Çetin Tekindor Kimdir Resimleri

Konusu 'Biyografiler' forumundadır ve balamnaz tarafından 17 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. balamnaz

  balamnaz şşşşşşştttt:)

  • Bölüm Sorumlusu
  Mesajlar:
  48.697
  Aldığı Beğeni:
  951
  Ödül Puanları:
  113
  Çetin Tekindor Kimdir kısaca


  1970 senesinde Ankara Devlet Konservatuarı'ndan mezun oldu. Tiyatro sahnelerine IV. Murat oyunu ile giriş yaptı. Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nda "Sahne ve Diksiyon" dersleri veren Tekindor, daha sonra aynı görevini 1998 yılına dek Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü'nde sürdürdü. Onun daha büyük kitlelerce tanınması, TRT televizyonunda 1976 ve 1977 yıllarında yayınlanan 'Mc Millan ve Karısı' dizisindeki, Rock Hudson'ın oynadığı Emniyet Müdürü Stewart McMillan karakterini seslendirmesiyle oldu. Daha sonra Yücel Çakmaklı`nın yönettiği 1983 yapımı Küçük Ağa dizisiyle çok tanınan bir sima oldu.
  Beyazperde ile ilk tanışması ise Başar Sabuncu'nun yönettiği ve Müjde Ar ile başrollerini paylaştığı Kaçamak filmi ile oldu. Bir taraftan tiyatro oyunlarında rol alıp, TRT'de yayınlanan yabancı film ve dizi filmleri için seslendirme yaparken, diğer taraftan Dönemeç , Önce Canangibi dizilerde ve Son Türbedar, Kerem gibi TV filmlerinde rol aldı. Ardından oldukça büyük izlenme oranlarına ulaşma başarısı yakalayan Yılan Hikayesi dizisinde Sinan adında Kral lakaplı önemli bir rol üstlendi.

  Çetin Tekindor, dizi ve sinema oyunculuğuna halen devam etmektedir.  [TABLE="width: 280"]
  [/TABLE]
  43792162.jpg  [TABLE="width: 280"]
  [/TABLE]
  46583222.jpg  [TABLE="width: 280"]
  [/TABLE]
  52029642.jpg
  [TABLE="width: 280"]
  [/TABLE]
  93043959.jpg
  [TABLE="width: 280"]
  [/TABLE]
  56525916.jpg
   
 2. çilekliturta

  çilekliturta Active Member

  Mesajlar:
  122
  Aldığı Beğeni:
  28
  Ödül Puanları:
  28
  Çetin Tekindor Kimdir?

  [​IMG]

  Kendisi gibi oyuncu olan Zerrin Tekindor ile iki kere evliliği denemiş olan Çetin Tekindor’un Hira isminde bir çocuğu bulunmaktadır. Dizilerde gösterdiği performansın çok daha iyisini beyaz perdede göstermiş olan oyuncu Babam ve Oğlum adli film ile milyonlarca kişiyi ağlatmayı başarmıştır. Çetin Tekindor tiyatro, sinema ve televizyon dizileriyle başarılar elde etmiş ve bu başarılarını aldığı bir çok ödülle belgelemiştir. Rol aldığı hemen hemen her proje mutlaka beğenilmiş ve oyunculuğunun mükemmelliği de çok konuşulmuştur.

  Çetin Tekindor Hakkında Bilinmeyenler

  [​IMG]

  Oyunculuktaki başarısının yanı sıra izleyiciyi etkileyen ses tonu ile de oldukça ilgi çeken Çetin Tekindor ses sanatçılığını uzun yıllar yapmıştır. Kendisi ayrıca bir dönem yıldızı parlamış olan sunucu ve şarkıcı Ayça Tekindor’un da öz amcasıdır.

  Tekindor’un bilinmeyen yönlerinden bir diğeri de başarılı şiir okuyabilme yeteneğidir. Bu konuda Nazım Hikmet’in Veda şiirini son derece etkileyici bir biçimde okuduğunu söylemek mümkündür. Oyunculuk yaşamında bir adet kısa film tecrübesine sahip olan Çetin Tekindor, oğlu Hira tarafından 2006 yılında çekilen Örümcek isimli kısa filmde yer almıştır.


  Kaynak
   

Sayfayı Paylaş