Meslek Secimi Hakkında

Konusu 'Meslekler' forumundadır ve Maestro tarafından 19 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. Maestro

  Maestro Misafir

  Meslek Seçim herkesin hayatında çeşitli zamanlarda gerçekleştirdiği en önemli kararlardandır. İşkur’un sayfasında dendiği gibi: ‘Mesleği Seçmek Hayat Biçiminizi Seçmektir’. Seçtiğiniz meslek hayat boyu mutlu olmanızda önemli etkenlerden olabilir ya da tam tersi huzursuzlukların başlangıcı ve sorumlularından olabilir.

  Karar Verme Olarak Meslek Seçimi
  Meslek seçimi bir karar verme süreci olduğuna göre karar vermeyi iyi anlamak gerekmektedir. Karar verme: bir dizi alternatif arasından her bir alternatifin getirdiği olumlu sonuçları (faydalar) ve olumsuz sonuçları (maliyet ya da zarar) karşılaştırmak suretiyle bir alternatifi bilinçli olarak tercih etmektir.

  Ülkemizde bu karar vermenin maalesef pek bilinçli yapılmadığı gün gibi aşikar.

  Meslek Seçimi Bir Kez Verilen Karar Değildir
  Her insan ömrü boyunca sayısız defalar yeni meslekler seçebilir ve bu çok olumlu bir özelliktir. Çağımız insanı bu yeteneğe sahip olmalıdır. Üniversitelerin program hedeflerinde açıkça yer alan bu özelliğe göre mezunlar başka meslekleri kolaylıkla öğrenebilmeli ve onlara geçiş yapabilmelidir. Aslında Üniversitenin ana fonksiyonlarının başında bu formasyonu kazandırmak gelmektedir.
  Meslek Seçimi Süreçleri
  Meslek seçimi, pekçok şeye bağlı bir karar sürecidir. Bunlar
  1. Sizin ilgi alanlarınız ve yetenekleriniz,
  2. Seçilen mesleğe bağlı değerler ve bilgiler, ve
  3. En önemlisi sizin kişiliğiniz.

  Kişiliğe Uygun Olarak Meslek Seçimi İçin Testler
  Meslek seçiminde bir kariyer geliştirme rehberi, meslek seçimi uzmanıyla konuşmanın yararı olabilir. Bir kariyer planlama rehberi ya da uzmanının görevi değişik araçları ve testleri kullanarak sizin ilgi alanlarınızı, yeteneklerinizi ve kişiliğinizi anlamnıza yardımcı olmaktan ibarettir. Bu testleri çeşitli şekillerde kendiniz de yapabilirsiniz. Kendi kendini değerlendirme (self-assessment) testleri sayesinde kişiliğinizi anlayabilirsiniz. Kişiliği anlamak meslek seçiminde çok önemlidir. Zira bir meslekte mutlu olabilmenin anahtarı o meslekte mutlu olmaktır. Bunun içinde mesleği seçerken kişiliğinize uygun bir seçim yapmış olmalısınız.
  Zaman içinde bu tür testlerin uzaktan eğitim yöntemiyle gerçekleştirilmesi için çeşitli faaliyetlerini düzenleneceğini umuyorum.
  Meslek Seçimi İçin Yardımcılar
  Genelde okullarda rehberlik uzmanları ya da ilgili kişiler bunu gerçekleştirebilirler. Diğer bir yol ise bölgenizdeki üniversite ve yüksek okulları kariyer planlama, meslek seçimiyle ilgili birimlerine ya da diğer kurumlara (örneğin mesleki eğitim merkezleri, Sanayi ve Ticaret Odaları ilgili birimleri, Halk Eğitim Merkezleri vs vs) danışmaktır. Meslek rehberinde meslek seçimi ve kariyer planlamayla ilgili en gelişmiş testlerin ve araçların düzenlenmesi için katkılar sağlayabilmeyi umuyorum.

  Meslek Seçimi İçin Meslekler Hakkında Bilgi edinme
  Meslek seçiminden önce kendi kendinizi ölçmeye yarayan testler uygulandıktan sonra karşınızda ilgi alanlarınız, yetenekleriniz, ve kişiliğinize uygun meslekleri bulacaksınız. Bu meslekler hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olduktan sonra seçiminizi yapınız. Bu konuda meslek rehberinde meslek tanımlarında yeterli bilgi birikeceğine inanıyorum.

  Meslek Seçiminde Toplumun (Aile ve Çevre) Etkisi
  Ülkemizde maalesef meslek seçimi moda halinde yapılıyor. Bir zamanlar Bilgisayar Mühendisliği revaçtaydı. Sonra Endüstri Mühendisliği revaçta oldu. Akabinde İşletme geldi. Sonra Elektronik, Mekatronik, Biyomedikal ve belki sıra da Nanoteknolojide. Tüm bu seçimlerde tuhaf olan nokta: meslek seçimleri konusunda gençlerimizin yetenek ve kişiliklerinden önce aile ve toplumsal baskının etkisinin belirleyici olması.

  Öğrenciliğimde, sosyal alanlara son derece yatkın başarılı bir arkadaşım vardı. Etrafındaki yönlendirme nedeniyle Elektronik Mühendisliğini seçmiş ve üniversitede ilk yıl ona zindan olmuştu. Tekrar sınava girerek Hukuk Fakültesini kazandı ve şimdi başarılı bir avukat.

  Meslek Seçimi Testinden Sonra Meslekleri Tanıma
  Kişilik değerlendirme testlerinden sonra elinizde uzun bir liste oluşabilir. Elbette tüm bu mesleklerin hepsini seçme şansınız yok. Bu noktada ilk yapmanız gereken bu mesleklere ait iyi bir araştırma yapmak. Bu noktada meslek rehberinde yüzlerce mesleğin tanımı yapılarak yardımcı olunmaya çalışılmakta olduğunu görüyorum. Tüm meslek tanımları yorumlara açıktır. Bu konuda yapıcı yorumlarla herkes mesleklerin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunabilir.
  Siteye eklenecek mesleki forumlarla meslekler hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olunabilir.
  Neyse, seçeceğiniz meslekleri tanırken ve onlar hakkında bilgiler toplarken meslek tanımı, o mesleğe sahip olduğunuzda iş bulup bulamayacağınız, iş bulduğunuzda ne kadar kazanabileceğiniz, bu meslek eğitiminin nerelerde verildiği, daha sonra kariyerde ne tür yükselmelerin mümkün olabildiği gibi konuları iyice araştırmalısınız.

  Mesleği Yürütürken Yeni Mesleklerin Seçimi
  Çağımızda bir mesleği seçtikten sonra iş bitmemekte.. Başka mesleklere geçiş yapabilmek ve mesleği gerçekleştirirken pekçok mesleğe ait bilgi edinmek ve yeni meslekler seçmek zorundasınız. Örneğin, iyi bir makine mühendisi olabilmek için sadece makine mühendisliğine özgü mesleki bilgilerle yetinemezsiniz. Aynı zamanda mesleğinizi iyi uygulayabilmek için iyi bir bilgisayar programcısı olmalısınız ve kariyer yapabilmek için bir yabancı dili iyi bilmelisiniz. Ya da başarılı olmak için endüstri mühendisliği konularından örneğin üretim planlamaya vakıf olmalısınız.

  O yüzden ilk meslek seçiminde tüm bunları düşünüp ilgili alanlar ve meslekler hakkında da şimdiden bilgi sahibi olmalısınız.

  Meslek Seçiminde Son Karar
  Meslekler listesini iyice azalttıktan sonra seçtiğiniz birkaç meslek hakkında ayrıntılı araştırma yapmaya ihtiyaç bulunmakta. Bu mesleği yürüten tanıdıklarınız varsa onlarla yüzyüze konuşabilirsiniz. Onların kişilikleriyle kendi kişiliklerinizi karşılaştırmaya çalışın ve onların mesleklerinde mutlu olup olmadıklarını anlamaya özen gösterin. Eğer konuşacak kimseniz yoksa bulunduğunuz ildeki üniversitede bu bölüm varsa gidin ve oradaki yetkililerle, hocalarla tanışın mutlaka yararları olacaktır. Ayrıca her üniversitede öğrenci temsilcilikleri (student society) bulunmaktadır. Seçeceğiniz meslek alanını hali hazırda seçmiş öğrenciler çok önemli bilgi kaynağıdırlar.

  Bu konuda yeniliklere açık olun ve özgün düşünün. Yıllar önce Anadoludan bir genç, internetten bölümümüze oradan da benim eposta adresime ulaşarak bana direk yazarak bölüm ve program hakkında ayrıntılı bilgi istemişti. Birkaç yazışma içinde yararlı bilgilere ulaşabildiğini sanıyorum.

  Meslek Seçiminde Tavsiyeler
  Başkasının sizin için seçtiği mesleği seçmeyin. İlgi alanlarınızı, yeteneklerinizi keşfedin ve seveceğiniz mutlu olabileceğiniz bir mesleğe karar verin.
   
 2. jpns#7

  jpns#7 Karibaki™

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  17.647
  Aldığı Beğeni:
  313
  Ödül Puanları:
  83
  Cevap: Meslek Secimi Hakkında

  TeşekkürLer Burak :)


   
 3. Maestro

  Maestro Misafir

  Cevap: Meslek Secimi Hakkında

  ne demek:cool::D
   
 4. seboist92

  seboist92 New Member

  Mesajlar:
  2.548
  Aldığı Beğeni:
  94
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Meslek Secimi Hakkında

  offf off halen karar verememekteym istediğim herşeyde bir sorun çıkıyor napıcam ben yaaaaaa...
  teşekürler paylastıgın için :)
   
 5. SeeRDaaR

  SeeRDaaR FenerBahçeAşk

  Mesajlar:
  499
  Aldığı Beğeni:
  30
  Ödül Puanları:
  28
  Cevap: Meslek Secimi Hakkında

  Saoll Burak :D:D:D:D
   
 6. gitarcı_kız_!5

  gitarcı_kız_!5 New Member

  Mesajlar:
  3
  Aldığı Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Cevap: Meslek Secimi Hakkında

  TeşekkürLer Burak :)


  [/B][/QUOTE]
   
 7. gitarcı_kız_!5

  gitarcı_kız_!5 New Member

  Mesajlar:
  3
  Aldığı Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Cevap: Meslek Secimi Hakkında

  ÇhOq GüZeLh oLmUşHh sAoL bUrAq:D
   
 8. bu2ak

  bu2ak Banlandı

  Mesajlar:
  160
  Aldığı Beğeni:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Meslek Secimi Hakkında

  teşekkürler
   
 9. immortality79

  immortality79 Member

  Mesajlar:
  193
  Aldığı Beğeni:
  17
  Ödül Puanları:
  18
  Cevap: Meslek Secimi Hakkında

  Bizde güzel söz vardır, yiğide yetmiş hüner yetmez diye. İşte, yiğit dediğin her türlü işi yapabilmeli ve işsiz kalmasının nedeni kendisi olduğunu kabulenmelidir.
   
 10. aytek34

  aytek34 Banlandı

  Mesajlar:
  4
  Aldığı Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Meslek Secimi Hakkında

  ne yapmak istedeğin en önemli kısmı
   
 11. yazanadam

  yazanadam Member

  Mesajlar:
  54
  Aldığı Beğeni:
  15
  Ödül Puanları:
  8
  Üniversite tercihlerini yapmadan önce aynı bölümde okuyan insanlarla ve mümkünse hocaları ile konuşmamız gerektiği taraftarıyım ben ya. Her bölüm için tüm üniversiteler hemen hemen aynı şeyi yazıyorlar, fakat eminiz ki içerikleri farklıdır. Birçok üniversite tanıtım günlerinde hocaları ile aday öğrencileri tanıştırma fırsatı sunuyor. Sözel bölümler için pek organize edilmiyor ama nadiren karşılaşabiliyoruz. İbn Haldun Üniversitesi’nin düzenlediği Geleceğim Sosyal Bilimler Zirvesi’nde de hocalar ile tanışma fırsatı var, böyle atmosferler arayanlara tavsiye ederim.
   

Sayfayı Paylaş