Kelliğin Psikolojik Yönleri

Konusu 'Saç Bakımı' forumundadır ve muratroj tarafından 14 Eylül 2014 başlatılmıştır.

 1. muratroj

  muratroj New Member

  Mesajlar:
  12
  Aldığı Beğeni:
  1
  Ödül Puanları:
  3
  Saç dökülmesi genç, yaşlı, kadın, erkek fark etmeksizin herkesin bir problemi olmuştur. Bu durum kişide özgüveni azaltarak, bireylerin hayattan zevk almasını engellemektedir.Saç dökülmesi insan hayatını belli yönlerden etkilese de, çoğu insan bu duruma duygusal açıdan tepki vermektedir.

  İnsanların saç dökülmesinde en çok dert ettiği şey karşı cinse artık daha az çekici gelecek olmalarıdır.Aslında bu durum tamamen duygusaldır. Yani saç döken kişiye aittir. Karşıdaki insan böyle düşünmeyedebilir. Bu durumu yaşayanların eşleri ve ya arkadaşları, aslında saç dökülmesinin bireyleri psikolojik olarak etkilediğini, hatta depresyona soktuğunu söylemektedirler.

  Her ne kadar bireyler partnerlerinin evlendikleri gün gibi güzel/ yakışıklı görünmelerini isteseler de , aslında evlendikten belli bir süre sonra bu çok da önemli bir durum olmaktan çıkar. Saç ektirmek isteyen bireylerin eşleri, saç ektiren kişinin hayatında başka biri olacağı düşüncesine kapılıp bu duruma karşı çıkmaktadırlar.

  Saçları dökülen bireylerin bir diğer kaygıları ise işlerinde eskisi kadar başarılı ve rekabetçi olabileceklerini düşünmemeleridir. Maalesef ki yapılan araştırmalar da aksini ispatlamamıştır.

  İşverenler bile kel bir insandansa, saçları olanları daha çok tercih etmektedir.

  Saçları dökülen bireyler bu yeni görüntülerini kendilerine yakıştırmamaktadır. Bu düşünce daha çok geç yaşlarında ya da 20lerinde saçları dökülenler de ortaya çıkar ancak ne kadar geç dökerlerse döksünler yine de aynı düşüncelere sahip olmaktadırlar. Kimse saçsız görüntüsüyle tatmin olmamaktadır.

  Saç dökülmesi yaşlanmanın evrensel sembollerinde biridir. Tabi ki vucüdumuz yavaş yavaş değişmekte, kırışıklıklar olmakta ve kas oranı azalmaktadır. Ancak saç dökülmesi genç yaşta oldu mu bu insanı diğer belirtilerden daha fazla yaşlı göstermektedir.

  Bir diğer kötü yanı ise, saçı dökülen bireyler kendilerini kontrolü ellerinden bırakmış hissetmedirler. Çünkü saç öyle bir öge ki vucütta, sen her türlü değişikliği onun üstünde yapabilirsin.Uzatır, keser, boyar, değiştirebilirsin. Bu sayede kendini daha fazla ifade edebileceğine inanırsın. Ama saç gitti mi, kendini ifade edemeyeceğini düşünür, artık kabuğuna çekilirsin. Aslında herkes bu duruma aynı tepkiyi de vermez. Kimi insan bu durumu bir avantaja çevirebilir.

  Kelliğin bir diğer kötü yanı da, insanlar bu durumu kolayca espiriye çevirebilmektedir. Yani aslında kusurlar içerisinde şakası en çok yapılabilecek, ya da insanların gözüne çarpan şey karşıdakinin kel oluşudur.

  Saç dökülmesi her yaş için zor bir dönemdir.Ancak bazı psikolojiksel durumlar vardır ki bu durumu daha da kötüye götürür. Örneğin, obesesif kompülsif, dış görünüşünü beğenmeme hastalığı gibi

  Bayanlarda saç dökülmesi, halk arasında, erkeklerinkinden daha kötü bir durum olarak addedilmekte.Ancak bayanlar bu durumu aksesuarları sayesinde kolayca örtebilmekte. Bayanlar aslında %40 ı muzdarip ancak bu durum karşı cins tarafından çok nadir fark edilmekte.

  Kabul edilmelidir ki saç dökülmesi çok normal bir şey, özellikle de yaşlılık belirtisi olarak. Ve karşı cins tarafından çok da dert edilmeyen bir durum. Tabi ki başlarda kel olunca üzülmek mantıksız bir şey değildir. Ancak çok şükür ki tıbbi yöntemler sayesinde bu durum engellenebilmekte ve ya saç dökülmüş ise sonra yeniden ekilebilmektedir.

  Psikoloji Portalı dan alıntı
   

Sayfayı Paylaş