Çalışan Annelerin Yasal Hakları

Konusu 'Hamilelik Dönemi, Anne ve Çocuk' forumundadır ve Kadı Kızı tarafından 5 Kasım 2008 başlatılmıştır.

 1. Kadı Kızı

  Kadı Kızı Özün Sözü

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  51.239
  Aldığı Beğeni:
  1.615
  Ödül Puanları:
  113
  İşçi, gebelik ve emzirmeye başlama halinde mutlaka işvereni bilgilendirir.

  Çalışma saatleri: Gebe, yeni doğum yapmış ve emziren işçi günde yedi buçuk saatten fazla çalıştırılamaz.

  Gece çalışması: Emziren işçi doğumu izleyen altı ay boyunca gece çalıştırılamaz. Yeni doğum yapmış işçinin doğumu izleyen sekiz haftalık süre sonunda, emziren işçinin ise, altı aylık süreden sonra gece çalışması yapmasının güvenlik ve sağlık açısından sakıncalı olduğunun hekim raporu ile belirlendiği dönem boyunca, gece çalıştırılamaz.

  Kadın işçiler, gebe olduklarının hekim raporu ile tespitinden itibaren doğuma kadar geçen sürede gece çalışmaya zorlanamazlar.


  ANALIK İZNİ
  Gebe işçinin doğumdan önce sekiz ve doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam on altı haftalık süre için çalıştırılmaması esastır. Çoğul gebelik halinde doğumdan önce on haftalık süre çalıştırılmaz. Sağlık durumu uygun olduğu taktirde, hekimin onayı ile gebe işçi isterse doğumdan önceki üç haftaya kadar iş yerinde çalışabilir. Bu durumda gece çalışması yaptırılamaz ve gebe işçinin çalıştığı süreler doğum sonrası sürelere eklenir.

  Bu süreler, işçinin sağlık durumuna ve işin özelliğine göre doğumdan önce ve sonra gerekirse arttırılabilir. Bu süreler hekim raporu ile belirtilir.

  İsteği halinde kadın işçiye, on haftalık süresinin tamamlanmasından veya çoğul gebelik halinde onsekiz haftalık süreden sonra altı aya kadar ücretsiz izin verilir. Bu süre yıllık ücretli izin hesabında dikkate alınmaz.  GEBE İŞÇİNİN MUAYENE İZNİ
  Gebe işçilere gebelikleri süresince, periyodik kontrolleri için ücretli izin verilir.  EMZİRME İZNİ
  Kadın işçilere bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam bir buçuk saat süt izni verilir. Bu sürenin hangi saatler arasında ve kaça bölünerek kullanılacağını işçi kendisi belirler. Bu süre günlük çalışma sürelerinden sayılır
   
 2. Misafir

  Misafir Misafir

  Cevap: Çalışan Annelerin Yasal Hakları

  4 aylık bebegım var sut ıznımden dolayı ısten cıkarıldım her hangı bır tazmınat yada hak talep edebılırmıyım ozel sektorde sıgortalı olarak calısıyordum sadece kıdem tazmınatımla ısten cıkarıldım, cok acıl cvp beklıorum sımdıden tesekkur edıyorum
   
 3. Kader Katibi

  Kader Katibi GöNüL DoSTu

  Mesajlar:
  12.817
  Aldığı Beğeni:
  3.227
  Ödül Puanları:
  613
  Cevap: Çalışan Annelerin Yasal Hakları

  Annelere versinler izni tabiki,çocuğu büyütüp yetiştirmek kolay değil.
   
 4. Misafir

  Misafir Misafir

  Cevap: Çalışan Annelerin Yasal Hakları

  11yıldır çalışmaktayım ilaç sektöründeyeni yasalara göre çıkış verip tazminat alabilirmiyim doğum izindeyim
   
 5. Misafir

  Misafir Misafir

  Cevap: Çalışan Annelerin Yasal Hakları

  lütfen anne adayları için yeni yasalar başlasın
   
 6. cansuyum06

  cansuyum06 New Member

  Mesajlar:
  13
  Aldığı Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Bebek emzirme: Bebeğin doğumunun ilk zamanlarında emzirme düzenli olmamakta ve yeni doğan bebek acıktığında sürekli emzirilmelidir.


  Bebek emzirme:

  Bebeğin doğumunun ilk zamanlarında emzirme düzenli olmamakta ve yeni doğan bebekacıktığında sürekli emzirilmelidir. Annenin iki göğsünü eşit sürelerde emzirtmesi idealdir. Bunun her zaman gerçekleşmesi imkansızdır. Yeni Doğan Bebeğiniz bir seferde emzirildiğinde göğsünüzün tekini emerse bir sonraki emzirilmesinde diğer göğüsten emzirilmelidir. Annenin göğsünden gelen sütün ilk 10 dakikasından sonra geleni daha yağlıdır; yeni doğan bebeğinizde o zaman doygunluk hissi yaranmaya başlar. O yüzden yeni doğan bebeğinizin bir göğsünüzü emmesi yeterli olabilir. Yeni doğan bebeğinizinher gün 10-12 kere emmesi ve ilk 4-6 aylarında geceleri beslenmesi normaldir. Emzirilen yeni doğan bebeğnize su vermek gerekmemektedir. Meyve püresi ve pirinçli mama benzeri ek gıdalara 6 aydan sonra verilmelidir.
   

Sayfayı Paylaş