Ve İnanilmaz Bİr Durum ÖlÜ Dİrİldİ

Konusu 'Bilim - Teknik' forumundadır ve ATEŞ tarafından 14 Ocak 2008 başlatılmıştır.

 1. ATEŞ

  ATEŞ Well-Known Member

  Mesajlar:
  2.506
  Aldığı Beğeni:
  255
  Ödül Puanları:
  83
  Hayalet dokunun sırrı bilim dünyasını altüst etti. ölü farelerden alınan kalpleri, laboratuvar ortamında nakledilen kalp hücreleri yardımıyla yeniden çalıştırmayı başardı. 8 gün sonra kalp pompalama işlemi yapmaya başladı.
  Bilim insanları, ölü farelerden alınan kalpleri, laboratuvar ortamında nakledilen kalp hücreleri yardımıyla yeniden çalıştırdı.
  Amerikalı bilim insanları, ölü farelerden alınan kalpleri, laboratuvar ortamında nakledilen kalp hücreleri yardımıyla yeniden çalıştırmayı başardı. 8 gün sonra kalp pompalama işlemi yapmaya başladı. Hayalet dokunun sırrı bilim dünyasını altüst etti.

  “Nature Medicine” dergisinde yayınlanan araştırmanın, hastalara nakledilmek üzere kök hücrelerden organ üretilmesi çalışmaları için yeni bir açılım olacağı belirtiliyor.

  Araştırmayı yöneten Minnesota Üniversitesi'nden Dr. Doris Taylor ve ekibi, ölü farelerin kalplerinden, varolan tüm hücreleri temel kolajen yapıyı bozmadan “yıkadılar”. Geride kalan jelatin benzeri temel yapıya, yeni doğmuş farelerin kalp hücrelerini enjekte eden uzmanlar, bu karışımı besleyici bir solüsyonun içinde “gelişmeye” bıraktı.

  8 GÜNDE ÇALIŞTI

  4 gün sonra, aşılanmış kalplerin “büzülme” hareketi yapmaya başladıkları gözlendi.

  Araştırmacıların, bu büzülmeleri koordine etmek için bir kalp pili kullandıkları, 8 gün sonra kalplerin “pompalama” işlemi yapmaya başladıkları belirtildi.

  HAYALET DOKU

  Taylor, aldıkları organlardan tüm hücreleri “yıkayarak” ayıkladıklarını, sonuçta ellerinde “hayalet bir doku” kaldığını söyledi. Bu yapı iskeletinin, “kolajen, fibronektin ve laminin” içerdiği belirtildi. Bu “iskeletleri” yeniden çalıştırabilmek içinse, daha iyi işlev göreceği düşünülen henüz olgunlaşmamış hücrelerin kullanıldığı kaydedildi.

  Ekibin lideri Taylor, “doğanın, en mükemmel yapı iskelesini ürettiğini farkettiklerini” belirterek, laboratuvar ortamında doğaya gerekli malzemeleri sağlayıp yolundan çekilmenin mümkün olup olmadığını denediklerini kaydetti.

  ORGAN ÜRETİLECEK

  Uzmanların, gelecek aşamalarda bir domuz ya da kadavradan alınmış “yapı iskeletine” kök hücreler enjekte ederek işlev gören organlar üretmeyi amaçladıkları belirtiliyor.

  Araştırma ekibinin, deneyi fare ve domuz kalpleri üzerinde uyguladıkları ancak yalnızca farelerde başarıya ulaştıkları ifade edildi.

  Başlangıç olarak tanımlanan bu araştırmanın, bir donör kalbin “iskeletinde” kök hücrelerin gelişebileceğini gösterdiği ve bu nedenle çok önemli bir adım olduğu kaydediliyor.


  kaynak : pressturk.com  **  Türkiye'nin Haber Sitesi  **
   
 2. Çöl Gülü

  Çöl Gülü desertrose

  Mesajlar:
  3.908
  Aldığı Beğeni:
  417
  Ödül Puanları:
  83
  evet dikkat çeken bir gelişme fakat yüzyıllar öncesine mısırlıların tıp konusundaki çalışmalarına baktığımızda bugün bu buluşların aslında çok geç kalınmış bir zamanda yapıldığını düşünüyorum.... ;) teşekkürler...
   

Sayfayı Paylaş