Hristiyanlık Nedir ? Hristiyanlar Neye inanır ?

Konusu 'Beyin Fırtınası' forumundadır ve joseph_TR tarafından 8 Kasım 2015 başlatılmıştır.

1. joseph_TR

joseph_TR Member

Aldığı Beğeni:
    5
    Ödül Puanları:
    8
    Hristiyanlık, Tanrı'nın yaratmış olduğu insanları günahın esaretinden kurtarmak üzere ezelden beri varolan tasarısını yerine getirdiği çok özel bir inançtır. Hristiyanlık bir din değil, insanın Tanrı ile doğrudan ilişki kurduğu bir inançtır. Bu inançta tek bir yol vardır. o da " Yol, gerçek ve yaşam benim.." sözlerinin sahibi İsa Mesih'ten geçer.
    İsa Mesih, bu inancın temeli ve özelidir. Nedeni ise O'nun hem yaratıcı kimliğinde hemde insan bedeninde sağlamış olduğu Lütuf ile açıklanır..
    O, Tanrı'nın yaratılışta kullandığı Sözüdür. Teslis'in 2. halkasında yer alan İsa Mesih'e Tanrı'nın Sözü anlamına gelen ve yakınlığı ifade eden " Oğul " denilir.Tüm Teslis ise; Baba , Oğul ve Kutsal Ruh'tan oluşur.

Özellikle bizim toplumumuzda yanlış anlaşılan bu terim, yani İsa Mesih'e " Tanrı'nın Oğlu " denilmesi , esasında haşa fiziksel bir birliktelikten sonra doğan erkek çocuk anlamında değil, O'nun ruhsal anlamda Tanrı ile aynı Öz'den olmasına işaret edilir. aksini düşünmek zaten küfürdür. Nitekim böyle düşünen insanlar malesef geçmişte vardı ve sanırım halen var.. mesela geçen gün semih bayülken isimli bir kişinin 24 Ocak 1988'de gazetenin birinde yayınlanmış şu talihsiz yorumunu okudum: " İsa Allah'ın oğluymuş! doğrusu ben Allah'ın gidip meryem'i becerdiğine inanmıyorum." .. Bu şekilde düşünen insandır fakat algısı son derece problemli ve bir o kadar da tehlikelidir.

incil O'na şu şekilde tanıklık eder:

" Başlangıçta (yaratılışta) Söz vardı, Söz Tanrıyla birlikteydi ve Söz Tanrıydı..Her şey O'nun aracılığıyla var oldu, var olan hiçbir şey O'nsuz olmadı.. Söz, insan olup aramızda yaşadı. " ( yuhanna 1:1/14 )

İsa Mesih beden almazdan önce Tanrı ile birlikteyken tüm evrenin yaratılmasına aracılık etti. O'nun aracılığıyla yok, varoldu ve herşey O'na teslim edildi. Yargı gününde kendisine iman etmeyenleri yargılayacak olan O, " Alfa ve Omega, Başlangıç ve Son Ben'im " diyerek gerçek olanı dünyaya bildirmiş ve seçimi , özgür yaratılan insanların iradelerine bırakarak En Yücelere, Tanrı'nın sağında ve tekrar gelmek üzere göğe yükselmiştir. O'nun yüceliğinin karşısında kim ne ektiyse karşılığını aynı şekilde eksiksiz alacaktır. buğdaysa buğday, deliceyse delice

Hristiyanların inandığı Kitap'a " Kutsal Kitap " veya " Kitab-ı Mukaddes " denir. Eski ve Yeni Antlaşma olmak üzere 2'ye ayrılan bu Kitap, 39'u Eski ve 27'si Yeni Antlaşma'da olmak üzere toplamda 66 bölümden oluşur. Eski Antlaşma, Mesih'ten önceki zamanı, Yeni Antlaşma ise Mesih'ten sonraki zamanı anlatır. Tevrat, Zebur ve Peygamberlik Kitaplarından oluşan bu Kutsal Kitap'a " Bütün " halinde iman edilir ve herbiri ayrı önem taşır. Tevrat'sız İncil düşünülemeyeceği gibi incil'siz de tevrat veya diğer kutsal yazılar düşünülemez.Çünkü herbiri, birbirleriyle bağlantılı ve tamamlayıcı özellik taşır. örneğin İsa Mesih'in " Rab ve Kurtarıcı " olarak geleceği, Tevrat , Zebur ve Peygamberlik kitaplarında, doğumundan yüzlerce yıl önce, peygamberler aracılığıyla bildirilmiştir. İncil'de ise doğumundan başlayıp söylediği sözler ve mucizeleri ile çarmıhta ölmesi 3. gün dirilmesi, birçok insana görünüp göğe alınışı ve yargı gününü başlatmak üzere tekrar geri geleceği anlatılır. Bunları İsa Mesih'in hem kendisi hemde Mesih'ten önceki kutsal yazıları, yani tevrat zebur ve peygamberlik kitaplarını bilen havari ve öğrencileri de söylemiştir. Zaten birçoğu da , bu kitaplarda önceden vaad edilen kurtarıcının kimliğini bildiklerinden iman etmişti. nerede doğacağı, başına neler geleceği, neler yapacağı ve nasıl öleceği vs hepsi biliniyordu:

" Sonra Musa'nın ve bütün peygamberlerin yazılarından başlayarak, Kutsal Yazılar'ın hepsinde kendisiyle ilgili olanları onlara açıkladı." ( incil - Luka 24:27 )

" Sonra onlara şöyle dedi: " Daha sizlerle birlikteyken, ‘Musa'nın Yasası'nda, peygamberlerin yazılarında ve Mezmurlar'da benimle ilgili yazılmış olanların tümünün gerçekleşmesi gerektir " demiştim. ( incil - Luka 24:44 )

" Kutsal Yazılar'ı araştırıyorsunuz. Çünkü bunlar aracılığıyla sonsuz yaşama sahip olduğunuzu sanıyorsunuz. Bana tanıklık eden de bu yazılardır! " ( incil - Yuhanna 5:39 )

" Ama bütün peygamberlerin ağzından Mesihi'nin acı çekeceğini önceden bildiren Tanrı, sözünü bu şekilde yerine getirmiştir." ( incil - Elçilerin İşleri 3:18 )

" Peygamberlerin hepsi O'nunla ilgili tanıklıkta bulunuyorlar. Şöyle ki, O'na inanan herkesin günahları O'nun adıyla bağışlanır." ( incil - Elçilerin İşleri 10:43 )

" Tanrı, Oğlu Rabbimiz İsa Mesih'le ilgili bu Müjde'yi peygamberleri aracılığıyla Kutsal Yazılar'da önceden vaat etti.." ( incil - Romalılar 1:2 )...

İşte Tüm Kutsal Yazıların tanıklık ettiği gerçek budur. incil'in yuhanna kısmında İsa, " gerçeği bileceksiniz ve gerçek sizi özgür kılacak " demiştir.
    O, tüm insanlığın günahlarına kefaret etmek üzere gelen son kurbandır. O, herbirimizin Fısıh Kurbanıdır. Fısıh kurbanı nedir? Tanrı'nın kendi halkını mısırdan çıkarmak üzere kullandığı kurbandı. Bu kurbanın kanının bulunmadığı her evde ilk doğanlar ölmüştü.

".. Kanı görünce üzerinizden geçeceğim." ( Eski Ant - Mısırdan Çıkış 12:13 )

Tek Tanrı inancına sahip bu Kutsal İnançta tek bir hedef vardır, o da günah yüzünden ayrı düştüğümüz Tanrı ile yeniden barışmak.
    Hristiyanlık, günah yüzünden mahva doğru giden insanları uyararak kendileri için çarmıhta dökülen kana sığınmalarını ve ancak o kan ile günahların yok sayılacağını bildirir. Bu bir ilandır!
    iman eden kişi kurtulur. iman etmeyen ise hüküm giyer:

" Oğul'a iman edenin sonsuz yaşamı vardır. Ama Oğul'un sözünü dinlemeyen yaşamı görmeyecektir. Tanrı'nın gazabı böylesinin üzerinde kalır." ( incil - Yuhanna 3:36 )

işte Hristiyanlık budur.

" Günah bir insan aracılığıyla ( adem ), ölüm de günah aracılığıyla dünyaya girdi. Böylece ölüm bütün insanlara yayıldı. Çünkü hepsi günah işledi.. İşte, tek bir suçun bütün insanların mahkûmiyetine yol açtığı gibi, bir doğruluk eylemi de ( İsa Mesih'e iman ) bütün insanlara yaşam veren aklanmayı sağladı. Çünkü bir adamın sözdinlemezliği yüzünden nasıl birçoğu günahkâr kılındıysa, bir adamın söz dinlemesiyle birçoğu da doğru kılınacaktır. "
    ( incil - Romalılar 5:12.. )

2. Kader Katibi

Kader Katibi GöNüL DoSTu

Aldığı Beğeni:
    3.222
    Ödül Puanları:
    613
    Alman ve Hristiyan arkadaşım olan Ben'e sordum
    Sizde içki içmek harammı
    Ben - Bizde araç kullanırken yasak

Last edited: 8 Kasım 2015
    Zeynepsu ve mrvenl bunu beğendi.
  3. joseph_TR

joseph_TR Member

Aldığı Beğeni:
    5
    Ödül Puanları:
    8
    merhaba : ) hayır içmek günah değil ama sarhoş olmak insanı günaha sevkedeceğinden fazlası uygun görülmez.

" İsa, halkı yanına çağırıp onlara, " Dinleyin ve şunu belleyin " dedi. " Ağızdan giren şey insanı kirletmez. İnsanı kirleten ağızdan çıkandır.. Ağza giren her şeyin mideye indiğini, oradan da helaya atıldığını bilmiyor musunuz? Ne var ki ağızdan çıkan, yürekten kaynaklanır. İnsanı kirleten de budur. Çünkü kötü düşünceler, cinayet, zina, fuhuş, hırsızlık, yalan yere tanıklık ve iftira hep yürekten kaynaklanır. İnsanı kirleten bunlardır.. " ( incil - matta 15:10..)

" Bana her şey serbest " diyorsunuz, ama her şey yararlı değildir. " Bana her şey serbest " diyorsunuz, ama hiçbir şeyin tutsağı olmayacağım." ( ör alkolik)
    ( incil - 1.Korintliler 6:12)

" Kendinize dikkat edin! Yürekleriniz sefahat, sarhoşluk ve bu yaşamın kaygılarıyla ağırlaşmasın. O gün, üzerinize bir tuzak gibi aniden inmesin." ( incil - Luka 21:34..)

Esen Kalın

Kader Katibi bunu beğendi.
  4. Kadı Kızı

Kadı Kızı Özün Sözü

• Platin Üye
    Aldığı Beğeni:
    1.615
    Ödül Puanları:
    113
    Türkiye de Hristiyanlığı tam olarak bilen 10 müslüman bile yoktur herhalde. (Kendim de buna dahilim.)

5. Kader Katibi

Kader Katibi GöNüL DoSTu

Aldığı Beğeni:
    3.222
    Ödül Puanları:
    613
    Merhaba değerli arkadaşım ...
    Bizde içki haramdır,günahtır.
    Neden İnciliniz tek değilde üç dört çeşit. Halbuki tek olması gerekmezmi bu sizin aklınıza soru işareti bırakmıyormu?

Sohbet ve bilgi sahibi olmak için soruyorum.

6. joseph_TR

joseph_TR Member

Aldığı Beğeni:
    5
    Ödül Puanları:
    8
    Merhaba..

Haklısınız, mesela her 10 müslümandan enaz 7' si İsa'nın çarmıhta öldüğünü kabul eder. oysa kuran buna karşı çıkar. karşı çıkar çnkü İsa Mesih'in kimliği tam olarak açıklanmaz. O'na sadece kul , elçi ve günahkar gözüyle bakar. bu yüzden Hangi İsa'yı takip ettiğini, İsa Mesih'in varlığını kabul eden herkes iyi bilmelidir.

Rab sizinle..
    --- Mesajlar birleştirildi , 11 Kasım 2015, Orjinal Mesaj Zamanı: 11 Kasım 2015 ---

Tekrar merhaba..

Bir kardeşin sorusunu , cevabıyla birlikte alıntılayalım

The Ebruary 2 hafta önce
    +Hristiyan _ † _ Türk İnsanlar İncil degistirildi veya İncil den 4 tane ya da yuzlerce var birde İncili 4 kisinin yazdıgını sanan insanlatr onlara nasıl bir acıklama yapayım sence ? Turkiye de saglık bakanları ve aradaslarımla gorusmelerim oldugunda bana boyle sorularla gelenler cok oluyor bazen cevap veriyorum..

Hristiyan _ † _ Türk 2 hafta önce
    +The Ebruary onlara " 4 kişi Tek Gerçeğe Tanıklık ediyor " diyebilirsin. Bu 4 anlatım, incil'in ilk 4 bölümünü oluşturur ve her bölümde , yani Matta , Markos , Luka ve Yuhanna'da; İsa, Mesih'tir , İsa mucizeler yapmıştır, İsa acı çekmiştir ve İsa çarmıha gerilerek ölmüş ve dirilmiştir. Dolayısıyla bu 4 anlatım kendi başlarına değerlendirilmezler. şahsen bana kimse " sen matta incili Hristiyanı mısın? yoksa luka mı? " demedi :) çnkü aslında onlarda biliyor ki " İsa'yı Rab ve Kurtarıcı " olarak kabul edenlere " Hristiyan " denir. işte bu 4 anlatımda İsa Rab ve Kurtarıcıdır. dolayısıyla 4 farklı incil değil, Tek Gerçeğe tanıklık eden , tek bir kitapta bulunan ve birbirlerinin anlatımlarını tamamlayan 4 yazar vardır.Bu yazarlar Kutsal Ruh'un etkisiyle olup bitenleri yazmışlar ve " Tek Müjdeyi " oluşturmuşlardır.

Bu onların değil, Tanrı'nın işidir:

" Öncelikle şunu bilin ki, Kutsal Yazılar'daki hiçbir peygamberlik sözü kimsenin özel yorumu değildir. Çünkü hiçbir peygamberlik sözü insan isteğinden kaynaklanmadı. Kutsal Ruh tarafından yöneltilen insanlar Tanrı'nın sözlerini ilettiler." ( incil - 2.Petrus 1:20 )

Tanrı onları kullanmış ve Sözlerini doğru şekilde insanlara duyurmaları için yönlendirmiştir. Kutsal Ruh, incil de parakletos, yani yardımcı olarak geçer.

" Ama Baba'nın benim adımla göndereceği Yardımcı, Kutsal Ruh, size her şeyi öğretecek, bütün söylediklerimi size hatırlatacak." ( incil - yuhanna 14:26 )

İncil Kitap'ı 27 bölümden oluşur. ilk 4 bölüm, sizin " neden birden fazla incil var " dediğiniz Matta , Markos , Luka ve Yuhanna ile başlar.

Neden 4 İncil var?

Esen Kalın

7. joseph_TR

joseph_TR Member

Aldığı Beğeni:
    5
    Ödül Puanları:
    8
    (21:05:17‪) *** Melihcan_77 odaya katıldı***
    (21:05:39‪) Melihcan_77: Ananızın a.. incil s..yım
    (21:05:52‪) *** Melihcan_77 has left the room ***

İnancımızdan ötürü insanların hakaretlerine maruz kalıyoruz. Eğer şu ayetlerden haberleri olsaydı belki de bizi sevmek zorunda kalırlardı.

" Benim yüzümden insanlar size sövüp zulmettikleri, yalan yere size karşı her türlü kötü sözü söyledikleri zaman ne mutlu size! Sevinin, sevinçle coşun! Çünkü göklerdeki ödülünüz büyüktür. Sizden önce yaşayan peygamberlere de böyle zulmettiler." ( incil - Matta 5:11..)

" Dünya sizden nefret ederse, sizden önce benden nefret etmiş olduğunu bilin. Dünyadan olsaydınız, dünya kendisine ait olanı severdi. Ne var ki, dünyanın değilsiniz; ben sizi dünyadan seçtim. Bunun için dünya sizden nefret ediyor. Size söylediğim sözü hatırlayın: ‘Köle efendisinden üstün değildir.’ Bana zulmettilerse, size de zulmedecekler. Benim sözüme uydularsa, sizinkine de uyacaklar. Bütün bunları size benim adımdan ötürü yapacaklar. Çünkü beni göndereni tanımıyorlar. " ( incil - Yuhanna 15:18..)

" Sizi havra dışı edecekler. Evet, öyle bir saat geliyor ki, sizi öldüren herkes Tanrı'ya hizmet ettiğini sanacak." ( incil- Yuhanna 16:2 )

İsa, " Baba, onları bağışla " dedi. " Çünkü ne yaptıklarını bilmiyorlar." ( incil - Luka 23:34 )

8. Kader Katibi

Kader Katibi GöNüL DoSTu

Aldığı Beğeni:
    3.222
    Ödül Puanları:
    613
    Siz yanılıyorsunuz on değil bin müslümandan sadece biri hz. İsanın çarmıhta öldüğünü düşünür. Bu yanılgının sebebide İslamiyeti tam bilmemesidir. Benim dinimi bana anlatma, unutmaki bir müslüman olarak ben dinimi senden çok daha iyi biliyorum.
    Bundan dolayıdır ki sohbet olarak başladığımız konuşmaya sadece İncilden hıristiyanlıktan bahset . Sadece kendi dinini anlat. İslamiyeti ve Kuranı Kerimi ancak ben konuşurum.
    Farkındaysan eleştirmiyorum, cevapta vermiyorum sadece soru soruyorum öyleyse sende buna dikkat et.

Zeynepsu bunu beğendi.
  9. joseph_TR

joseph_TR Member

Aldığı Beğeni:
    5
    Ödül Puanları:
    8

hayır , bunun bizzat anketini yaptım. aldığımız sonuçlar şaşırtıcıydı.. dediğimiz gibi her 10 müslümandan 7'si İsa Mesih'in çarmıhta öldüğünü kabul eder.

=========

Eskiden islam dininde olduğumu sanırım daha önce yazmadım. Sizi temin ederim, islamı birçok müslüman arkadaştan belki de çok daha iyi tanır ve bilirim. ve bildiklerimi buraya yazarsam inanın cevap vermekte zorlanırsınız lakin konumuz bu değil. Biz insanların dinlerini eleştirmekten zevk almıyoruz. daha çok Hristiyanlık üzerine sorulan sorulara cevap vermeye çalışır ve kişileri " sonsuz yaşamda " yer almaları için davette bulunuruz.

" Çünkü ben kimsenin ölümünden sevinç duymam. Egemen RAB böyle diyor. Öyleyse günahınızdan dönün de yaşayın! " ( Kutsal Kitap - Hezekiel 18:32 )

RAB, insanların kurtulmalarını sağlamak üzere sözlerini peygamberler araclığıyla göndermişti. bu son çağda ise Oğlu İsa Mesih ile Söz, insan olarak dünyaya gönderilmiş ve yaklaşan Yargı günü bildirilmiştir.

" Başlangıçta Söz vardı. Söz Tanrı'yla birlikteydi ve Söz Tanrı'ydı... Söz insan olup aramızda yaşadı." ( incil - Yuhanna 1:1/14 )

Rab ölümü yendiktenn sonra öğrencilerine;

" Bu nedenle gidin, bütün ulusları öğrencilerim olarak yetiştirin; onları Baba, Oğul ve Kutsal Ruh'un adıyla vaftiz edin;" ( incil - Matta 28:19 ) demiştir.
    İşte yaptığımızda budur, tebliğ.

Sık sorulan soruların başında gelen " Tanrı 'nın oğlu yoktur. O doğmamış ve doğrulmamıştır " eleştirisine cevap:

--- Mesajlar birleştirildi , 11 Kasım 2015, Orjinal Mesaj Zamanı: 11 Kasım 2015 ---
    Tüm Kutsal Kitap'ı ( Tevrat Zebur İncil ) bu belgeselde izleyebilirsiniz

10. Kader Katibi

Kader Katibi GöNüL DoSTu

Aldığı Beğeni:
    3.222
    Ödül Puanları:
    613
    Vermiş olduğunuz cevaplar yada izlettirdiğiniz videolar beni tatmin etmedi. Etmeside mümkün değil sebebi çoook.... Anlatmakla bitmez. Lakin siz inanmak istemişsiniz inanmışsanız. İslamiyeti bilen müslüman olan başka dine geçmez. Buda gösteriyorki sen hiç bir şey bilmiyormuşsun. Bana akıl ile cevap vermeyip dört de bölünmüş bir kitabın sözlerinden bahsediyorsun. Halbuki onlara sen sadece inanıyorsun. Yaptığın tek şey misyonerlik. Sohbet amaçlı sorularıma misyonerlik amacıyla cevap verirsen sohbetimizde burada biter.

Zeynepsu bunu beğendi.
  11. joseph_TR

joseph_TR Member

Aldığı Beğeni:
    5
    Ödül Puanları:
    8
    Yo hayır, islamı bilen biri başka dine geçmez değil, Günahlarını kendi çabalarıyla ( namaz kılma , oruç tutma , insanlara yardım etme vs ) örteceklerini düşünenler islamdan başka bir dine geçmez. Doğrusu bu : )
    işte bende bunun bilincine varıp 4 yıl önce Mesih'e iman ettim. şimdi ise Tanrı'nın bu Müjde'sini henüz doğru şekilde duymayanlara dayatmadan , zorlamadan , korkutmadan anlatmaya çalışıyorum.
    Diyoruz ki " günahlısınız, gelin tövbe edin. Sizin için Tanrı'nın gönderdiği Kuzu'nun kanı ile aklanın "

Bakın Kutsal Kitap şöyle der:

" Tanrı sözü sana yakındır,
    Ağzında ve yüreğindedir."

İşte duyurduğumuz iman sözü budur. İsa'nın Rab olduğunu ağzınla açıkça söyler ve Tanrı'nın O'nu ölümden dirilttiğine yürekten iman edersen, kurtulacaksın. Çünkü insan yürekten iman ederek aklanır, imanını ağzıyla açıklayarak kurtulur. Kutsal Yazı, " O'na iman eden utandırılmayacak " diyor. Çünkü Yahudi Grek ayrımı yoktur, aynı Rab hepsinin Rabbi'dir. Kendisini çağıranların tümüne eliaçıktır. " Rab'bi adıyla çağıran herkes kurtulacak." Ama iman etmedikleri kişiyi nasıl çağıracaklar? Duymadıkları kişiye nasıl iman edecekler? Tanrı sözünü yayan olmazsa, nasıl duyacaklar? Sözü yaymaya gönderilmezlerse, sözü nasıl yayacaklar? Yazılmış olduğu gibi: " İyi haber müjdeleyenlerin ayakları ne güzeldir! " Ne var ki, herkes Müjde'ye uymadı. Yeşaya'nın dediği gibi: " Ya Rab, verdiğimiz habere kim inandı? " Demek ki iman, haberi duymakla, duymak da Mesih'le ilgili sözün yayılmasıyla olur.. ( İncil - Romalılar 10: 8/17 )

Görüşmek üzere..
    --- Mesajlar birleştirildi , 12 Kasım 2015 ---
    Eğer kişi kendi inancını duyurursa ve diyelim ki o insan müslümansa ona " islami misyoner " denir. Misyonerlik sadece bir dine özgü bir kavram değildir.

Fazla ileri gitmek istemiyorum, sonuçta misafiriz ancak şunu bilin, hiçbir kişiden maddi yardım almıyorum. ne yapıyorsam Rab için yapıyorum. yalnız sevap kazanmak için değil, mahva giden insanların mahvolmamaları için bunu yapıyorum. İsterseniz size güzel bir Hristiyan müziği dinletelim. belki yüreğiniz yumuşar çnkü dilaoğumuz kopsun istemiyorum.

12. joseph_TR

joseph_TR Member

Aldığı Beğeni:
    5
    Ödül Puanları:
    8
  13. Srdrtrlk

Srdrtrlk Member

Aldığı Beğeni:
    26
    Ödül Puanları:
    18
    Tupac'ın güzel bir sözü vardır.
    ''Her insan kendi hayatının tanrısıdır.''
    Bazı kısma göre yanlış bir söz , bazı kısma göre geçerli bir sebep.
    Ama bence dinde oynama olduğunu düşünüyorum.

14. joseph_TR

joseph_TR Member

Aldığı Beğeni:
    5
    Ödül Puanları:
    8
    Merhaba Hoşgeldiniz!

evet güzel bir söz. her insan kendi hayatının tanrısıdır. acaba burda insanın özgür iradeyle yaratılması mı kastediliyor? Sonuçta insan bu özellikle yaratıldı. İnsan, Tanrı'yı sevebilirde sevmeyebilirde. elinde seçim hakkı var.

Görüşürüz

Srdrtrlk bunu beğendi.
  15. Srdrtrlk

Srdrtrlk Member

Aldığı Beğeni:
    26
    Ödül Puanları:
    18
    Sizce bu kadar din varken doğru olan din islamiyet mi ?
    Ya da tüm din ve kitaplar değiştirilmişken değiştirilmeyen tek din islamiyet mi ?
    Tanrı var olabilir ama dinleri insanların yarattığı gerçek olabilecek kadar mantıklı ve açıklanabilir.

16. joseph_TR

joseph_TR Member

Aldığı Beğeni:
    5
    Ödül Puanları:
    8
    haklısınız dünyada büyük küçük 3000in üzerinde din var ve hepsi kendisinden önceki ve sonrakileri yalanlar. Peki Hristiyanların inandığı kitap? Hristiyanlar sadece İncil'e mi inanıyorlar?. HAYIR!
    Tevrat, Zebur ve Peygamberlik Kitaplarına da inanıyoruz. Peki biz neyi reddediyoruz? İsa'nın Mesih olduğunu kabul etmeyen insanlar ile O'nun çarmıhta ölmediğini iddia edenleri kabul etmiyoruz. işte onlar gerçeği dinleştirenlerdir. çnkü kendilerinden sonra gelen İncil'i kabul etmezler.
    O halde Gerçek olan nedir?
    İsa şöyle dedi: " Gerçeği bileceksiniz ve gerçek sizi özgür kılacak." ( yuhanna 8:32 )

" Sonsuz yaşam, tek gerçek Tanrı olan seni ve gönderdiğin İsa Mesih'i tanımalarıdır." ( yuhanna 17:3 )

Kitapların değiştirildiği yönünde yapmış olduğunuz yoruma katılmıyorum. Çnkü neden? bu sözler genelde müslüman arkadaşların yüreklerinde varolan düşüncedir ve aslına bakarsanız gerçeği de yansıtmaz. Gerçeği yukarda açıklamaya çalıştık.
    isterseniz konuyla alakalı bugün gelen bir sorunun cevabıyla sizi yanıtlayalım:

[​IMG][​IMG]

210 yorum
    Hristiyan _ † _ Türk

+Osman çevik Özelikle müslüman ülkelerinde İncil’in değiştirildiği iddiaları çok yaygındır. Bu nedenle müslümanlar hiç şüphe olmadan İncil’in değiştirildiğine inanıyorlar.
    Müslümanlar Allah’ın indirdiği bütün kitaplara inandıkları için İncil’in değiştirilip değiştirilmediğine çok dikkatli karar vermelidirler. Çünkü onlar için İncil Allah’ın sözüdür. Kaynak olmadan iftira atmak çok büyük günahtır. Ayrıca müslüman arkadaşlara şunu da sormak isteriz:
    İncil'in insanlar tarafından tahrif edildiğini düşünenler, acaba aynı saygısızlığın kendi kitaplarına yapılmadığını nerden biliyorlar? yoksa gökten kitap halinde indiğini mi ileri sürüyorlar?

halife ömer şöyle der:
    " Kimse kuranın tamamını elimde bulunduruyorum demesin, bilmezler ki kuranın çoğu yok olup gitmiştir. o yüzden nekadarı elindeyse o kadarını bulunduyorum desin."

Peki elimizdeki İncil'in doğruluğunu nereden biliyoruz?

1- Tanrı'nın kendi sözlerini koruyabilecek güçte olduğuna " şüphesiz " iman ediyoruz.

2- incil metinleri içerisinde cereyan eden olaylar, yer ve zamanlarıyla birlikte tarihçiler ve arkeologlar tarafından doğrulandığını da biliyoruz

3- İncil'de geçen olayların tamamını Tevrat , Peygamberlik Kitapları ve Zebur'da da aynen geçtiğini ve " ön bildiri " olarak Mesih'in doğumundan yüzlerce yıl önce insanlara duyurulduğunu okuyoruz. örneğin incil'de " bu olay, şu kutsal yazı " veya " bu olay şu peygamberlik sözü yerine gelsin diye oldu " sözleri sıkça bulunur. işte tüm bunlar , Tevrat Peygamberlik Kitapları ve Zebur'un , daha İncil metinleri oluşmadan çok önceki tanıklığına ve doğruluğuna işaret eder.

4- iman eden insanların yaşantılarında ciddi değişiklikler görülür. işte bu da, İncil'in " Ruhsal " olarak doğruluğunu kanıtlar. çnkü hem Söz ölmemiş, olduğu gibi yaşamaya devam ediyor hemde iman edenlerde görülecek değişiklikler birbir incil'de anlatılıyor.

5- Keşfedilen Kutsal Yazı veya Ölü Deniz Tomarları ile ilk kilise önderlerinden kalan eserler. ( Bkz İNCİL TARİHİ | Kutsal Kitap ve Arkeoloji )

Peki İncil nasıl yazıldı?

İncil, Gördüklerini ve Duyduklarını canı pahasına insanlara duyuran Havari ve öğrenciler tarafından yazıldı. Herbiri " gördüklerimizi ve duyduklarımızı size bildiriyoruz " dediler.

Havari ve öğrencilerine İsa'nın şunları söylediğini okuyoruz:

" Ama ne mutlu size ki, gözleriniz görüyor, kulaklarınız işitiyor! Size doğrusunu söyleyeyim, nice peygamberler, nice doğru kişiler sizin gördüklerinizi görmek istediler, ama göremediler. Sizin işittiklerinizi işitmek istediler, ama işitemediler." ( incil - Matta 13:16..)

Havari Petrus ile Yuhanna, Yüksek Kurul Önünde: " Biz gördüklerimizi ve işittiklerimizi anlatmadan edemeyiz." ( incil - Elçilerin İşleri 4:20 )

TANIKLIKLARI GÜVENİLİRDİR! Çünkü ne görmüş ve ne duymuşlarsa hepsini Kutsal Ruh'un denetiminde bildirmişlerdir. Hata yapmalarına imkan yok

=======================

“ İnsan soyu ota benzer,
    Bütün yüceliği kır çiçeği gibidir.
    Ot kurur, çiçek solar,
    Ama Rab'bin sözü sonsuza dek kalır.”
    ( 1.Petrus 1:24..)

Tevrat Zebur ve İncil Nasıl Yazıldı ?

Tevrat Zebur Ve İncil Nasıl Yazıldı - Antalya İncil Kilisesi

Esen kalın

Last edited: 13 Kasım 2015
    Srdrtrlk bunu beğendi.
  17. Srdrtrlk

Srdrtrlk Member

Aldığı Beğeni:
    26
    Ödül Puanları:
    18
    Peki sana şöyle bir şey söyleyip yatacağım Tanrı bu kadar kudretli bir varlıktı neden o zaman binlerce dinin yaratılmasına neden oldu onlarca peygamber yolladı bir dini korumak varken neden bozulmasına izin verdi. Ve neden islamiyeti son din , hak din olarak sundu. Diğer dinlerde neden korunmadı.

Mantıklı bir cevap bekliyorum iyi forumlar. İyi geceler.

18. joseph_TR

joseph_TR Member

Aldığı Beğeni:
    5
    Ödül Puanları:
    8
    Dinlerin yaratılmasına Tanrı mı yoksa insan mı neden oldu?
    Peki dünyada varolan savaşlar kargaşalar vs bunu yapan Tanrı mı yoksa insanlar mı?
    veya bizden bir örnek verelim: Haçlı Seferlerinin yapılmasını buyuran Tanrı mıydı yoksa insan mı? vs vs vs örnekleri çoğaltabiliriz.

Din konusunda aslında sizle aynı fikirdeyiz. din yoktur. Tanrı dünyaya din değil, GERÇEĞİNİ göndermiştir. oysa dinlere baktığımızda hepsinin öğretişlerinin birbirine ters olduğunu görüyoruz. ne yani Tanrı İncil'de A iken kuranda B mi oldu? Hayır : ) Peki ne oldu ozmn?
    şeytan insanları Tanrı'dan ayırmak için elinden geleni yaptı. Mesela Tanrı aden bahçesinde adem ve havvaya " iyiliği ve kötülüğü bilme ağacından yemeyin. yediğiniz gün ölürsünüz " demişti. şeytan ise aynı adem ve havvayı " kesinlikle ölmezsiniz " diye ayartmaya çalışmıştı. Yani Tanrı Sözünü değiştirmeye çalışmış ve malesef başarmıştı(!)

Tanrı: " yediğiniz gün kesinlikle ölürsünüz "
    şeytan: " kesinlikle ölmezsiniz "

işte böyle böyle , insanlar şeytana aldandıkça çeşitli sahte dinleri de beraberinde getirdiler.

Rab gecenizde olsun kardeşim. Sizi ve ev halkınızı korusun, koruyarak bereketlesin

Last edited: 13 Kasım 2015
    Srdrtrlk bunu beğendi.
  19. Srdrtrlk

Srdrtrlk Member

Aldığı Beğeni:
    26
    Ödül Puanları:
    18
    Sizinde Esen Kalın.
    Bence yıllardır insanlar korktukça kendi kendine sığınacak şeyler aradılar bunlarında ismine din veya tanrı koydular.

20. joseph_TR

joseph_TR Member

Aldığı Beğeni:
    5
    Ödül Puanları:
    8
    Size bir film tavsiye edelim. izleyeceğiniz bu filmde İncil'in Yuhanna bölümü ilk defa birebir ve eksiksiz olarak görselleştirilmiştir.
    " Başlangıçta Söz vardı, Söz Tanrı'yla birlikteydi ve Söz Tanrı'ydı... Söz insan olup aramızda yaşadı."

--- Mesajlar birleştirildi , 13 Kasım 2015 ---
    Düşüncenize katılmamakla birlikte enazından söylemeye cesaret ettiğiniz için tebrik ederim kardeşim. iyi anlaşıyorsunuz ekürünüzle : )

RAB sizi kutsasın
    Ve korusun;
    RAB aydın yüzünü size göstersin
    Ve size lütfetsin;
    RAB yüzünü size çevirsin
    Ve size esenlik versin.’ - ( Kutsal Kitap - Çölde Sayım 6:24..)

Sohbet için teşekkürler. iyi geceler Srdrtrlk

Srdrtrlk bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş