1aylık kedi bakımı

Konusu 'Soru - Cevap Bölümü' forumundadır ve Misafir tarafından 5 Haziran 2009 başlatılmıştır.

 1. Misafir

  Misafir Misafir

  1 aylık kedi için kuru mama mı kullan malıyım yoksa kedi biberonuyla mı beslemeliyim? Bi de kedi beyaz kirlendiğinde ne yapmalıyım bonya yaptıra bilir miyim?bide kum yerine wc ye alıştırabilir miyim
   
 2. Kadı Kızı

  Kadı Kızı Özün Sözü

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  51.239
  Aldığı Beğeni:
  1.615
  Ödül Puanları:
  113
  Cevap: 1aylık kedi bakımı

  Yetim bir yavru kediye nasıl bakılır?
  Öncelikle telaşlanmayın. Telaşlanmanız doğal da olsa bu işin üstesinden geleceğinize inanmalısınız ve tabii ki çaba da göstermelisiniz.
  Yavru kediler normalde annelerinden 5 ya da 6 haftalıkken alınabilirler. Seçme şansınız olmayabilir. Yani daha küçük bir yetimle karşı karşıya olabilirsiniz. Neler yapmanız ve neler yapmamanız gerektiğini sırasıyla anlatacağız.


  SICAKLIK
  Öncelikle yavru bir kedi sıcak tutulmalıdır. Tüyleri henüz yeni çıkmıştır ve kendini ısıtacak kadar tüyü ve yağı yoktur. Sıcak tutmak için en ideal çözüm bir kedi evi ya da bir kutudur. Kedi evinin içine 3-4 saat ara ile havluya sarılmış sıcak su torbası konulmalıdır. (Eğer mevsim yeterince sıcaksa da gece onlar için soğuk sayılabilir.) Sıcak su torbasının yaydığı ısının kaybolmaması için kedi evinin/kutunun üzeri bir battaniye ile kapatılmalıdır. Bazı kedi dostları ısıtıcı lamba da kullanmaktadır. Ama ısıtıcı lamba konusunda dikkatli olunmalıdır. Hem ışıktan dolayı rahatsız edicidir hem de yanma, yakma tehlikesi bulunmaktadır.
  BESLEMEK
  Sizin ilginize ve sizin vereceğiniz besine öylesine ihtiyacı vardır ki, onu besleme görevine usanmadan devam etmelisiniz. Bu fedakarlık gerektirecektir. Her bebek öyle değil mi?
  Yetim yavrunun artık bir annesi olmadığına göre onun ihtiyaç duyduğu besleyici anne sütünü bulmak size kalıyor. Veterinerlerde ve eczanelerde yavru kediler için özel yapılmış anne sütü (toz şeklinde) satılmaktadır. Bunun yerine normal pastörize süt kullanmak doğru değildir. Çünkü anne sütünde sadece besleyici maddeler değil yavru kedileri hastalıklardan koruyan antibiyotikler de bulunmaktadır. Pastörize sütler anne sütü kadar hem besleyici değil hem de antibiyotik koruma içermezler. Şayet hazır bir anne sütü bulamıyorsanız mecburen pastörize süt kullanacaksınız. Ama pastörize sütü de besleyici hale getirmelisiniz. 100 gram süte 2 yumurta sarısı, 1 kesme şeker ve 1 çay kaşığı margarin yağı katabilirsiniz. Eğer hazır anne sütü kullanacaksınız, kullanım tarifinde zaten nasıl yapılacağı anlatılmaktadır. Genellikle su ile karıştırılarak hazırlanmaktadır.
  Sütü nasıl vereceksiniz? Bir kedi biberonuna ihtiyacınız var. Kediler için özel biberonlar eczanelerde bulunmaktadır. Eğer kedi biberonu bulamıyorsanız iğnesi çıkarılmış bir şırınga da bu işi görebilir. Hazırladığınız mamanın taze olmasına, beklememiş olmasına dikkat etmelisiniz. (Bazı şanslı yetim kediler süt anne bulabilmektedirler. Ama bu oldukça zor bir seçenektir. Hem yavrunun hem de süt annenin birbirlerini kabul etmeleri gerekir.) Kesinlikle süt ısıtılmadan verilmemelidir. Sütün ısısı 30-35 derecede olmalıdır. Hatırlamıyor olabilirsiniz ama anne sütü vücut sıcaklığındadır. Sütün ısısını emzirmeden önce mutlaka kontrol edin. Biberonun ucundan elinizin üzerine (içine değil) bir kaç damla damlatarak ısıyı rahatlıkla kontrol edebilirsiniz. Biberon içindeki sütü ısıtmakta sıcak su dolu bir kupadan yararlanabilirsiniz. Kupayı sıcak su ile doldurup biberonu içine koyun ve ısınına kadar bekleyin.
  Yavru kediler bir haftalıkken 2 saatte bir, 2 haftalıkken 4 saatte bir ve 3 haftadan sonra 6 saatte bir emzirilmelidirler.
  NAZİK OLMAK
  Yavru kediyi tutarken incitmemelisiniz. Henüz kemikleri yeni oluşmakta ve kıkırdakları son derece hassastır. Onu incitmeden iki elinizle tutmalısınız. Bir elinizle sırtından tutarken bir elinizle de alttan desteklemelisiniz. Mama verirken de aynı şekilde kibar ve sabırlı olmalısınız. Biberon ya da şırınga yardımıyla emzirilirken başı 45 derece yukarıya açı yapacak şekilde tutulmalıdır. Bir eli ile başını ve vücudunu kaplamalı bir elinizle de memeyi kibarca ağzına almasını sağlamalısınız. Şırınga veya biberonu fazlaca pompalamayın. Onun ağır ağır içmesini sağlamalısınız. Süt yeterince pompalanmıyorsa size belli edecektir. Doyduğunda ağzının kenarlarında kabarcıklar oluşacak ve elleri ile de emziği itmeye çalışarak size işaret verecektir. Sütünü içtikten sonra onu omzunuza yatırıp sırtına çok ama çok hafif şekilde vurun. Bu onun gazını çıkarmasında yardımcı olacaktır. Yavru kedilere fazla süt içermeye çalışmamalısınız. Zira aşırı süt onların ishal olmasına sebep olabilir.
  İZOLASYON
  Yeni doğmuş yavru bir bebek (annesi ile olsa bile) 7 gün boyunca dış yaşamdan tamamen izole tutulmalıdır. Henüz mikroplara karşı tamamıyla korumasızdır. Yetim yavru kedi 3 aylık olana dek diğer hayvanlardan (evinizde özellikle başka bir pet bulunuyorsa) uzakta koruma altına alınmalıdır. Diğer hayvanlar hem zarar verebilir hem de yeni doğmuş yavruya kolaylıkla hastalık bulaştırabilirler. Yavru kediyi koyduğunuz kedi evi ya da kutuyu kuru bir yerde tutmalısınız. Ne yazık ki yavru kediye yardım etmek adına bodrum, banyo gibi rutubetin ve soğuğun bolca olduğu mekanlar tercih edilmektedir. Hem nem hem de soğuk yavru kedinin sağlığını ciddi bir şekilde kötüleştirir. Ayrıca, onu keskin kokularının olduğu ortamlardan uzak tutun. Ciğerleri yaşamla henüz yeni tanıştı. Parfüm, boya, sigara kokusu onu derinden etkiler.
  BAKIM ve TEMİZLİK
  Kedi evi / kutu her gün düzenli temizlenmelidir. Ayrıca emzirirken kullanılan bez, havlu gibi şeyler de temiz kullanılmalıdır. Aynı şekilde biberon da düzenli temizlenmelidir. Kedi evini ve biberonu temizlerken deterjan ya da çamaşır suyu kullanmayınız. Sabun daha doğru bir temizleyicidir. Sabunun da iyice su altında arınmasını sağlamalısınız.
  Emzirmeden önce ellerinizi iyice yıkamayı unutmayın. Emzirdikten önce veya sonra onun tuvaletini yapmasına yardımcı olmalısınız. Bunun en kolay yolu bir gazete kağıdı yaymak, yavru kediyi tutarak üzerine almaktır. Ilık ıslak bir mendil yardımıyla jenital organlarını yavaş yavaş silin. Bu ona annesinin tuvalet temizliğini hatırlatacaktır. Anne kediler çocuklarını dilleri ile temizler ve tuvalet yapmalarına yardımcı olurlar. Temizlik bittikten sonra ılık ıslak ve sabunlu bir bezle onu kibarca silin. Sonra sabunsuz ılık ıslak bir bezle silin ve sonra da kurulayın. Ovalamayın, ovuşturmayın. Benzeri bir temizliği emzirmeden sonra da yapmalısınız. Kulak içlerini de temizlemeyi unutmayın ve sakın bizlerin kullandığı kulak temizleme çubuklarını kullanmayın. Temizlik işinde abartıya kaçmayın. Bu temizliği yaparken modern yaşamın kolaylıklarından yararlanabilirsiniz. Piyasada satılan bebek temizlik mendilleri (alkolsüz olmalı) ve havlu kağıtlar işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.
  Yavru kedinizin kedi kumu ile tanışması için en az dört haftalık olması gerekir. Kedi kumu havuzu erişebileceği yükseklikte olmalıdır ve kum sıkça değiştirilmeli, kirli kalmasına izin verilmemelidir.
  TEHLİKELER
  Yetim yavru bebeği bekleyen en önemli tehlikelerin başında susuz kalması (dehidrasyon) gelir. Dehidrasyon yavru bebekler için öldürücüdür ve hemen müdahale edilmeyi gerektirir. Anneleri olan yavru bebeklerden biri ayrı düşmüşse ve anne bu bebeği almakta isteksizse dehidrasyon tehlikesi söz konusudur. Dehidrasyon çok hızlı bir şekilde bebeği etkiler ve vücut ısısı hızla düşer. Dehidrasyona uğrayan bir yavru bebeğe veteriner hekimce deri altından sıvı zerk edilmesi gerekir.
  Parazitler de bir diğer tehlike kaynağıdır. Dış parazit temizliği mecbur kalınmadıkça 3-4 haftalık olmadan yapılmamalıdır. Şayet sprey şeklindeki anti-paraziter -lardan kullanılırsa, kullanımdan sonra yavru kedi bir bez üzerine alınıp parazitlerin 20-25 dakika boyunca ölmeleri beklenmeli ve daha sonra yavru kedinin tüyleri ılık-ıslak sabunlu bezle silinmelidir. Sonra da ılık-ıslak bezle durulanıp kurulanmalıdır.
  Yavru kedilerin idrar ve dışkıları da kontrol edilmelidir. Normal renginden farklı idrar ya da dışkı sağlık sorunlarının belirtisidir ve veteriner hekime danışmayı gerektirir. Sağlıklı dışkı kahverengi renktedir. Siyah, kanlı, beyaz, sümüksü dışkı sağlık sorunu olduğunun işaretidir. Aynı şekilde berrak ve çok hafif sarı idrar da sağlıklıdır. Sarı, kırmızı, pelteli idrar da tehlikeli bir sorunu size haber verir.
  BÜYÜME
  Yavru bebekler doğduklarında 100 ile 200 gram arasındadırlar ve günde ortalama 14-15 gram alırlar, haftada ise 175-200 gram kadar büyürler.
  7 ile 10 gün arasında gözleri açılır. Gözler dört haftalık olana dek koyu laciverttir. Asıl göz rengi 3 aylık olduğunda belli olur.
  Yavru kediler, 4-6 hafta arasında sütten kesilirler ve yavaş yavaş yarı katı yarı sulu mamalara geçilebilir. Evde hazırlayacağınız yarı sulu yarı katı mamalar ya da hazır yaş mamalar kullanılabilir. 3 aylık olduğunda artık rahatlıkla kuru mama yiyebilir hale gelirler.
  2 haftalıkken yavru kedilerin kulakları dikilmeye başlar. 2 aylık olduklarında tam şeklini alır.
  3 haftalıkken yürümeye, 4 haftalıkken ise oynamaya başlarlar.
  SAĞLIK BAKIMI
  Yetim yavru kediyi mümkün olduğunca sık aralıklarla kontrol etmelisiniz. Yanlış bir şeyler olmadığından emin olmalısınız. Bu arada aşılama için de 6 haftalık olmasını beklemelisiniz.
  Yavru kedinize zaman ayırmalı ve onun sosyalleşmesine yardımcı olmalısınız. Onun oyun arkadaşı olduğunuzu da unutmamalısınız. Aynı zamanda onu sevmeyi de unutmayınız.
  Sizin sevginize de en az beslenme kadar ihtiyaç duymaktadır.
  Yetim bir yavru edindiyseniz ve ona gereğince bakıyorsanız yaşam adına iyi bir şeyler yapmışsınız demektir. Size ve artık yetim olmayan yavru kedinize sağlıklı bir yaşam dileriz. Arada bir bize resmini göndermeyi unutmayın.
   
  Last edited by a moderator: 20 Ocak 2015
 3. mine er

  mine er Misafir

  Cevap: 1aylık kedi bakımı

  Yavru kedilere pastörize süt verilebilir diyorsunuz.Ne varki piyasada ki tüm sütler şiddetli ishal yapıyor ve kurtulmaları mümkün olmuyor. Beslenme konusundaki yardımlarınızda bu çok önemli konuyu tekrar gözden geçirin. Çok önemli,yardım etmek isterken ölümlerine sebep oluyor hayvan severler ve çok üzülüyorlar. Teşekkürler.
   
 4. izafet uye

  izafet uye Misafir

  Cevap: 1aylık kedi bakımı

  Bizim kedimiz apartmanda ve sokak kedisi 8-9 aylık eve giremiyor ne yapmalıyız apartmanda besleyeceğiz
   
 5. izafet uye

  izafet uye Misafir

  Cevap: 1aylık kedi bakımı

  benim 3 haftalık kedilerim var pazartesi 4 haftalık olucaklar anneleri süt vermemeye başladı kedilerse çok açlar bu arada kedilerim 3 tane ne yapmalıyım
   
 6. Misafir

  Misafir Misafir

  Cevap: 1aylık kedi bakımı

  benim3-4 haftalık kedim var onu nasıl kedi kumuna alıştırabilirim?
   
 7. Misafir

  Misafir Misafir

  Cevap: 1aylık kedi bakımı

  bizde veterinerden hiç anne sütü almamış 4 gunluk bı kedi aldık şimdi 8 aylık oldu bebelekla beslemiştik 2 ay kadar bide onları şırıngayla besliyecem falan deme damaklarına zarar veriyo kedi biberonu satılıyo onlarla kolaylıkla besleyebilirsin
   
 8. Misafir

  Misafir Misafir

  Cevap: 1aylık kedi bakımı

  benım bu ıkıncı kedım oncekını annesınden dogdugu gbı almak zorunda kalmıstık 2.sı de su an bakıyorum 4 haftalık oldu kedı bıberonuyla beslıyorum yagsız sut kullanıp ıcıne 1 tane kesme seker atıyodum gayette tvaletınde hıç bı problem çıkmadı cok sukur..su anda yarım yaglı sut ılık olarak verıyorum ıstahıda saglıda cook ıyı sukurler olsun delı gbı oyun oynuyo suanda da cok yoruldu dızımde uyuyakaldı aslında gercekten sevdgnzde onlarda sıze yardımcı oluolar herkese kolay gelsın..:)
   
 9. zzzaaazzz

  zzzaaazzz New Member

  Mesajlar:
  10
  Aldığı Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Cevap: 1aylık kedi bakımı

  bende kedileri çok seviyorum ama yok benım kedim yaaaa
   
 10. Misafir

  Misafir Misafir

  Cevap: 1aylık kedi bakımı

  Eğer istiyorsanız şu anda bir yavru kediye bakıyorum. Size verebilirim. Zira benim 2 tane kedim var.
   
 11. Misafir

  Misafir Misafir

  Cevap: 1aylık kedi bakımı

  benim 3 tane kedim var kay haftalık bilmiyorum ve anneleride yok yardım edin ne yapmalıyım
   
 12. Misafir

  Misafir Misafir

  Cevap: 1aylık kedi bakımı

  annesi daha bugün öldü ve 5 yavrular biz hepsini depoda bir kutuya koyduk. Ama her günde bir kediyi eve getirip bakmaya karar verdik. O kadar bakmamıza rağmen hala aşırı derecede miyavlıyor ne yapabiliriz?? ACİLL LÜTTFENN!!
   
 13. Sokakta bir

  Sokakta bir Misafir

  Bugün sokakta yaklaşık 1 aylık bir kedi bulduk beni takip etti ve bizde onu kutu ile evimize getirdik ama nasıl bakacağımızı bilmiyoruz. Lütfen yardım edebilir misiniz ?
   
 14. Misafirimmmm

  Misafirimmmm Misafir

  Kaç günlükler yazmamışsınız ama bir veterinere danışmanızı öneririm. Eğer 1 aylıktan küçükse depoda soğuktan ve açlıktan ölürler mümkünse kutuyla eve alın en azından 1,5 aylık oluncaya kadar. Beslemek için lütfen veterinere danışın derim.
   
 15. hayvensever

  hayvensever Misafir

  dün 3 haftalık 2 kedi yavrusu buldum bahçeme alacağım nasıl bakmalıyım acil cevap!!!!!!!!
   
 16. zeynepgurkok

  zeynepgurkok Misafir

  benim iki tane 1.5 aylık kedim var ve onların annesi ölmüş her veteriner de aynı şeyi söylüyor bir ek kedi süt tozu alın ve eğer kuru mama yiyor ise ek olarak takviye verin
   
 17. Ecemindir

  Ecemindir Misafir

  Benimde 2 tne kedim var ikisininde annesini köpekler parçalamışlar ikiside bebekti daha un yumurta ve süttü sanırsam bunun karışimini yapip ocakta isittim ve biraz üfledim ve hafif ılık yaparak kedilerime biberon yardimi ile içirdim sakın 1 aylık bebek kedilere normal bizim içtiğimiz sütlerden vermeyin onlar kedilerin ölümüne neden oluyomuş sanırsam bende vermedim yani kumuna hemen alıştıramazsiniz bebek ya çisini yapmasi için yere yatirin ve çis yaptigi yere bez veya pamuk tutarak yeterki yumuşak olsun oraya onu tutarak karnini yavaşca ovun zaten bi kac hafta sonra yavru kedi haline geldiklerinde kumuna siz goturursunuz yaptirirsiniz kedilerin koku alma hisleri çok guclu oldugu icin kısa zamanda ögreneceklerdir.
   
 18. tuncay alt

  tuncay alt Misafir

  Herkes aynı şeyleri söylüyor.Geçen sene'den örnek vereyim.geçen sene 1 yavru büyüttük yetim Allah c.c. izni ile. bu senede 3 sefer ölümden kurtardığımız bir yavru..1 haftalıkken aldık şuan 1.5 aylık oldu olacak..kedi beslemek zor iştir.evet..ama biz güvenlik olarak okadar tecrübelendikki :)) kedi güvenliği olduk desek yeridir..imkanı olmayanlar için söylüyorum..kedi 1 aylık olana kadar keçi sütü ile besleyin..3te 1 oranda sulandırın içinede eksik olan vitaminleri alması için..ARI diye (aptamil bebek sütü benzeri) vitamin takviyesi için. katın.hafif mikrodalgada ısıtın..bileğiniz yanmıyorsa verin..sütü sindirmesi içinde sıcak bir bezle karnına masaj uyguladık ARI 2 TL Keçi sütü 4TL =6 TL 10 gün beslersiniz. şırınga ile besleyin.ama şırıngada çok az hava boşluğu bırakın..kedi sütü çektiğinde pompa görevi olsun.az birşey kalınca çekin.hava yutmasın..ısı olayına gelince..varsa yün kazağınız.. belli düzeyde ısıtıcaksınız.kutu içinde takılsın.2 saatte 1 düzenli ısıtıp altına koyun..bu arada kedi yıkanmaz diyen arkadaslara..1 aylık oldu. ılık suda hafif süngerle yıkıyoruz. haftada 1 gayette memnun halinden.su içinde oyun oynuyor..geçen sene büyüttüğümüz kızımız.bu şekilde büyüdü..diğer akranlarının 1.5 katı oldu..bu ise şuanda 2.5 aylık gibi.pire olayına gelincede.hiç rast gelmedik desek yeridir..doğal yollardan takıldılar.. wc olayı ise..4 haftalık olana kadar pamukla işettik..işetmeden önce karnına sonra..vaginal bölgelere masaj uyguladık...şuan ofise işiyor veled karakız peşinden temizliyoruz..+kediyide temizliyoruz.1 ay sonra dışarı alıştırıcaz.özgür olacak..veteriner olayına gelince..hiç gitmedik..hepsi süt tozu önerir.okuduğum kadarıyla.yani iş ticaret..bu arada gözlerinde oluşacak akıntı içinse.Gentakut göz damlası öneririm.4 TL .damlatmadan önce ılık suyla göz çevresini tahriş etmeden güzelce silin.çapak ve tüyleri açılsın..günde 3 sefer 5 saat arayla damlatın.2 günde birşeyi kalmıyor Allah c.c. izniyle..katı mamadada pişmiş et türü harici birşey vermedik..sütten kestiğimizde.genellikle dönere bayılıyorlar..sabahlarıda sıvı yumurta yiyorlar..birde kendi avladıkları kuş hariç( geçen seneki kedimiz bayağı avladı) 1 tanede bize getirdiydi.:D
   
 19. murtaza74

  murtaza74 Member

  Mesajlar:
  337
  Aldığı Beğeni:
  12
  Ödül Puanları:
  18
  açıklamalar için teşekkürler
   
 20. Jsljs

  Jsljs Misafir

   

Sayfayı Paylaş