zilli maşa özelliği

Konusu 'Soru - Cevap Bölümü' forumundadır ve Misafir tarafından 4 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. Misafir

Misafir Misafir

şu anda araştırmak istediğim şey ders ile alakalı öğretmenimiz ödev verdi ama bir türlü bulamıyorum size bunun için baş vurdum.
  2. Kadı Kızı

Kadı Kızı Zulcenahay

• Platin Üye
    Medya:
    2
    Aldığı Beğeni:
    1.183
    Ödül Puanları:
    113
    Cevap: zilli maşa özelliği

http://www.izafet.com/uvyz/284626-zillimasa-zillimasa-nedir-zillimasa-hakkinda.html

..........................
    Last edited: 4 Ocak 2010
  3. _TuRKuaZ_

_TuRKuaZ_ Hayal-i İnsan

Aldığı Beğeni:
    97
    Ödül Puanları:
    48

Vurmalı Çalgılar:
    1. Davul (nağara), koltuk davulu,
    2. Tef, kudüm (daire),
    3. Darbuka (deplike, dümbelek, dümbek, küp)
    4. Zilli maşa, çarpara, parmak zilleri, kaşık v.b.

Zilli maşa, iki, üç kollu bir maşa ve uçlarına takılı zillerden ibarettir. Bir elle tutulup, diğer elin baş parmağı ile diğer parmakları arasına vurularak çalınır. Çarpara, şimşirden kesilmiş kaşık büyüklüğündeki dört tahta parçasından ibarettir. Bunlar birbirine iple veya menteşeyle bağlıdır. Zilli maşa gibi çalınır.
  4. Misafir

Misafir Misafir

ohh buldumm
  5. Misafir

Misafir Misafir

Saolun Sizin Sayenizde Buldum
  6. Misafir

Misafir Misafir

1.türk halk müziğinde kullanılan bir vurma çalgı.

2 ucuna pirinç ziller takılı,maşa biçiminde bir çalgıdır ve serbest kalan elin avuç içiyle dizler arasına vurularak çalınır.kendine özgü tınısıyla,eşlik ettiği müziğe coşkulu ritim katar.genellikle ev düğünlerinde ve kadınlar arası eğlencelerde kullanılır

Alıntı:
    iki, üç kollu bir maşa ve uçlarına takılı zillerden ibarettir. Bir elle tutulup, diğer elin baş parmağı ile diğer parmakları arasına vurularak çalınır.

Alıntı:
    [sıze=2]zilli maşa:maşa biçiminde iki ana kolun uçlarına yerleştirilen karşılıklı zillerden ibarettir.kollar kapandıkça ziller üst üste gelerek ses çıkarmaktadır.iki, üç kollu bir maşa ve uçlarına takılı zillerden ibarettir.bir elle tutulup,diğer elin baş parmağı ile diğer parmakları arasına vurularak çalınır çarpara, şimşirden kesilmiş kaşık büyüklüğündeki dört tahta parçasından ibarettir.bunlar birbirine iple veya menteşeyle bağlıdır.genelde kadınlar arasındaki eğlencelerde kullanılır.[/sıze]
  7. izafet uye

izafet uye Misafir

saolun Mersi. xD..
  8. Misafir

Misafir Misafir

harika sağolun

Sayfayı Paylaş