2012 Yeni adli sicil arşiv kaydı silinmesi hususunda

Konusu 'Hukuk Danışmanı' forumundadır ve saldıray64 tarafından 13 Nisan 2012 başlatılmıştır.

1. anderr

anderr Member

Aldığı Beğeni:
    0
    Ödül Puanları:
    6
    A

Last edited: 8 Temmuz 2015
  2. gorkem848484

gorkem848484 New Member

Aldığı Beğeni:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Adli Sicil kurumunun adli sicil kaydınızı arşive alması için -yerine getirme fişini- dilekçe ile Cumhuriyet Başsavcılığına mı başvurdunuz yoksa kararı veren mahkemeye mi. Benim kararımı veren Askeri Mahkeme yardımını lütfen
    --- Mesajlar birleştirildi , 7 Ekim 2015 ---
    "Adli Sicil kurumunun adli sicil kaydınızı arşive alması için -yerine getirme fişini- dilekçe ile Cumhuriyet Başsavcılığına mı başvurdunuz yoksa kararı veren mahkemeye mi. Benim kararımı veren Askeri Mahkeme yardımını lütfen"
    --- Mesajlar birleştirildi , 7 Ekim 2015 ---
    yazılarınızı takip ediyorum forum çok güzel tartışmaları içeriyor. Benim danışmak istediğim;
    "Adli Sicil kurumunun adli sicil kaydınızı arşive alması için -yerine getirme fişini- dilekçe ile Cumhuriyet Başsavcılığına mı başvurdunuz yoksa kararı veren mahkemeye mi. Benim kararımı veren Askeri Mahkeme yardımını lütfen"

3. delrlde

delrlde New Member

Aldığı Beğeni:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Merhabalar
    Forumu baştan sona okudum, bir çok şey net fakat. Şu memnu haklar konusuna takılmış durumdayım. Özetle cezalarım;

86/2 - 75 Gün hapis > para cezasına çevrildi
    430/2 - 3 Ay hapis ama erteledi

Yani hiç ceza evine gitmedim. Benimde memnu haklarımın iadesini alma gerekiyor mu?

4. Kaanali27

Kaanali27 New Member

Aldığı Beğeni:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Baştan aşağı foruma baktim çok güzel bilgiler verilmiş yardimci olan tüm arkadaslara şimdiden teşekkürler.....2006 yılında hırsızlık tan hakkımda işlem yapıldı 2008 de yerel mahkeme 2 yıl 9 ay 10 gün hapis cezası verdi temyize gidince 2013 yılında Yargıtay cezayı onadi...olaydan 7 yıl sonra ceza evine girdim sonra denetimli derken infaz tamamlandı..adlı sicil silinmesi için ankaraya dilekçe yolladım yerine getirme fisi istendi infaza gittim biz veremiyoruz dedi mahkemeye gittim oda veremeyiz dedi Ankara yi aradim onlarda bize yollaman lazim dedi..tekrar infaza gittim onlarda biz adlı sicile bildirecez dedi herkes bir başkasına yolladi bizi....benim için adlı sicilden silinmesi yeter özel sektörde sıkıntı ise almiyorlar...arkadaşlar adlı sicil silinir mi adlı sicilden silinse yeter bana...lütfen yardım edin

5. Kaanali27

Kaanali27 New Member

Aldığı Beğeni:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Adli sicilim silindi daha önce burdan bilgi almak için yazmıştım arkadaşlar 2005 sonrası işlenen suçlar için süre beklemeye gerek yok infaz tamamlaninca otomatik silinmeli diyor kanun ama ankaraya dilekçe yollamak gerekiyor sizden yerine getirme fisi istiyorlar onu aliyorsunuz kimlik fotokopisi ile beraber dilekçe ile yolluyorsunuz bunu fax ilede yapabilirsiniz 1 2 içinde siliniyor benim ki 2 ay surdu

6. atakanatahan

atakanatahan New Member

Aldığı Beğeni:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    evet adli sicil kaydı siliniyor işin zor tarafı arsıv kaydından sıldırmek

sacma sapan kanunlar . bende arsıv kaydını sıldırmeye ugrasıyorum.

7. atakanatahan

atakanatahan New Member

Aldığı Beğeni:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    selam
    arkadasım benım 2008 de 2 yıl denetım serbestlık aldım 2010 da bittı. 2015 de arsıve aldılar.Ben sımdı arsıv kaydını sıldırmeye calısyorum.İstanbulda yasıyorum.cezayı baska bir ilin 2.asliye ceza mahkemesinden aldım.Geçen hafat gittim ve arsiv kaydını sildirmek için memnu haklarını ıadesı için dilekce verdim.Ben bu arsıv kaydını nasıl sildiririm . yardımcı olurmusun

8. atakanatahan

atakanatahan New Member

Aldığı Beğeni:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    merhaba arakadasım

2 yıl denetimli serbestlik aldım 2008 yılında.Hagb uyarlması için başvuru yapmak istiyorum.Dilekçe ve örnek karar var ise paylaşabilirmisin
    gsm:0543 969 62 74
    atakan.calik@windowslive.com

mesaj atarsan ararım
    tesekkur ederim

9. atakanatahan

atakanatahan New Member

Aldığı Beğeni:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    hagb ve memnu hakları için dilekçe verdım fakat asliye cezadan ekteki gibi bir cevap geldi. anladıgım kadarıyla yasaklanmıs bir hakkın yok diyor fakat hagb için bir karar verilmemiş .sizce hagb için neden birsey denmemiş. Cveap verirseniz ona gore ıtıraz dilekcesi yazacagım. tesekkur ederim

SUÇ TARİHİ : 14/10/2005

ASIL KARAR TARİHİ : 29/02/2008

EK KARAR TARİHİ : 25/07/2018

Sanık tarafından Mahkememize hitaben yazılan 5352 sayılı Adli Sicil Kanununun 13/A-1 a.b.Maddeleri gereğince yasaklanmış haklarının geri verilmesi ve CMK'nın 231 maddesinde 5560 ve 5728 sayılı kanunlar ile yapılan değişiklikler dikkate alınarak almış olduğu cezasının uyarlanmasını ve lehe olan hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmesi talepli dilekçeleri incelendi.

GEREĞİ DÜŞÜNÜLDÜ:

Mahkememizin 29/02/2008 tarihli 2007/338 esas, 2008/94 karar sayılı ilamı ile Cebir Tehdit veya Hile Kullanarak Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Kılma suçundan TCK'nun 109/2 maddesi gereğince cezalandırılmasına karar verildiği, kararının 28/03/2008 tarihinde kesinleştiği anlaşılmıştır.

Hükümlü 12/07/2018 havale tarihli ve 24/07/2018 tarihli üç adet dilekçesinde özetle; Mahkememizin 2007/338 esas sayılı dosyasında yargılandığını ve yapılan yargılama sonucunda ceza aldığını, ceza alması nedeniyle haklardan yasaklandığını, ancak hakkındaki yasaklı hakların geri verilmesi koşullarının oluştuğunu, bu nedenle memnu haklarının geri iadesine karar verilmesini, ayrıca hakkında CMK'nın 231 maddesinde 5560 ve 5728 sayılı kanunlar ile yapılan değişiklikler dikkate alınarak uyarlama yapılmasını ve lehe olan hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmesi talep etmiştir.

Dosya incelendiğinde: 5237 Sayılı TCK'da 53. maddede güvenlik tedbirlerinin düzenlendiği, 765 sayılı TCK sisteminden farklı olarak sürekli hak yoksunluğuna yeni TCK suç ve yaptırım teorisinde yer verilmediği, Yargıtay 8. Ceza Dairesi'nin 2016/12303 esas, 2017/11899 sayılı kararı, yine Yargıtay 14. Ceza Dairesi'nin 2017/2614 esas, 2017/3795 sayılı kararı gereğince yasaklanmış hakların geri ..... 5352 sayılı yasanın 13/A maddesine göre 5237 sayılı TCK dışındaki yasalara göre verilen hükümlerde söz konusu olduğu, hükümde gösterilen süre sonunda hak yoksunluklarının bir mahkeme kararına gerek olmaksızın kendiliğinden geri döneceği, bunda da hapis cezasına mahkumiyetin kanuni sonucu olarak hapis cezasının infazı (koşullu salıverilme veya bihakkın salıverilmesine kadar) süreceği; esasen mahkememiz hükmünün hüküm fıkrasında bu hususlara yer verildiği, talep konusu Adli Sicil Kanununun yasaklanmış hakların geri verilmesine ilişkin 13/A maddesinin uygulanmasının da söz konusu olmadığı, zira Adli Sicil Kanununun yasaklanmamış hakların geri verilmesine ilişkin 13/A maddesinin 5237 sayılı TCK'nun dışındaki kanunlardaki mahkumiyete bağlı hak yoksunluklarında uygulanabileceği, hükmüne yer verildiğinden;

Mahkemezin hükmünde de belirtildiği üzere, 5237 sayılı TCK’nın 53/1-2 maddesi gereğince hakkında hapis cezasına mahkumiyet kararı verilen sanığın, mahkûm olduğu hapis cezasının infazı tamamlanıncaya kadar TCK’nın 53/1 maddesinde sayılan haklardan YOKSUN BIRAKILMASINA,

5237 sayılı TCK’nın 53/3 maddesi gereğince hükümlü koşullu salıverildiğinde kendi altsoyu üzerindeki velayet, vesayet ve kayyımlık yetkileri açısından hak yoksunluğunun sona erdirilmesine, karar verildiğinden ve adı geçen cezasının infazını bihakkın olarak 15/08/2015 tarihinde tamamlandığı ve 5237 sayılı TCK’nın 53/1-2 ve 53/3 maddeleri yönünden herhan gibir kısıtlılık bulunmadığından talep hakkında karar verilmesine yer olmadığı anlaşıldığından aşağıdaki şekilde karar verilmiştir.

HÜKÜM: Gerekçesi yukarıda açıklandığı üzere;

Sanık Atakan ÇALIK'ın talebine konu Adli Sicil Kanununun yasaklanmamış hakların geri verilmesine ilişkin 13/A maddesi gereği talep ettiği memnu hakların iadesi talebi hakkında, gerekçesi yukarıda açıklandığı üzere KARAR VERİLMESİNE YER OLMADIĞINA,

Karardan bir suretin ilgiliye tebliğine,

Kararın tebliğinden itibaren (1) hafta içerisinde mahkememize veya bulunan yer mahkemesine verilecek bir dilekçe ile veya zabıt katibine beyanda bulunmak suretiyle bu beyanın zapta geçirilmesi ve hakime onaylattırılmak suretiyle Çanakkale Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesine itiraz edilebileceğine yapılan inceleme sonunda karar verildi. 25/07/2018

Sayfayı Paylaş