Çeşme Çilingir

Konusu 'İş Dünyası' forumundadır ve CENGİZ KAL tarafından 30 Haziran 2018 başlatılmıştır.

 1. CENGİZ KAL

  CENGİZ KAL New Member

  Mesajlar:
  2
  Aldığı Beğeni:
  1
  Ödül Puanları:
  1
  [​IMG]

  Çilingir kelimesi Farsça kökenli bir sözcük olup çelenk ve kar kelimelerinin bileşiminden oluştuğu kabul edilir. Çelenk, demirden alet anlamına gelirken; kar ise, yapan, anlamına gelmektedir. İkisi birlikte “demirden alet yapan kişi” anlamına gelmektedir. Günlük kullanımda ise çilingir; kilit, anahtar gibi demirciliğin ince işlerini yapan usta anlamına gelmektedir. Ancak günlük hayatta daha çok insanlar, ev veya arabalarıyla ilgili bir kilit problemi yaşadıklarında çilingire başvururlar. Bundan dolayı çilingir kapalı kapıları açabilen usta olarak bilinmektedir.

  Bilindiği üzere çilingirler, profesyonel kilit tamiri, kilit montajı, anahtar kopyalama, kayıp anahtar yapımı, anahtar değişimi vb işler yapmaktadırlar. Bu aşamada güven ve güvenlik kavramları gündeme gelmektedir. Eğer İzmir-Çeşme sınırları içerisinde bulunuyorsanız, Çeşme Çilingir güvenle, hiç düşünmeden başvurabileceğiniz bir esnaf olarak size hizmet sunmaktadır.
  [​IMG]

  Çilingirler işleri gereği sahip oldukları yeteneklerini kötüye kullanırlar mı? Acaba sorusu akla gelmektedir. Bu noktada bakmamız gereken çilingir esnafının Anahtarcılar ve Çilingirler Esnaf ve Sanatkarlar Odasına kayıtlı olup olmadığıdır. Neden kayıtlı çilingire başvurmalıyız. Çünkü bu odaya kayıtlı çilingir esnafı, zaman içerisinde oda tarafından bazı seminerlere alınarak yetiştirilmekte ve meslek bilinci oluşturulmaktadır. Belli bir saygınlık çerçevesinde hizmet vermektedirler. Ancak herhangi bir odaya kayıtlı bulunmayan bir çilingirle iş yaptığınızda bir güvenlik, hırsızlık sorunu, ürününüzün zarar görmesi gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu durumda karşınızda şikayetçi olacağınız bir kurum ve sorumlu kişi bulamayabilirsiniz. Çeşme Çilingir İstanbulAnahtarcılar ve Çilingirler Esnaf ve Sanatkarlar Odasına kayıtlı olarak çalışmaktadır.

  Değişen ve gelişen dünyamızda çilingirler, otomotiv sektöründe de hizmet vermeye başlamışlardır. Otomobiller için anahtar değişimi, uzaktan kumanda montajı, yeniden anahtar programlama veya yedekleme gibi hizmetler sunmaktadırlar. Otomobil anahtarınız ile ilgili bir probleminiz olduğunda otomobil servisleri anahtarınızı yapamazlar. Bu durumda çilingirlere başvurmanız daha yararlı olacaktır. Çeşme çilingir de bütün otomobiller için çilingir servisi verilmektedir. Anahtarınızın kırılması durumunda, suya düşmesi durumunda, immobilizer okumama hatası vermesi durumunda, beyin arızası vermesi durumunda, hata kodlarının düzeltilmesi, oto kumanda kopyalama, yeni anahtar tanımlama gibi problemlerde çeşme oto çilingire başvurabilirsiniz.
   
  Last edited: 30 Haziran 2018

Sayfayı Paylaş