Devlet Tiyatroları'nda sular durulmuyor

Konusu 'Tiyatro' forumundadır ve balamnaz tarafından 28 Ekim 2014 başlatılmıştır.

 1. balamnaz

  balamnaz şşşşşşştttt:)

  • Bölüm Sorumlusu
  Mesajlar:
  48.697
  Aldığı Beğeni:
  951
  Ödül Puanları:
  113
  Devlet Tiyatroları (DT) Genel Müdürü Mustafa Kurt’un sansürü gerekçe göstererek istifasının ardından, geçtiğimiz hafta bu göreve kurum dışından Nejat Birecik’in atanmasıyla başlayan deprem devam ediyor.

  Dün sanatçı birlikleri Ankara’da bir araya gelerek, atamanın yasal olmadığını ve Birecik’in kurumu terk etmesi gerektiğini ifade etti. Aynı saatlerde İstanbul DT Müdürü Şakir Gürzumar görevinden istifa etti.

  Kültür-Sanat Sen, DETİS, TOMEB, TOBAV, İŞTİSAN, Opera Solistleri Derneği ile Tiyatro Platformu tarafından dün Opera Binası önünde saat 11.00’de düzenlenen basın açıklamasında, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı sanatçılar ve çalışanlar, Birecik’in atanmasının yasal olmadığını duyurdu. Sanatçılar ve sivil toplum örgütlerinin ortak açıklamasını Devlet Tiyatrosu sanatçısı Ferahnur Barut okudu.

  Barut, açıklamasında Devlet Tiyatroları’nın atanmış bir genel müdürü olmadığına dikkat çekerek şunları söyledi: “Son yasal genel müdür ağustos ayında üçlü kararname ile görevden alınmış, yerine de bir başkası atanmamıştır. Yerine imza atılacak bir genel müdür olmadığına göre, herhangi bir kişinin genel müdür yerine imza atması düşünülemez. Oysaki 22 Ekim 2014 tarih ve 1475 sayı ile yayınlanan yazının altına, genel müdürlük ile görevini yürütmekle görevlendirildiğini iddia eden kişi, ‘genel müdür yerine’ diye imza atmıştır.”

  Barut, Birecik’in bu göreve getirilmesinin sebebinin, devlete bağlı sanat kurumlarının özelleştirilmesini öngören TÜSAK tasarısı olduğunu belirterek, Birecik’i, ‘TÜSAK tuzağının heveskâr taşeronu’ sözleri ile nitelendirdi. “Hak etmediğiniz o makamı derhal terk edin.” dedi.

  ‘SANATÇILARA YÖNELİK CADI AVI HIZLANDIRILIYOR’

  Kültür-Sanat Sen Başkanı Yavuz Demirkaya da AKP’nin sanat kurumlarına ve sanatçılara baskı uyguladığını belirten bir bildiri okudu. Kurumlar üstünde baskının giderek arttığını belirten Demirkaya, TÜSAK’ın gündeme gelmesi ile müdahalelerin sanatı nefes alamaz bir hale getirdiğini belirtti. Demirkaya, “Başta yıllardır kapalı olan İstanbul Atatürk Kültür Merkezi, her sezon sonu satışa çıkan Akün ve Şinasi sahneleri, yıllardır onarılmayan Van Devlet Tiyatrosu, satışı planlanan Trabzon Devlet Tiyatrosu ve kullanıma kapatılan Ankara Operet Sahnesi sanatı, sanatçıları ve seyircileri mağdur etmiştir. Bakanlıkta kurulan bir ekip Devlet Tiyatroları repertuvarına müdahale etmektedir.” dedi.

  Demirkaya, amacın, planlı girişimlerle ödenekli sanat kurumlarını çalışamaz, sanat üretemez hale getirerek ‘gördünüz mü başarısızlar’ algısının kamuoyunda oluşturulması olduğunu belirtti. “Sanatçılara yönelik cadı avı ve değersizleştirme kampanyası hızlandırılmaktadır.” diyen Demirkaya, ayrıca Birecik’in göreve gelir gelmez DT yasasında olmayan bazı titrler ihdas ederek kuruma dışarıdan personel taşıdığını da söyledi. Açıklamaların ardından sanatçılar, sanatın korunması dileklerinin yazıldığı küçük notların bağlandığı balonları gökyüzüne bıraktı.

  BAKANLIK: YASA DIŞI ATAMA SÖZ KONUSU DEĞİL

  Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü yetkilileri ise Nejat Birecik’in atanmasının hukuki olmadığına yönelik iddiaları ve Birecik’in ‘genel müdür yerine’ ibareli resmi yazının altına imza atarak kendi kendisini atadığı şeklindeki iddiaları yalanladı. Alınan bilgiye göre Bakanlıktan gelen ve Birecik’in atanmasını konu edinen yazının ardından, Birecik’in imzası ile birimlere yeni atamayı bildiren yazı gönderildi. Yazının altında yer alan ‘genel müdür yerine’ şeklindeki ifadenin altına Birecik imza attı. Bu ifade Birecik’in ‘kendi kendisini ataması’ gibi bir anlama gelmiyor. Yetkililer, vekâleten yürütülen makamlarda, ‘vekâleten’ ifadesinin dışında ‘yerine’ ifadesinin kullanılmasının hukuki açıdan bir farklılığının bulunmadığını belirtti.

  İstanbul DT müdürü de istifa etti

  Altı sezondur İstanbul Devlet Tiyatrosu (DT) müdürlüğünü yürüten Şakir Gürzumar, dün Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü'ne istifasını sundu. İstifa haberi İstanbul Devlet Tiyatrosu'ndan yapılan yazılı açıklama ile duyurulurken herhangi bir sebep belirtilmedi. Geçen hafta ise Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt'un istifasının ardından, başrejisör Ali Hürol, Ankara DT Müdürü Şekip Taşpınar ve Ankara DT Müdür Yardımcısı Serdar Kayaokay istifa etmişti. Daha sonra Nejat Birecik'in DT Genel Müdürlüğü'ne atanmasına tepki olarak sanattan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Osman Nuri Ercan, Adana DT Müdürü Gökhan Doğan ve Van DT Müdürü Demet Boci de görevlerini bırakmıştı.

  Rengim Gökmen, mahkemeye gidiyor

  Devlet Tiyatroları'nda bu gelişmeler yaşanırken, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Müzik Direktörlüğü ve Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü görevinden alınan ünlü şef Rengim Gökmen, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından CSO’da hiç olmayan ‘orkestra sanatçısı’ kadrosuna atandı. Gökmen'in bu atama üzerine dava açmaya hazırlandığı öğrenildi. Bakanlığın da Gökmen hakkında soruşturma başlattığı iddiaları ortaya atıldı. Konu ile ilgili henüz resmi bildirimde bulunulmayan Gökmen hakkında, devlete bağlı sanat kurumlarının mülgasını öngören TÜSAK taslağına destek verdiği gerekçesi ile soruşturma açıldığı belirtiliyor.
   
  Lé kATuVale bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş