Yeni ParaLarımız

Konusu 'Genel Kültür' forumundadır ve тне јіģѕαw tarafından 19 Ekim 2008 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. тне јіģѕαw

  тне јіģѕαw 9 Million Sam

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  59.690
  Aldığı Beğeni:
  639
  Ödül Puanları:
  113
  [​IMG]
  [​IMG]
  5 TL
  Arka yüzünde Ordinaryüs Prof Aydın Sayılı'nın portresi bulunuyor. 5 TL'de ayrıca bazı önemli olayları sembolize etmek üzere güneş sistemi, atomunun yapısı, DNA gibi motifler bulunuyor. Sayılı, Türklerin, Mısırlıların, Mezopotamyalıların bilime katkısını ortaya koyan çalışmalarla tanınıyor.
  [​IMG]
  [​IMG]
  10 TL
  Arka yüzünde Ordinaryüs Prof Cahit Arf'ın portresi yer alacak. Arka yüzde ayrıca aritmetik diziler, abaküs, s ayılar olacak. Türkiye'nin yetiştirdiği en büyük matematikçilerden olan Arf, Arf değişmezi, Arf kapanışı gibi kendi adıyla anılan çalışmalarıyya matematik dünyasında tanınıyor.
  [​IMG]
  [​IMG]
  20 TL
  Ön yüzünde Atatürk portresinin sol tarafında Gazi Üniversitesi binasının çizgi çalışması, mimarının 3 boyutlu yapısını simgelemek üzere küp, kare ve silindir formları yer alacak. Arkada 1870-1927 yılları arasında yaşayan, ulusal mimarlık akımının öncülerinden Mimar Kemaleddin'in portresi bulunacak.
  [​IMG]
  [​IMG]
  50 TL
  İlk kadın yazar ve felsefeci Fatma Aliye Hanım'ın portresi 50 TL'lik banknotun arka yüzünde yer alacak. Tarihçi Ahmet Cevdet Paşa'nın kızı olan 1862-1936 arasında yaşayan Fatma Aliye, Türk edebiyatının ilk kadın yazarlarından, ilk Türk kadın felsefeci ve ilk kadın hakları savunucusu.
  [​IMG]
  [​IMG]
  100 TL
  Arka yüzünde ltri olarak bilinen Buhurizade Mustafa Efendi'nin portresi olacak. Portrenin sol tarafındaki alanda müziği simgeleyen notalar, enstürmanlar ile ney üfleyen Mevlevi derviş bulunacak. 1640-1712 arasında yaşayan ltri, klasik Türk müziğinin kurucusu olarak tanınıyor.
  [​IMG]
  [​IMG]
  200 TL
  Yunus Emre portresi olacak. 1238-1324 arasında yaşayan Yunus Emre, Anadolu'da Türkçe şiirin öncülerinden. Banknotta, yaşamı boyunca insanların din, mezhep, ırk, millet ve sınıf farkı olmadan sevilmeyi hak ettiklerini savunan Yunus Emre'nin sevelim sevilelim deyişine de yer verildi.
  [​IMG]
  Madeni Paralar

  Madeni paraların arka yüzünde, paranın ortasında, daire içinde, halen 5 yeni kuruşluk paralardaki Atatürk rölyefi kullanıldı. Madeni paraların ön yüzünde 1 Kuruş'ta kardelen çiçeği, 5 kuruş'ta hayat ağacı, 10 kuruş'ta rumi motif, 25 kuruş'ta Kufi yazı ile geçme desen bulunuyor. 50 Kuruş'ta Boğaziçi Köprüsü motifi, 1 TL'de halka içinde yerleştirilmiş bitki formlu bordür ile orta daire içinde Rumi motif kullanılıyor.

  Yeni banknotun güvenlik özellikleri
  Paralarda 4 güvenlik özelliği bulunduğunu belirten Durmuş Yılmaz, bunları halka, profesyonellere, makinelere ve Merkez B ankasına özgü özellikler olarak sıraladı. Makinelere ve Merkez Bankası'na yönelik özellikleri, güvenlik nedeniyle açıklamayan Yılmazın verdiği bilgiye göre, banknotlardaki bazı güvenlik özellikleri şöyle:

  Emniyet şeridi: Tüm banknotlarda kağıda gömülü olarak yer alıyor.

  Filigran: Ön yüzdeki Atatürk portresinin küçüğü ile kupür değerini gösteren sayıdan oluşuyor. Banknot ışığa tutulduğunda her 2 yüzden de görülebiliyor.

  Holografik şerit folyo: Dünyada ilk kez TL banknotunda kullanılan holografik folyo banknotların ön yüzünde yer alıyor. Banknot hareket ettirildiğinde parlak yansımalar veriyor. Bu, yeni paralarda kontrolü kolay en belirgin güvenlik özelliği olarak nitelendiriliyor.

  Karabrtma baskı: Eski banknotlardaki kabartma baskı yenilerde de olacak.

  Gizli görüntü: Portrenin sağ alt tarafında, yedigen şeklin içinde, banknota yatay konumda ve göz hizasında bakıldığında kupür değerini gösteren gizli görüntü olacak.

  Bütünleşik görüntü: Banknotlar, ışığa tutulduğunda, sol üst kenarda yer alan şekiller, arka yüzdeki şekillerle birleşerek küpür değerini oluşturuyor.

  Görme engeliler için: Banknotların ön yüzünde sol üst kenarda Braille alfabesinden yararlanılarak oluşturulan noktaların sayısına ve yerleşim şekline göre küpür değerleri anlaşılabiliyor.

  UV Özellikleri: 5 farklı özellik içeren bu güvenlik özelliği sayesinde normal kağıttan farklı olarak banknot kağıdında ulturaviole olarak banknot kağıdında ulturaviole (UV) ışık altında parlama bulunmuyor.
   
 2. Mıknatıs

  Mıknatıs Womanizer

  Mesajlar:
  11.151
  Aldığı Beğeni:
  401
  Ödül Puanları:
  583
  Cevap: Yeni ParaLarımız

  Valla erdem abicim resmen bizim evi gözetliyon ya..:D
  Ben vericektim 5 dakka önce konuyu yaw..:D
   
 3. тне јіģѕαw

  тне јіģѕαw 9 Million Sam

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  59.690
  Aldığı Beğeni:
  639
  Ödül Puanları:
  113
  Cevap: Yeni ParaLarımız

  Her Evi GözetLerim Harun :D
   
 4. Lemans_v12

  Lemans_v12 Rak Ben Adam

  Mesajlar:
  145
  Aldığı Beğeni:
  10
  Ödül Puanları:
  18
  Cevap: Yeni ParaLarımız

  1 ytl'yi 10 ero'ya benzetmişler:D
   
 5. meleğim

  meleğim Well-Known Member

  Mesajlar:
  3.345
  Aldığı Beğeni:
  216
  Ödül Puanları:
  63
  Cevap: Yeni ParaLarımız

  hehe adamlar yine ortası yerinden çıkan paralardan vazgeçmemişler.
  Çoğu arkadaş bilir benim servis teknisyen oluduğumu. Bu ortası çıkan paralardan ii paralar kazanıyoruz vallaha makinanın kazanına kaçtımı 1 ytl nin ortası 50 ytl ye çaıkarıyoduk yine devam etcez o zaman. Seviyom bu paraları.

  şaka bi yana saol erdem paylaşımın için.
   
 6. Lemans_v12

  Lemans_v12 Rak Ben Adam

  Mesajlar:
  145
  Aldığı Beğeni:
  10
  Ödül Puanları:
  18
  Cevap: Yeni ParaLarımız


  hehe senin için olmuş ozmn:D

  ama birşey dikkatimi çekti 200 liralık banknotlar basılıyormuş buda demek oluyorki tr'nin Ekonomi iyi deil :S :S :(
   
 7. eXtreme

  eXtreme Misafir

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş