Karadelikler

Konusu 'Beyin Fırtınası' forumundadır ve AlperenDemir tarafından 4 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. AlperenDemir

  AlperenDemir Pozitif Çocuk

  Mesajlar:
  371
  Aldığı Beğeni:
  10
  Ödül Puanları:
  18
  Merhaba herkese geri döndüm. Belki eskiler beni hatırlar.Uzatmadan konuya giriyorum.
  Karadelikler belli nitelikteki ışık saçmayan cisimlerin oluşturduğu kütlesi büyük,çok güçlü bir çekim kuvvetine sahip gök cisimleridir. Karadelikler başka bir deyişle ışık saçmayan maddelerden dolayı kara(siyah)görünürler. Karadelikler 0 hacimli kabul edilir. Karadelikler bir yıldızı yutabilecek(parçalamak)kadar büyük ve güçlüdür. Ne var ki karadelikleri net görmenin tek yolu karadeliğin bir cismi kendi bünyesine katıp,parçalama esnasıdır. Çünkü bu sırada çok büyük bir enerji ortaya çıkar ve optik veya kızılötesi gelişmiş teleskoplar ile görünebilir. Samanyolu Galaksimizde bir sürü karadelik vardır. Bunlar Dünya ya ve bize yakın diğer gök cisimlerine milyonlarca ışık yılı uzaklıkta olduklarından çekim kuvvetlerine yakalanmıyoruz.Arkadaşlar bir sürü karadelik çeşidi vardır. Ne yazık ki size açıklayamayacağım. Adlarını vereyim:
  -İlksel
  -Orta
  -Büyük

  Bir karadeliğin oluşması için şu da olabilir. Bir yıldız hayatının sonuna ulaşmıştır ve yok olacaktır. İlk önce dev kırmızı yıldız olur. Daha sonra cüce beyaza dönüşür. Gittikçe küçülen yıldızın bütün hacmi çekirdeğinde toplanır ve küçülmeye devam eder.Sonunda koskoca yıldız küçük bir yerde toplanır. Bir anda infilak eder ve karadeliği oluşturur.

  Not: Beyin Fırtınası bölümüne yazmış olduğum konu düşüncelerimi içerir. O yüzden ödevlerinizde yardımcı olması zor :)
   
 2. fsm

  fsm Active Member

  Mesajlar:
  398
  Aldığı Beğeni:
  69
  Ödül Puanları:
  29
  Hep o karadeliklerin arkasında başka evrenin olduğunu düşünmüşümdür.
   
 3. Tevfik Fikret

  Tevfik Fikret Member

  Mesajlar:
  46
  Aldığı Beğeni:
  11
  Ödül Puanları:
  8
  Bu satırlarda yanlışlık var. Beyaz cüce olan bir yıldız kara deliğe dönüşemez. Zaten Chandrasekhar limitinin altında kaldığı için Beyaz cüce olmuştur. Örneğin Güneş'in kütlesi de bu limitin altında kaldığından hiçbir zaman kara delik olmayacaktır, beyaz cüce olarak ömrünü tamamlayacaktır.

  Yıldızların yaşam döngüsü hakkında aşağıdaki yazıya bakabilirsin.

  Yıldızlar Nasıl Oluşur ve Ölür - Zargana
   
  Kader Katibi bunu beğendi.
Benzer Konular
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş