Adli Arşiv Kaydı Belası.

Konusu 'Hukuk' forumundadır ve ugurcan2563 tarafından 12 Ekim 2014 başlatılmıştır.

 1. ugurcan2563

  ugurcan2563 New Member

  Mesajlar:
  4
  Aldığı Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  SELAM HERKESE İYİ GÜNLER..

  DEĞERLİ HUKUKÇU HOCALARIMIZA SORMAK İSTEDİGİM BİŞEY VAR YARDIMCI OLURSANIZ MİNETTAR OLURUM

  KONUNUN ÖZETİ ADLİ ARŞİV KAYDI SİLİNMESİ VE PARA CEZASI HAK YOKSUNLUKLARI HK.

  2009 YILINDA 243/1 PARA CEZASI ALDIM 600 TL. ÖDEDİM BİLİŞİM SİSTEMİNE HUKUKA AYKIRI OLARAK GİRME ORADA KALMA SUÇUNDAN
  PARA CEZASI DİREK ARŞİVE KALDIRILDI.SABIKA KAYDI YOK OLMADIDA SADECE ARŞİV KAYDI.

  ADLİ SİCİL KANUNUNDA c) fıkrası DİĞER MAHKUMİYETLER BAKIMINDAN KAYDIN ARŞİVE ALINMASIYLA 5 YIL GEÇMESİYLE TAMAMEN SİLİNİR.
  BU FIKRADAN YARARLANIYOR MUYUM? BUNU ÖĞRENMEK İSTİYORUM ???
  YOKSA YASAKLANMIS HAKLARIN GERİ VERİLMESİ YOLUNAMI GİDİLMELİ?????
  VE HAGB UYARLAMA YOLUNA GİDEBİLİRMİYİZ DİREK PARA CEZASI ?? KARARDA HAGB AÇIKLAMASININA YER OLMADIGI YAZIYOR.

  ÇÜNKÜ ARŞİV KAYDI HAK YOKSUNLUGU MAGDURİYETİ YAPTI BENDE ADALET BAKANLIGI MEMURLUGUM İPTAL EDİLDİ SIRF BU YÜZDEN.

  ŞİMDİDEN İLGİLENENLERE SONSUZ TEŞŞEKKÜRLER...!
   
 2. kaan bakırcı

  kaan bakırcı New Member

  Mesajlar:
  13
  Aldığı Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  benimde kaçak elektrikten vardı ama sabıka kaydım da hep adli sicil kaydı var arşiv kaydı yoktur çıkıyordu. 5 yıl geçti dilekçe verdim. umarım direk silinir. arşive alınsa alınırdı sanırım?
   
 3. kaan bakırcı

  kaan bakırcı New Member

  Mesajlar:
  13
  Aldığı Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  yazını okudum benim durumum hakkında bir bilgi verirseniz çok sevinirim..bende 2003 yılında işlenen kaçak elektrik suçundan dolayı 2006 yargılandım. ceza 2 yıl çıktı. sonra temyiz ettim ve yargıtay bozdu. tekrar yargılandım ve bu sefer 2009 aralıkta kurumun zararı karşılanmadığı için hükmün açıklanması geri bırakılmadı ve 1 ay 20 gün hapis aldım 450 tl paraya cevrilip ceza ertelendi.. kesinleştikten sonra şu an da
  aradan 5 yıl geçti . sicil kaydı vardır diyor ama arşiv kaydı yoktur yazıyor. dilekçe versem sabıkam silinir mi? ve silinse bile arşive mi alınacak ? yoksa 5 yıl geçtiği için hiç vaki olmamış mı sayılacak?
  elinizde buna örnek dilekçe varsa paylaşırsanız çok sevinirim..
   
 4. Joe Black

  Joe Black '

  Mesajlar:
  2.264
  Aldığı Beğeni:
  64
  Ödül Puanları:
  48
  ugurcan hagb bir mahkumiyet hali degildir hagb esnasında mahkimiyet askı halindedir o süreçte her hangi bir suç işlemezseniz hiç mahkum olmamış gibi ne arşiv kaydı ne de sabıka kaydı olmadan hayatınıza devam edersiniz.hagb kayıtlarını da sadece hakim savcılar görebilirler. Senin olayın tamamen farklı sen hapis cezası almışın ve bu para cezasına çevrilmiş.bu kayıt sicilinde bir ömür duracaktır. Sadece 5 yıl sonra arşive alır direk görülmez. Yani arşivinde her daim olacak ve isteyen buna erişebilecektir.Senin yapabileceğin bişey yok.
  --- Mesajlar birleştirildi , 2 Kasım 2015 ---
  kaan bakırcı senin sabıka kaydın da mahkumiyetten alınmış dilekçe verirsen sabıka kaydın silinir arşive alınır. Adli sicil belgesi aldıgında ise sabıka yoktur arşiv kaydı vardır diyecek. Dolayısıyla bu mahkumiyet kararına kolayca ulaşabilinecek.
  Kamuda çalışacak arkadaşlar için de buradan ayrı bir açıklama yapayım adalet bakanlıgı hiç bir mahkumiyeti silmez sadece özel kişilere engeli kısıtlar hagbde bile böyledir bu hagbyi bittiginde hiç kimse göremezken adalet bakanlıgı mesela hakim savcı adayının sicili için 10 yıl önceki hagbsini bile görebilir.Devlet arşiv kayıtlarını her zaman saklar. ancak ve ancak 80 yıl geçer yahut kişi ölürse bu kayıtlar arşivden kaldırılır.
   
 5. atakanatahan

  atakanatahan New Member

  Mesajlar:
  7
  Aldığı Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  hagb ve memnu hakları için dilekçe verdım fakat asliye cezadan ekteki gibi bir cevap geldi. anladıgım kadarıyla yasaklanmıs bir hakkın yok diyor fakat hagb için bir karar verilmemiş .sizce hagb için neden birsey denmemiş. Cveap verirseniz ona gore ıtıraz dilekcesi yazacagım. tesekkur ederim

  SUÇ TARİHİ : 14/10/2005

  ASIL KARAR TARİHİ : 29/02/2008

  EK KARAR TARİHİ : 25/07/2018


  Sanık tarafından Mahkememize hitaben yazılan 5352 sayılı Adli Sicil Kanununun 13/A-1 a.b.Maddeleri gereğince yasaklanmış haklarının geri verilmesi ve CMK'nın 231 maddesinde 5560 ve 5728 sayılı kanunlar ile yapılan değişiklikler dikkate alınarak almış olduğu cezasının uyarlanmasını ve lehe olan hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmesi talepli dilekçeleri incelendi.

  GEREĞİ DÜŞÜNÜLDÜ:

  Mahkememizin 29/02/2008 tarihli 2007/338 esas, 2008/94 karar sayılı ilamı ile Cebir Tehdit veya Hile Kullanarak Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Kılma suçundan TCK'nun 109/2 maddesi gereğince cezalandırılmasına karar verildiği, kararının 28/03/2008 tarihinde kesinleştiği anlaşılmıştır.

  Hükümlü 12/07/2018 havale tarihli ve 24/07/2018 tarihli üç adet dilekçesinde özetle; Mahkememizin 2007/338 esas sayılı dosyasında yargılandığını ve yapılan yargılama sonucunda ceza aldığını, ceza alması nedeniyle haklardan yasaklandığını, ancak hakkındaki yasaklı hakların geri verilmesi koşullarının oluştuğunu, bu nedenle memnu haklarının geri iadesine karar verilmesini, ayrıca hakkında CMK'nın 231 maddesinde 5560 ve 5728 sayılı kanunlar ile yapılan değişiklikler dikkate alınarak uyarlama yapılmasını ve lehe olan hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmesi talep etmiştir.

  Dosya incelendiğinde: 5237 Sayılı TCK'da 53. maddede güvenlik tedbirlerinin düzenlendiği, 765 sayılı TCK sisteminden farklı olarak sürekli hak yoksunluğuna yeni TCK suç ve yaptırım teorisinde yer verilmediği, Yargıtay 8. Ceza Dairesi'nin 2016/12303 esas, 2017/11899 sayılı kararı, yine Yargıtay 14. Ceza Dairesi'nin 2017/2614 esas, 2017/3795 sayılı kararı gereğince yasaklanmış hakların geri ..... 5352 sayılı yasanın 13/A maddesine göre 5237 sayılı TCK dışındaki yasalara göre verilen hükümlerde söz konusu olduğu, hükümde gösterilen süre sonunda hak yoksunluklarının bir mahkeme kararına gerek olmaksızın kendiliğinden geri döneceği, bunda da hapis cezasına mahkumiyetin kanuni sonucu olarak hapis cezasının infazı (koşullu salıverilme veya bihakkın salıverilmesine kadar) süreceği; esasen mahkememiz hükmünün hüküm fıkrasında bu hususlara yer verildiği, talep konusu Adli Sicil Kanununun yasaklanmış hakların geri verilmesine ilişkin 13/A maddesinin uygulanmasının da söz konusu olmadığı, zira Adli Sicil Kanununun yasaklanmamış hakların geri verilmesine ilişkin 13/A maddesinin 5237 sayılı TCK'nun dışındaki kanunlardaki mahkumiyete bağlı hak yoksunluklarında uygulanabileceği, hükmüne yer verildiğinden;

  Mahkemezin hükmünde de belirtildiği üzere, 5237 sayılı TCK’nın 53/1-2 maddesi gereğince hakkında hapis cezasına mahkumiyet kararı verilen sanığın, mahkûm olduğu hapis cezasının infazı tamamlanıncaya kadar TCK’nın 53/1 maddesinde sayılan haklardan YOKSUN BIRAKILMASINA,

  5237 sayılı TCK’nın 53/3 maddesi gereğince hükümlü koşullu salıverildiğinde kendi altsoyu üzerindeki velayet, vesayet ve kayyımlık yetkileri açısından hak yoksunluğunun sona erdirilmesine, karar verildiğinden ve adı geçen cezasının infazını bihakkın olarak 15/08/2015 tarihinde tamamlandığı ve 5237 sayılı TCK’nın 53/1-2 ve 53/3 maddeleri yönünden herhan gibir kısıtlılık bulunmadığından talep hakkında karar verilmesine yer olmadığı anlaşıldığından aşağıdaki şekilde karar verilmiştir.

  HÜKÜM: Gerekçesi yukarıda açıklandığı üzere;

  Sanık Atakan ÇALIK'ın talebine konu Adli Sicil Kanununun yasaklanmamış hakların geri verilmesine ilişkin 13/A maddesi gereği talep ettiği memnu hakların iadesi talebi hakkında, gerekçesi yukarıda açıklandığı üzere KARAR VERİLMESİNE YER OLMADIĞINA,

  Karardan bir suretin ilgiliye tebliğine,

  Kararın tebliğinden itibaren (1) hafta içerisinde mahkememize veya bulunan yer mahkemesine verilecek bir dilekçe ile veya zabıt katibine beyanda bulunmak suretiyle bu beyanın zapta geçirilmesi ve hakime onaylattırılmak suretiyle Çanakkale Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesine itiraz edilebileceğine yapılan inceleme sonunda karar verildi. 25/07/2018
   

Sayfayı Paylaş