Vazo çiçeklerinin bakımı

Konusu 'Bahçe Bakımı ve Çiçekler' forumundadır ve Egeus tarafından 4 Kasım 2008 başlatılmıştır.

 1. Egeus

  Egeus Active Member

  Mesajlar:
  941
  Aldığı Beğeni:
  108
  Ödül Puanları:
  43
  VAZO ÇİÇEKLERİNİN BAKIMI

  Kesme çiçek hayatımızda önemli bir yer edinmiştir.Aldığımız tek bir gül bile en değerli bir armağan olarak bizi sevindirir.Mevsimine göre vazolarımıza taşıdığımız çiçekler ise evimize bambaşka bir hava,tabiattan bir esinti getirir.Ancak binbir hevesle aldığımız bu çiçeklerin göz açıp kapayana kadar soluvermesi sahiden üzüntü verici..

  Vazo çiçeklerinin ömrünü uzatmak zor değil.Tabii ki her şey gibi bunun da birtakım kuralları var.

  . Satın aldığınız çiçeklerin taze ve canlı olmasına özen gösterin.Yaprakları varsa onlarda canlı renkli olmalıdır.Sararmış ve lekeli yapraklar çiçeğin bayat olduğunu gösterir.

  . Gül, karanfil,lale,glayöl gibi çiçekler yarı açmış tomurcuklar halinde alınırsa vazo ömrü daha uzun olur.Buna karşılık,yıldız,kasımpatı ve jerbera cinsi olanlar tam açılmış olmalıdır.Sıkı tomurcuklar suda açmayabilir.

  . Eve getirdiğiniz çiçekleri ambalajını açmadan derhal bir kova ılık suyun içine daldırın.1-2 saat bekletin.Özellikle solgun görünenler bu şekilde kısa sürede canlanacaktır.

  Daha sonra ambalajı açın ve çiçek saplarını keskin bir bıçakla 2 cm.yukarıdan verev kesin. Suyun altında kalacak yaprakları tamamen keserek suda bakteri oluşumuna engel olun.Çiçekleri temiz suyla dolu vazoya vakit geçirmeden yerleştirin.
  [​IMG]
  . Suyun içine çiçekçilerde satılan ve vazo çiçekleri için hazırlanan bitki besininden katabilirsiniz.Besini önerilen miktarda kullanın. Eğer bulamazsanız benzerini evde hazırlayabilirsiniz. Bunun için:

  -1 çay kaşığı şeker-1 çay kaşığı çamaşır suyu-2 çay kaşığı limon suyu,1 litre suya karıştırılır.

  . Bunun yerine vazoya bir aspirin de atıp eritebilirsiniz.Faydası olur.

  . İlginç bir metod;Vazonun içine küçük bir parça bakır atılabilir.Faydası görülmüştür.

  . Vazoyu güneş ışığı almayan, yanan kaloriferlerden,televizyon, buzdolabı gibi ısı yayan aletlerden ve hava akımından uzak bir yere yerleştirin.

  . Çiçekleri meyvelerden uzak tutun.Meyvelerin olgunlaşırken çıkardığı bir gaz renklerinin solmasına ve tomurcukların açmadan düşmesine sebep olur.

  . Suyu azaldıkça ilave edin.Çok bulanırsa tazesiyle değiştirin.

  . Su değiştirirken çiçek saplarını 2 cm. kesin.

  . Çiçekleri vazoya çok sıkışık yerleştirmeyin.

  . Solmuş çiçekleri derhal alın.

  . Çiçekler için kesinlikle metal vazo kullanmayın.Çiçekleri attıktan sonra suyu mutfak lavabosuna dökmeyin.Vazoyu mutlaka çamaşır suyuyla dezenfekte edin.
  [​IMG]
  . Çiçekleri bahçeden toplayacaksanız sabahın erken bir saatini seçin.Bu saatlerde çiçekler çiğle ıslanıp tazelenmiş ve sapları su dolu olduğu için kesildikten sonra da tazeliğini uzun süre korur.Gün içinde,sıcakta koparılan çiçekler çabucak solar.

  Alıntıdır...
   
 2. Kadı Kızı

  Kadı Kızı Özün Sözü

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  51.240
  Aldığı Beğeni:
  1.609
  Ödül Puanları:
  113
  Cevap: Vazo çiçeklerinin bakımı

  sağol ablacım :)
  seni gördüm mutlu oldum :)
   

Sayfayı Paylaş