMG]


  Ashab-ı Kehf ziyareti
  Kur'an-ı Kerim'in Kehf Sûresi'nde geçen "Yedi uyuyanlar mağarası" her yıl ziyaretçi akınına uğruyor. Birçok Kur'an meal ve tefsirinde, Ashab-ı Kehf mağarasının Tarsus'ta olduğu belirtiliyor.

  [​IMG]


  Damlataş astıma iyi gelir
  Alanya için çok rahatlıkla bir mağaralar kenti diyebiliriz. Dünyaca ünlü mağarası Damlataş'tır. Mağara, büyüleyici güzelliğinin yanı sıra astım hastalarına iyi gelen havasıyla da bilinir.

  [​IMG]


  Açık hava müzesi Harput
  Elazığ'a 5 km. mesafedeki Harput ilçesi bir açık hava müzesi görünümünde. Müzesi, kalesi, Ulu Cami, Meryem Ana Kilisesi ve Buzluk Mağarasıyla görülmeye değer bir turizm merkezidir.

  [​IMG]


  Bolu'nun gerdanında inciler
  Dağların arasındaki vadilerde zamanla oluşan ve yan yana sıralanan göller Yedigöller olarak anılıyor. Doğa meraklıları için ideal bir mekân.

  [​IMG]


  Gelibolu Yarımadası’nda tarih
  Birinci Dünya Savaşı'nın en kanlı çarpışmalarının yaşandığı Gelibolu Yarımadası, adeta bir savaş müzesi görünümünde. Çanakkale’de bulunan şehitlik, birçok ziyaret mekanı ile hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

  [​IMG]


  Antik kentte gizemli yolculuk
  İzmir'in Selçuk ilçesi yakınlarındaki 4 bin yıllık Efes Antik Kenti, kiliseleri, çarşıları, mağaraları, çeşmeleri ile en çok ilgi çeken turistik mekânlardan.

  [​IMG]


  İlk uygarlıklardan bugüne
  Karain mağaraları, Türkiye'nin en büyük ve aynı zamanda içinde insan yaşayan doğal mağaraları arasında yer alıyor.

  [​IMG]


  Mozaik kent Zeugma
  Gaziantep ili, Nizip ilçesinde yer alan antik şehir, Roma döneminden kalan mozaikleri ile tanınıyor.

  [​IMG]


  Doğanın kucağında bir düş
  Bolu'nun yanı başında kıvrıla kıvrıla çıkan bir yolla ulaşılan Gölcük, bir minyatür göl olarak karşınıza çıkıyor. Daha büyük bir gölün yer aldığı Abant ise, keyifli bir yürüyüş yapmak, pedal çevirmek, fayton gezintisine çıkmak için ideal...

  [​IMG]


  Cami ve kilise bir arada
  Kars'ta, farklı uygarlıkları simgeleyen eserlerin bulunduğu Ani Harabeleri, en cazip turizm merkezlerinden biri. Farklı uygarlıklara ait cami, kilise, kervansaray ve manastırın yer aldığı mekân tam tarihseverlere göre...

  [​IMG]


  Artvin’in her köyü bir yayla
  Artvin'in de yüzde 51'ini yaylalar oluşturuyor. Burada, Sahara Yaylası (Şavşat), Bilbilan Yaylası (Ardanuç), Kafkasör Yaylası'nı (Merkez) görebilirsiniz. Vadiler de bunların arkasından gelir.

  [​IMG]


  Tarih, oksijen ve trekking!
  Çanakkale ve Balıkesir arasında bulunan Kazdağları, yemyeşil doğası, tarihî kalıntıları, dereleri ve şelaleleriyle görülmeye değer bir belde.

  [​IMG]


  Anadolu'nun bütün güzel evleri
  Karabük'e bağlı bir Karadeniz kasabası olan Safranbolu, klasik Osmanlı kent mimarisini yansıtan evleriyle tanınıyor. Türkiye'de 'Dünya Mirası Listesi'nde yer alan 9 kültürel varlıktan biri...

  [​IMG]


  Kültürlerin kavşak noktası
  Mardin ve Batman arasında yer alan Hasankeyf, konum itibarıyla kültürlerin kavşak noktasında bulunuyor.

  [​IMG]

   
  1 person likes this.
 2. Misafir

  Misafir Misafir

  Cevap: Türkiye'de Gezilmesi Gereken 50 Yer

  yha çok güzell
   
 3. izafet uye

  izafet uye Misafir

  Cevap: Türkiye'de Gezilmesi Gereken 50 Yer

  güzel ama açıklamalar biraz daha uzun olabilir
   
 4. izafet uye

  izafet uye Misafir

  Cevap: Türkiye'de Gezilmesi Gereken 50 Yer

  ÇoK Teşekkür Ederim İşime Çok Yaradı
   
 5. Clips

  Clips New Member

  Mesajlar:
  24
  Aldığı Beğeni:
  1
  Ödül Puanları:
  3
  Cevap: Türkiye'de Gezilmesi Gereken 50 Yer

  Köyceğiz'i herkese tavsiye ederim.. :)
   
 6. Kader Katibi

  Kader Katibi GöNüL DoSTu

  Mesajlar:
  12.542
  Aldığı Beğeni:
  3.100
  Ödül Puanları:
  613
  Cevap: Türkiye'de Gezilmesi Gereken 50 Yer

  Elazığ dan bahsetmişken hazar gölü ve keban çırçır şelalesinide görmenizi tavsiye ederim.
   
 7. insomniac

  insomniac Misafir

  Cevap: Türkiye'de Gezilmesi Gereken 50 Yer

  güzel yerlermiş bi kaçını gezdim ama uzungöl ve nemrut a çıkmayı düşünüyorum inşallah
   
 8. izafet uye

  izafet uye Misafir

  Cevap: Türkiye'de Gezilmesi Gereken 50 Yer

  yha buralar çok güzel ama ben sadece üne gidebildim valla okul her şeye engel oluo hiç bi yere gidemioz ama elbet bir gün buraları gezcem hayalim bu
   
 9. izafet uye

  izafet uye Misafir

  Cevap: Türkiye'de Gezilmesi Gereken 50 Yer

  çok güzel memleketimiz
   
 10. PunDicK55

  PunDicK55 ...

  Mesajlar:
  405
  Aldığı Beğeni:
  11
  Ödül Puanları:
  18
  Cevap: Türkiye'de Gezilmesi Gereken 50 Yer

  Yeryüzünde ki Cennet Türkiyem
   
 11. af_yoook

  af_yoook Well-Known Member

  Mesajlar:
  1.469
  Aldığı Beğeni:
  55
  Ödül Puanları:
  48
  Cevap: Türkiye'de Gezilmesi Gereken 50 Yer

  çok güzel paylasım için teşekkürler
   
  1 person likes this.
 12. desire61

  desire61 YouAreMyCure*

  Mesajlar:
  6.263
  Aldığı Beğeni:
  126
  Ödül Puanları:
  63
  Cevap: Türkiye'de Gezilmesi Gereken 50 Yer

  Ayy bunlar çok hoş ya..çok güzel..
   
  1 person likes this.
 13. Misafir

  Misafir Misafir

  Cevap: Türkiye'de Gezilmesi Gereken 50 Yer

  harika bi türkiye turu yapcam sanırım :) hatay antakyada görülmeye değer bi yer tavsiye ederim...
   
 14. Arz-ı Hâl

  Arz-ı Hâl Misafir

  Cevap: Türkiye'de Gezilmesi Gereken 50 Yer

  Paylaşım için teşekkürler..Ellerine sağlık...
   
 15. Mıknatıs

  Mıknatıs Womanizer

  Mesajlar:
  11.151
  Aldığı Beğeni:
  401
  Ödül Puanları:
  583
  Cevap: Türkiye'de Gezilmesi Gereken 50 Yer

  sağolun sizde :)
   
 16. Misafir

  Misafir Misafir

  Cevap: Türkiye'de Gezilmesi Gereken 50 Yer

  kullanmayı bilene güzel ama bizim türk insanımız bu güzellikleri kirletiyor
   
 17. Misafir

  Misafir Misafir

  Cevap: Türkiye'de Gezilmesi Gereken 50 Yer

  çok güzel yerleri var ülkemizin. çok iyi hazırlanmış teşekkürler
   
 18. camkinzo_61

  camkinzo_61 Banlandı

  Mesajlar:
  9
  Aldığı Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Türkiye'de Gezilmesi Gereken 50 Yer

  Herkese nasip olur insallah.Çok güzel yerler
   
 19. hasanali317

  hasanali317 New Member

  Mesajlar:
  2
  Aldığı Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Cevap: Türkiye'de Gezilmesi Gereken 50 Yer

  teşekkürler yerler için inş para kazanınca gezeriz
   
 20. trTurk

  trTurk Member

  Mesajlar:
  129
  Aldığı Beğeni:
  10
  Ödül Puanları:
  18
  Cevap: Türkiye'de Gezilmesi Gereken 50 Yer

  Emeğiniz için teşekkürler ...
   

Sayfayı Paylaş