Fon Perde ve Masa Örtüsü Yapımında Panama Keteni

Konusu 'İş Dünyası' forumundadır ve serguzesht tarafından 12 Ocak 2018 başlatılmıştır.

 1. serguzesht

  serguzesht New Member

  Mesajlar:
  11
  Aldığı Beğeni:
  4
  Ödül Puanları:
  3
  Fon Perde ve Masa Örtüsü Yapımında Panama Keteni

  Evi gösteren eşyaların ilk sırasında sayılan perdeler, bir evin, bir odanın en önemli süslerinin başında gelmektedir. Son yıllarda perde modası içerisinde fon perde modelleri ön plana çıkmaktadır. Odaya farklı bir görünüm kazandıran, dekorasyonu güçlendiren bu fon perdeler farklı stillere ve dekorasyonlara uygun olarak tasarlanmaktadır.

  Dikiş dünyasında birçok farklı model ile hazırlanabilen fon perdelerin zorluk dereceleri değişmektedir. İstenilen modele göre zor veya kolay bir dikişle, harika fon perde modelleri ortaya çıkarmak mümkün olmaktadır. Dikiş bilen kişiler gerek ekonomik kazanç sağlamak için gerekse kendi evinde misafirlerine, ailesine becerilerini sergilemek kendi özgün fon perdesini tasarlamak için dikiş makinesinin başına geçebilmektedir.

  Fon Perde İçin Ölçü Alımı

  İster fon perde ister güneşlik ister tül dikecek olun, dikişinizin kaliteli durmasını, perdeniz yerine yakışmasını sağlayan unsur, doğru ölçüdür. Yanlış ölçülerde dikilen fon perdeler, yerinde eğrelti duracağı için sizin dikişinizi de kötü göstermektedir.

  Fon perde için ölçü alınırken öncelikle eni tam olarak ölçülmektedir. Duvarın tüm eni ikiye bölerek iki kanadın gerekli uzunluklarını eşit olarak hesaplamanız mümkün olmaktadır. Boy ölçüsünü alırken kornişten yere kadar olan mesafe +4 santim katlama payını hesaplayarak ölçünüzü oluşturmanız gerekmektedir.

  Fon Perde İçin Kumaş Seçimi

  Perdelik, kalın ve desenli kumaşların birçoğundan fon perde dikmek mümkündür. Kişiler istedikleri görüntüye en uygun kumaşı seçerek dikişlerinde fon perde için o kumaş ile çalışmaktadır. Sık kullanılan fon perde kumaşları arasında panama keteni de dikkat çekmektedir.

  Panama keteni olarak satışa sunulan kumaş, zor ve ustalık isteyen kumaş türleri arasında yer almaktadır. Tok ve sık delikli bir kumaş olan panama keteni ile bu nedenle ilk dikiş çalışmalarında proje üretilmesi tavsiye edilmemektedir. Deliklerinin çok sık olmasından dolayı en ufak hatayı bile anında gösteren panama keteni kumaşla çalışmak bir parça ustalık istiyor.

  Panama Keteni Kumaşın Diğer Kullanım Alanları

  Etamin gibi işlemelik kumaşlar arasında sıklıkla görülen panama keteni kumaşı, fon perde dikiminin yanı sıra masa örtüsü modellerinde de sıklıkla değerlendirilmektedir. Masa örtüsü dikimi, fon perde dikimine göre daha basit olarak görülmektedir.

  Panama keteninden masa örtüsü çalışması esnasında kesim işleminin dikkatli yapılmasına büyük özen göstermek gerekmektedir. Kenar kısımları istenildiği gibi dikişle süslenerek desenlendirmek için işleme yapılabilmektedir. Düz panama ketenleri etamin gibi işlenebilen kumaşlardır. Bu nedenle çeyizlik masa örtülerinde şık işleme motifleri ile popüler olarak tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra artık piyasada desenli panama ketenleri de bulmak mümkündür.

  Panama keteni desenli kumaşları sadece kenar kısmını dikişle dolanmak bile şık masa örtülerine zahmetsizce kavuşmanıza yardımcı olmaktadır.

  Kahve tonlarındaki panama keteni kumaşları yaygın olarak kullanılmaktadır. Her dekorasyona kolaylıkla uyum sağlayabilen beyaz, bej, krem, pudra rengi gibi panama keteni kumaşı renkleri, yaygın satışı olan düz panama keteni kumaşları arasında görülmektedir.

  Panama keteninin desensiz modelleri genellikle tel kırma, kanaviçe, Türk işi, hardenger gibi nakış işlerinde kullanılması ile dikişseverler tarafından bilinmektedir. Yaygın kullanılmayan bir kumaş olsa da kumaş dolaplarında yer alan ve özel projelerde usta kişiler tarafından çalışılan kumaşlar arasında görülmektedir.

  Metrelik ücretleri de diğer kumaşlara göre biraz pahalı olarak satışa sunulmaktadır. Hem internet sitelerindeki kumaş online satış adreslerinde hem de kumaşçılarda rahatlıkla bulunabilecek kumaşlar arasında yer almaktadır. Yemek masaları için hazırlanan büyük masa örtülerinde şık işlemeli peçeteler ile modern, alımlı takımlar oluşturmaktadır.
   
 2. arzusoydas

  arzusoydas New Member

  Mesajlar:
  6
  Aldığı Beğeni:
  1
  Ödül Puanları:
  3
  fon perde konusunda uzman olarak modaper şirketini tavsiye ederim bakınız
   
 3. serguzesht

  serguzesht New Member

  Mesajlar:
  11
  Aldığı Beğeni:
  4
  Ödül Puanları:
  3
  Tavsiyeniz için teşekkür ederim ama ben memnunum.
   
  arzusoydas bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş