"Göğüs kanseri misiniz?" "Meme Kanseri 5 Dakikada Önleniyor"

Konusu 'Kadın hastalıkları,kadına yönelik sorunlar ve yaşa' forumundadır ve ChUcKy's LoVe tarafından 11 Nisan 2007 başlatılmıştır.

 1. ChUcKy's LoVe

  ChUcKy's LoVe Misafir

  "Meme Kanseri 5 Dakikada Önleniyor"

  Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser ve her 8 kadından birinde görülmesi olası.. Meme kanseri erken tanı için ayda bir kere 5 daikanızı ayırın.

  Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Medikal Onkoloji AnaBilim Dalı Profesörü Nilüfer Güler "Meme Kanseri Erken Tanı" hakkında hazırladığı sunumunda erken tanı için yapılması gereken elle muayene hakkında bilgi verdi. Buna göre meme kanserinde erken tanıda 3 yöntem bulunuyor.

  1- Kendi kendine muayene
  Her kadının yapması gerekli muayene, 20 yaşından itibaren başlanmalı, ayda bir yapılmalı ve ömür boyu devam edilmeli..

  Muayene için en uygun dönemler;
  • Adet gören kadınlarda adetin bitimini takiben 5. ve 7. gün arası
  • Menopozdaki kadınblarda her ayın aynı günü (Her ayın 1'i ve 3'ü gibi)
  • Emziren kadınlarda emzirmeyi takiben, göğüslerdeki sütü boşalttıktan sonra
  • Doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda, her yeni ilaç kutusuna başlamadan önceki gün yapılmalıdır.
  2- Klinikte meme muayenesi
  20-39 yaş arasında 3 yılda bir, 40 yaşından itibaren yılda bir hemim tarafından yapılmalı.

  3- Mamografi

  40-50 yaş arasında 1 veya 2 yılda bir mamografi çekimi yapılmalı. 50 yaşından itibaren her yıl tekrarlanmalı. Yüksek risk faktörleri olan kişilerde mamografik takibe daha erken başlanabilir. Memede izlenmesi gereken bulgular mevcut ise, hekimin gerekli gördüğü aralıklarla mamografi çekilmesi öneriliyor. Mamografi cihazının çekim kalitesi önemli. İki yönlü olarak çekilmesi gerekiyor ve yoğunluğu yüksek memelerde duyarlılığı az olabiliyor. Mamografiyi rapor edecek hekimin yeterliliği ise önemli.

  Unutmayın!!!

  Meme muayenesi yapılmadan çekilen ve değerlendirilen mamografi ve meme ultrasonografisinin güvenilirliği azdır. Bu tetkiklerin normal olması memelerde hastalık olmadığı anlamına gelmeyebilir.

  Kendi kendinize meme muayenesi uygulaması
  Ayna karşısında, yatarken, duşta muayene yapılabilir.

  Ayna karşısında

  Bedenizin üzeri çıplakken ayna karşısına geçin.
  Gözle incelemede yapılması gerekenler;
  [​IMG]
  - Her iki kolunuz serbestçe yanlarda, omuzlar dik olacak şekilde ayna karşısına geçiniz. Önden ve her iki yana dönerek memelerin büyüklüğüne, simetrisine, derinin rengine, şekline, meme başlarına meme altı bölgelere, koltuk altlarına bakın. Meme büyüklüğünün aynı olmaması normaldir.
  - Aynı gözlemi kollarınızı yukarı kaldırdıktan sonra veya her iki kolunuz başınızın arkasındayken tekrarlayın. Bu sırada memeler, meme başları ve koltuk altı bölgelerine bakın. Kabarıklık olup olmadığına dikkat edin.
  - Ellerinizi belinize, leğen kemiklerinin üzerine kuvvetle bastırın. Omuzlarınızı hafifçe çıkararak öne doğru eğilin. Önden ve her iki yandan göğüslerinize bakın. Deride, çekinti, çökme olup olmadığına dikkat edin. Meme derisinde çekinti, deride portakal kabuğu görünümü; kızarıklık; memelerden birinde büyüme; meme başlarında çökme ve kepekli lezyonlar olup olmadığına dikkat edin. Herhangi bir farklı bulguda doktorunuzla bağlantı kurun.

  Dokunarak incelemede yapılması gerekenler;

  [​IMG]- Elinizin üç orta parmağının yastık bölümleriyle, küçük dairesel hareketler çizerek baskı şiddetini hafiften kuvvetliye doğru artırarak muayeneye başlayın.
  - Sağ meme için sol, sol meme için sağ elinizi kullanınız
  - Göğsünüzün tümünü yoklayarak muayene edin.
  - Aynı muayeneleri diğer göğsünüzde tekrarlayın.
  - Parmaklarınıza vücut losyonu veya sabun sürerek kayganlığı artırarak, daha rahat muayene edebilirsiniz.
  - Köprücük kemiğinin altından başlayarak, tüm meme bölgesini muayene edin. Elinizi kaldırmadan kaydırarak birbirine paralel dikey çizgiler çizerek veya köprücük kemiğinin altından başlayarak saat ibresi yönünde giderek içiçe geçen daireler çizerek veya meme başında sonlanan şekilde tüm memenizi muayene edin. Elinizin başparmak ve işaret parmakları arasında meme başlarını sıkarak akıntı olup olmadığını kontrol edin.

  Yatarken muayene

  - Muayene edeceğiniz taraftaki omuz altına küçük bir yastık veya katlanmış bir havlu yerleştirin.
  - Aynı taraftaki kolunuzu başınızın üstüne koyun.
  - Diğer elinizin 3 orta parmağın yastık bölümleriyle dairesel hareketler çizerek ve baskı şliddetini hafiften kuvvetliye doğru arttırarak muayeneye başlayın.
  - Kolunuzu yana koyun, diğer elinizle koltukaltı bölgesini muayene edin.
  - Diğer elinizin baş ve işaret parmakları arasında memebaşını sıkarak akıntı olup olmadığını kontrol edin.
  - Diğer göğsüde aynı şekilde muayene edin.

  Ayakta muayene

  - Meme muayenesi yapılacak taraftaki kolunuzu başın üstüne veya arkasına koyun.
  - Diğer elinizin 3 orta parmağının yastık bölümleriyle dairesel hareketler çizerek ve baskı şiddetini hafiften kuvvetliye doğru artırarak muayeneye başlayın.

  Sağlıklı yaşamak için ayda sadece 5 dakikanızı ayırmayı ihmal etmeyin!
   
 2. Enflation

  Enflation New Member

  Mesajlar:
  5
  Aldığı Beğeni:
  2
  Ödül Puanları:
  3
  Meme kanserinde en çok dikkat edilmesi gerekenlerden biri memede kitle eğer memede kitle hissediliyorsa en kısa zamanda tam teşekküllü bir sağlık kurumuna başvurulmalıdır.
   

Sayfayı Paylaş