''Üreme amaçlı insan kopyalama yasaklanmalı''

Konusu 'Teknoloji Haberleri' forumundadır ve x_m.e.e tarafından 13 Kasım 2007 başlatılmıştır.

 1. x_m.e.e

  x_m.e.e ..ıɯıʎǝsɹǝɥ ɯıpʎɐs ʞoʎ..

  • Yönetici
  Mesajlar:
  47.140
  Aldığı Beğeni:
  1.482
  Ödül Puanları:
  425


  Uluslararası toplumun, üreme amaçlı insan kopyalamayı (klonlama) yasaklamaya hazırlanması yönünde acilen bir anlaşmaya varması gereketiği bildirildi.


  12 Kasım 2007 Pazartesi
  İrlanda Ulusal Üniversitesi İnsan Hakları Merkezinden Brendam Tobin ve ekibinin yayımladığı rapor, BM’nin üreme amaçlı kopyalamayı yasa dışı ilan etmekte başarısız olmasının, araştırmalardaki hızlı gelişmeler yüzünden kopyalanmış insanların ortaya çıkması ve çoğalmasının an meselesi olduğunu anlamına geldiğini ortaya koydu.

  Tobin, tedavi amaçlı denetimli kopyalama araştırmalarına izin verilirken, üreme amaçlı insan kopyalamasının yasa gücüyle dünya çapında yasaklanmasının en arzu edilen seçenek olduğunu söyledi.

  Brendam Tobin, uluslararası toplumun uzlaşma bulamamaya direnmesi halinde, sorumluluğu kabul etmesi ve kopyalanmış her bireyin aynı insan haklarından bütünüyle yararlanmasını sağlaması gerekebileceğini ifade etti.

  BM’nin, kopyalanmış insanlara saygı gösterilmesi ve kopyalanmış insanların ön yargı, suistimal ya da ayrımcılığa karşı koruması yönünde halkın duyarlılığını artırmak için büyük çaplı programlar başlatması gerekebileceğini de ifade etti.

  Fransa ve Almanya, BM’den üreme amaçlı kopyalama girişimlerine küresel bir yasak getirilmesini istemiş, ancak tedavi amaçlı klonlama deneylerine izin verilmesini talep etmişti. BM’deki tartışmalar sırasında, birçok hükümet bu görüşe sahip çıkmış, ancak aralarında ABD ve Vietnam’ın da bulunduğu bazı ülkeler amacı ne olursa olsun her türlü klonlama çalışmasına karşı çıkmıştı.
   

Sayfayı Paylaş