Yüzüklerin efendisindeki kötüler Türk oluyor

Konusu 'Komplo Teorileri' forumundadır ve khaos tarafından 22 Şubat 2009 başlatılmıştır.

 1. khaos

  khaos OyunBozan

  Mesajlar:
  4.731
  Aldığı Beğeni:
  142
  Ödül Puanları:
  63
  'Yüzüklerin Efendisi' üçlemesi bir anti Türk propagandası mı? İngiliz tarihçi Noel Malcolm'a göre üçlemede yer alan 'Minas Tirit Kuşatması' İstanbul'un fethini anlatıyor. Acımasız yaratıklar 'Uruk-Hai'ler ise Fatih'in 'yörük' askerleri!

  Yazın tarihinin en çok okunan eserlerinden "Yüzüklerin Efendisi" üçlemesini yaratan İngiliz yazar John Ronald Reuel Tolkien'in, diğer eserlerini de üzerine inşa edeceği mitolojiyi yaratırken Türklerin Orta Asya'dan Anadolu'ya göçü ve İstanbul'un fethinden ilham aldığını öne sürenlere, Tolkien'in acımasız ırklardan "Uruk-hai"leri yaratırken yörüklerden esinlendiğini söyleyenler eklendi.
  1973'te 81 yaşında ölen yazar Tolkien, Orta Dünya mitolojisindeki ırk, olay ve yerlerin alegorik anlamlar içermediğini hayattayken birçok kere dile getirmiş olsa da, ork, elf, cüce, ent ve diğerlerine derin açıklamalar yükleyenler her zaman oldu. Bunlardan en yaygını, İngiliz edebiyatı profesörü Tolkien'ın 10 yıla yakın süren çalışmanın ardından 1948'de tamamladığı "Yüzüklerin Efendisi"nde Dünya Savaşları'ndan ilham aldığı şeklindeydi.
  Ancak şimdi Tolkien'in orkları yaratırken Türklerden ilham aldığı, Mordor'un Anadolu olduğu, fesat bir kuşatma altındaki Arnor ve Gondor'un Roma ve Bizans, "Orta Dünya"da üçüncü çağda 2002 yılında meydana gelen "Büyük Felaket"in ise 1071'de Malazgirt Savaşı'nın ardından Doğu Anadolu'daki dağlık bölgelerin (Minas İthil) düşmesi ve Selçukluların Anadolu'ya girmesi olarak yorumlanıyor.

  Uruk Hai=Yörük
  İngiliz tarihçi Noel Malcolm, Roger Crowley'nin "Son Büyük Kuşatma: 1453" isimli kitabına Daily Telegraph gazetesi için yaptığı eleştiride şu ifadeleri de kullanıyor:
  "Küçük bir okul çocuğuyken bile, Yüzüklerin Efendisi'ndeki Minas Tirit kuşatmasıyla Konstantinopolis kuşatması arasındaki esrarengiz benzerlik dikkatimden kaçmamıştı. Bir tarafta eski soylularıyla, güzel, surlarla çevrili kent ve savunmaya yardım için gelen bir avuç maceraperest; diğer tarafta despot bir yöneticinin altında kötülük yağdıran sürüler. Doğu'da kocaman Mordor'un Anadolu'ya nasıl benzediğini görebilmek ve durumu fark edebilmek için yalnızca haritaya bakmalısınız."

  3. Dünya'daki Kuşatma: Malazgirt
  Malcolm, Tolkien mitolojisinin en acımasız yaratıklarından olan "Uruk-Hai"lerin, yörüklerden esinlenerek kurgulandığını da söylüyor. Malcolm'a göre orklar ve gulyabaniler (goblin) arasında bir yerde duran "Uruk-Hai"ler, Osmanlı ordusunda yedek asker olarak ön saflarda görev yapan yörüklere karşılık geliyor. Yörüğün İngilizce yazılışı "yuruk" ile "Uruk" kelimesi arasındaki benzerlik de Malcolm'un bu tezine güç kazandırıyor.
  Noel Malcolm, Milliyet'e de şu açıklamayı yaptı: "Genel görüşüm coğrafya üzerine dayanıyor. Orta Dünya kurgusunda; kuzeybatıda hobbitlerin toprağı (güzel, kırsal İngiltere), cüce madencilerin yaşadığı dağlar (Alman geleneklerini ve mitolojisini yansıtıyor), ortalarda bir yerde yarı Saksonların ülkesi yani Rohan, kuşatma altındaki asil kadim kent ise ileride, güneydoğuda ve Karanlık Lord'un toprağı buradan daha doğuda. Başka bir ifadeyle (Yüzüklerin Efendisi) açıkça Avrupa'nın kültürel-mitolojik haritasını yansıtıyor. Sauron (Karanlıklar Efendisi), mükemmel bir despot örneğidir ve Batı Avrupa geleneği, Sultan'ı doğu kaynaklı despotizmin baş örneği olarak tanımlamıştır. Benim de bahsettiğim Yörük - Uruk bağlantısının dışında da bulunabilecek çok bağlantı olabilir."
  Tolkien'in de bir Türk düşmanı olabileceği yargısına varmamak gerektiğini vurgulayan Malcolm, "O sadece bütün değişik mitleri ve kültürel anıları kullanarak, bunların yeni bir sentezini yarattı. Doğulu göçebelere karşı duyulan korku, Avrupa kültürünün halk edebiyatının bir parçasıdır. Tolkien de bunu kullandı" dedi.

  Gulyabanilerin saldırı tarihi 1453!
  "Yüzüklerin Efendisi" serisini Türkçeye kazandıran Tolkien uzmanı Bülent Somay, orklar yaratılırken Türklerden esinlenildiği şeklinde İngiliz Daily Mail gazetesinde geçen yıl çıkan bir haberi "saçmalık" diye tanımlamıştı. Somay, "Mordor, kesinlikle Türkiye olamaz. Bu iddia, sadece Türkiye'nin AB üyelik süreci nedeniyle Avrupa kıtasında baş gösteren Türk korkusunu kışkırtmak amacıyla ortaya atılmış olabilir" demişti. (8.7.2005 - Milliyet)
  Ancak Tolkien'in "Noel Baba'dan Mektuplar" isimli eserinde de Gulyabanilerin saldırı tarihi olarak İstanbul'un fethedildiği yılı yani 1453'ü işaret etmesi akıllara Tolkien'in özel bir Türk saplantısı olabileceğini getiriyor. Türkçe'ye de çevrilen kitaptan bu bölümün 16 yaşındaki çevirmen Roksan Çağlar'ın inisiyatifiyle çıkarılması da geçen aylarda gündem yaratmıştı. Bülent Somay bu konuda da "Orklar 250 şeyi birden temsil ediyor olabilir ve bunlardan bir tanesi belki de Türklerdir" açıklamasını yapmıştı. (27.1.2006)
  Avustralyalı tarihçi David Bofinger'ın Gondor'u Bizans ile özleştiren alternatif çalışması ise Tolkien'in ortaçağdan sistematik bir şekilde yararlandığını, ortaçağ tarihini, kendi yarattığı mitolojiye uyarladığını öne sürüyor.

  Bofinger'ın tezine göre Roma-Bizans tarihindeki bazı gelişmelerin Arnor-Gondor tarihlerindeki karşılıkları şu şekilde:
  Kuruluş miti
  ROMA-BİZANS: Yok edilen Troya'dan kaçan mülteciler
  ANDOR-GONDOR: Numenor'un yıkılmasından sonra kaçan mülteciler

  Bölünme
  ROMA-BİZANS: MS 300'den sonra Doğu ve Batı
  ANDOR-GONDOR: İkinci Çağ'ın sonunda kuzey ve doğu olarak

  Eski imparatorluğun çöküşü
  ROMA-BİZANS: 5-8'inci yüzyıllar arasında Frank, Vizigot, Ostrogot, Vandal, Anglo Sakson, Arap istilaları
  ANDOR-GONDOR: 12-14'üncü yüzyıl arasında Cardolan ve Arthedian'ın Angmar tarafından yıkılması

  Doğu'da felaket
  ROMA-BİZANS: 1071'de Doğu'da, dağlık bölgelerin, Anadolu kıyılarının Selçuk Türklerininin eline geçmesi
  ANDOR-GONDOR: Üçüncü Çağ'da, 2002'de Doğu'daki dağlık bölgelerin (Mordor sınırındaki Gölge Dağları) ve bol nehirli Ithilien'in orkların eline geçmesi.

  Daha önce Daily Mail gazetesinde yer alan "Tolkien'in Ork Lokumu" başlıklı bir makalede de şu önermelerde bulunulmuştu:
  MORDOR: TÜRKİYE "Tolkien'in Orta Dünya haritasıyla Avrupa haritasını üst üste koyarsanız belli başlı iklim, bitki örtüsü ve zoolojik işaretlerin aynı olduğu görülür. Karanlıklar Prensi Sauron'un diyarı Mordor, hem konum hem de şekil olarak Türkiye'dir."
  KARA LİSAN: TÜRKÇE Orkların lisanı "Kara Lisan"ın da Türkçe ile benzerlikleri vardır. Tolkien'in Nurnen Denizi çevresinde yaşayan köle insanlar Ermenilere, Nurnen Denizi de Van Gölü'ne benzetilebilir."
  PELARGİR: İSTANBUL "Hobbitlerin yaşadığı Shire, İngiltere'nin ortası olabilir. Gondor ise Akdeniz'e kıyısı olan İtalya ve Yunanistan'da, Rohan Doğu Avrupa ormanlarında bulunabilir. Gondor'un başkenti Minas Tirit Venedik'le, Pelargir ise Konstantinopolis (İstanbul) ile karşılaştırılabilir."MİLLİYET

  alıntı
   
  1 person likes this.
 2. cemil489

  cemil489 ForumVeterineri

  Mesajlar:
  9.118
  Aldığı Beğeni:
  395
  Ödül Puanları:
  83
  Cevap: Yüzüklerin efendisindeki kötüler Türk oluyor

  sanmıyorum..Türkler sürekli her filmde kendilerine pay çıkarmayı bir marifet sanıyor...bir iki kişinin (belkide rakip firmaların diyeceğim ama "neden Türkiye'de?") yapımcı firmayı karalaması için yaptığı iş olabilir...
   
 3. khaos

  khaos OyunBozan

  Mesajlar:
  4.731
  Aldığı Beğeni:
  142
  Ödül Puanları:
  63
  Cevap: Yüzüklerin efendisindeki kötüler Türk oluyor

  ee nededik


   
 4. Diploit

  Diploit Misafir

  Cevap: Yüzüklerin efendisindeki kötüler Türk oluyor

  Teori işte.
   
 5. Chance

  Chance Well-Known Member

  Mesajlar:
  4.332
  Aldığı Beğeni:
  185
  Ödül Puanları:
  63
  Cevap: Yüzüklerin efendisindeki kötüler Türk oluyor

  Eğer orta dünyanın ve Avrupa'nın haritası incelenirse benzerlik şaşırtıcı bir biçimde ortaya çıkıyor, ayrıca bölgeler ve kültürel özellikleri de gerçek avrupa tarihine yakın. sadece sanmıyorum demekle olmaz, sadece yer yüzü şekillerinin benzerliği bile bu teorinin gerçekliğini yükseltiyor.
   
 6. McClane

  McClane Well-Known Member

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  21.712
  Aldığı Beğeni:
  292
  Ödül Puanları:
  83
  Cevap: Yüzüklerin efendisindeki kötüler Türk oluyor

  birde şöyle düşünelim :)

  herşeyi gören göz : kendisine koşulsuz inananların olduğu herşeyi gören müslümanların tanrısı

  orglar : tanrıya koşulsuz hizmet eden ve onun için savaşan müslüman halk

  frodo : hristiyanlığı müslümanlıktan kurtaran mesih.


  böyle düşündüğümüzde çok gerçekçi bir hal almakta.
  diyebilirim ki yüzüklerin efendisi bir hristiyanlık propagandasıdır.
   
 7. Diploit

  Diploit Misafir

  Cevap: Yüzüklerin efendisindeki kötüler Türk oluyor

  Evet Orgların belirli özellikleri göz önünde bulundurulduğunda durum gerçekçi bir hal alıyor. Türk isminin ortaya çıkış sebeplerinden birine de dayatılan özellikler var, çok çabuk çoğalma gibi. Ne diyebilirim .....
   
 8. netkontor

  netkontor New Member

  Mesajlar:
  29
  Aldığı Beğeni:
  1
  Ödül Puanları:
  3
  Cevap: Yüzüklerin efendisindeki kötüler Türk oluyor

  bence bu tür kurgular.. tarih sayfalarından esinlediği doğru
   
  1 person likes this.
 9. zuisadra

  zuisadra Well-Known Member

  Mesajlar:
  1.159
  Aldığı Beğeni:
  32
  Ödül Puanları:
  48
  Cevap: Yüzüklerin efendisindeki kötüler Türk oluyor

  Kesinlikle doğru, adamlar TÜRK'leri gerçekten öyle görüyor bilinç altlarına işlemiş artık........:D
   
 10. Zamnest

  Zamnest Member

  Mesajlar:
  64
  Aldığı Beğeni:
  1
  Ödül Puanları:
  8
  Cevap: Yüzüklerin efendisindeki kötüler Türk oluyor

  Nedense hep bize böyle saçma şeyleri yakıştırıyorlar neymiş orkmuş urukhaimiş fln hayır rohan dese gene biraz benzerlik var derim ama ork ne ya orkların neyi benziyorki bize ?
   
 11. mcnow

  mcnow New Member

  Mesajlar:
  10
  Aldığı Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Cevap: Yüzüklerin efendisindeki kötüler Türk oluyor

  saçma iyiler türk asıl hem o adam kitabının bir bölümünü 1940 lı yada 50 li yıllarda türkiyede yazdı size boramir adı bişey hatırlatıyormu filmde gondor kralının oğlu başka bir isim isedur yüzüğü eski savaşta yüzüğü son anda elf kralının bütün ısrarlarına rağmen atmayan parmağına geçiren eleman bu isimler birer türk ismidir yanılmıyorsam atilla nın oğlunun adı isedur du yani tamamıyla türktür ordaki insanlar
   
 12. Chance

  Chance Well-Known Member

  Mesajlar:
  4.332
  Aldığı Beğeni:
  185
  Ödül Puanları:
  63
  Cevap: Yüzüklerin efendisindeki kötüler Türk oluyor

  Ork - Tork ( eski dilde ) Türk
   
 13. Roninimsi

  Roninimsi Well-Known Member

  Mesajlar:
  2.202
  Aldığı Beğeni:
  85
  Ödül Puanları:
  48
  Cevap: Yüzüklerin efendisindeki kötüler Türk oluyor

  En basitinden,
  Balamber(Balamir) Han'ı duruma yakıştırmaya çalışmışsınız fakat farklı devletleri acıtan bir tarihe sahip olan bir milleti neden yüceltmeye çalışsınlar..
   
 14. amigo35

  amigo35 Member

  Mesajlar:
  95
  Aldığı Beğeni:
  2
  Ödül Puanları:
  8
  Cevap: Yüzüklerin efendisindeki kötüler Türk oluyor

  bencede bazen abartıyoruz
   
 15. cemil489

  cemil489 ForumVeterineri

  Mesajlar:
  9.118
  Aldığı Beğeni:
  395
  Ödül Puanları:
  83
  Cevap: Yüzüklerin efendisindeki kötüler Türk oluyor

  Yanlışlıklar silsilesi... Konuya cevap yazmıyorum... kimse üstüne alınıp , alıntı yapıp cevap vermesin... Sadece şuradaki yanlışlığı düzeltiyorum...
  Mesih, hristiyanlığı müslümanlıktan kurtarmak için değil... İsevilik dinini müslümanlık dinine eklemek, yani İslam dinini devam ettirmek için gelecektir...
   
 16. tayfun0bp

  tayfun0bp Member

  Mesajlar:
  41
  Aldığı Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  6
  Cevap: Yüzüklerin efendisindeki kötüler Türk oluyor

  çok saçma bir teori ben katılmıyorum
   
 17. monsieuremin

  monsieuremin New Member

  Mesajlar:
  3
  Aldığı Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Cevap: Yüzüklerin efendisindeki kötüler Türk oluyor

  konu açılalı çok uzun zaman olmuş. ben kitabını okumadım ama filmini izlediğim anda hastası oldum. sonra oyunlarını oynadım, yaklaşık 3-4 yıldır oyunlarını oynuyorum ve son zamanlarda kötüler acaba türkler mi diye düşünüyordum.
  özellikle oyun sıralarında kafamda bazı ipuçları birleşiyordu.
  örneğin: The Battle for Middle-earth II oyununda kötüleri yönetirken bir kötü birliği üzerine tıkladığınızda "the eye is watching us" diyor (yani göz bizi izliyor) burda da göz tanrı gibi.
  eğer sauronu tanrı olarak görürsek dinimizin uydurma birşey olduğu ve onun istediği birşey üzerine gittiğimizi anlatıyor/simgeliyor diye düşünüyorum.

  yine oyunda kötüler bir çok tekniğe, teknolojiye sahip eski zamanları göz önüne aldığımızda bu da yine Türlerin teknolojisini temsil ediyor olabilir.

  bu durumu araştırmak için google'a yazdığımda karşıma bir çok yazı geldi ve bir yazıda da 2. dünya savaşını anlatmış olabileceği yazılıydı ama ben farkına warmaya başladığım günden beri her seferinde bir çok ipucu ile karşılaştım.

  ayrıca bir sitede ise bu öykünün "gılgamış destanı"nından esinlenilmiş olabileceği yazıyor:

  yuzuklerinefendisi kom tr

  ne nedir bilemiyeceğim ama avrupalılar hepsi aynı soydan türeme olduğunu göz önüne alır ve bize olan kinlerini korkularını da düşünürsek ipinucu buralara çıkıyor.
   
 18. petibor

  petibor New Member

  Mesajlar:
  4
  Aldığı Beğeni:
  1
  Ödül Puanları:
  3
  Cevap: Yüzüklerin efendisindeki kötüler Türk oluyor

  Katılıyorum, çok doğru bir yaklaşım..

  Yüzüklerin Efendisi gibi bir fenomen film neden milletimize hakaret etsin ki.
   
 19. monsieuremin

  monsieuremin New Member

  Mesajlar:
  3
  Aldığı Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Cevap: Yüzüklerin efendisindeki kötüler Türk oluyor

  neden bir düşünün bakalım.
  neden ülkemizi "hindi(turkey)" diye çağırsanlır ki? neden ben türküm dediğinde arkasını dönüp gitsinlerki, neden ben türküm dediğinde barbarsınız desinler ki, acaba neden halen istanbul hakkında sürekli konuşsunlar ki(biri değil hepsi, yunanı, ingilizi .....), neden zorla soykırımı kabul ettirmeye çalışsınlar ki, neden acaba?
   
 20. cemil489

  cemil489 ForumVeterineri

  Mesajlar:
  9.118
  Aldığı Beğeni:
  395
  Ödül Puanları:
  83
  Cevap: Yüzüklerin efendisindeki kötüler Türk oluyor

  Biz neden hindiye hindi diyorsak aynı sebepten...
  Biz hindiyi Hindistandan ithal ettik ilk, o yüzden adını böyle koyduk...
  Aynı şekilde Amerikaya ihraç ettik ve adı böyle kaldı...
  Şimdi Hindistanlılara hindi dedik diye nefret mi ediyoruz bütün hintlielrden?
  yunanı,ingilizi falan değil hindiden mi nefret ediyoruz?
   

Sayfayı Paylaş