Mutlaka indirmeniz gereken 4 Mac Uygulaması

Konusu 'Macos' forumundadır ve DokuzyüzSeksen tarafından 6 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. DokuzyüzSeksen

  DokuzyüzSeksen Moderator

  • Bölüm Sorumlusu
  Mesajlar:
  5.333
  Aldığı Beğeni:
  99
  Ödül Puanları:
  48
  Mac sahipleri için olmazsa olmaz 4 Mac uygulamasını sizlerle paylaşıyoruz.

  Mac OS
  işletim sistemi birçok önemli işlevi yerine getiren yerleşik uygulamalar içeriyor. Bunun yanısıra, bazı spesifik işlevler için ücretsiz ek çözümlere işletim sisteminin üretkenliğini artırmak mümkün.

  must-have-mac-utilities11388840137.png
  The Unarchiver

  unarchiver-decompresses-everything51388840239.jpg
  Mac OS yerleşik olarak dosya sıkıştırma / arvişleme işlevi sunuyor. Mac OS’un desteği ZIP dosya sıkıştırmada başarılı bir çözüm olmasına rağmen RAR ya da 7z gibi farklı sıkıştırma biçimlerinde yetersiz kalıyor.

  Bütünlüklü bir dosya arşivleme sistemi için Mac OS’ta kullanabileceğiniz en başarılı çözümlerden biri olan The Unarchiver’a buradan ulaşabilirsiniz.

  Dropbox

  dropbox-folder31388840164.jpg

  Bulut
  tabanlı dosya depolama ve yönetim sistemi sunan Dropbox’ın Mac OS uygulaması oldukça işlevsel. Yüklendikten sonra Finder’daki yerini alan uygulama, Dropbox’ın web sitesine ihtiyacınız kalmadan dosya paylaşımı yapabilmenize olanak sağlıyor.

  Mac’inizdeki istediğiniz bir dosyayı Dropbox klasörlerine sürükleyip bırakabilirsiniz. Hatta dosyalara sağ tıklayarak “Dropbox’a Taşı” seçeneğiyle onları doğrudan buluta gönderebilirsiniz. Mac OS'ta ekran görüntüsü yakamanız halinde, uygulama bu görseli doğrudan Dropbox'a gönderip göndermek istemediğinizi soracak kadar sisteme entegre çalışıyor.

  İstediğiniz dosyaları iPad, iPhone, bir başka Mac ya da PC arasında kolayca paylaşmanın yolunu sunan Dropbox uygulaması, linkler üzerinden paylaşımı da olabildiğince kolay hale getirmiş. Dropbox’ta yer alan dosyaların yanındaki “Share Link” seçeneğini tıklayarak linkleri kopyalayıp istediğiniz bir metne yapıştırabilir ya da başkalarına gönderebilirsiniz.

  Dropbox uygulamasını buradan ücretsiz olarak indirebilirsiniz.


  ClipMenu

  mac-clipmenu-1.jpg

  Bilgisayarda “kopyala – yapıştır” işlemi belki de en çok kullanılan işlemlerin başında geliyor. Peki ya kopyaladığınız metinleri, bağlantıları, sayıları saklayan ve tekrar kullanmanızı sağlayan bir sisteme ne dersiniz?

  ClipMenu uygulaması Mac OS’a tam da bu özelliği kazandırıyor. Herhangi bir yerde yapılan kopyalama işlemini aklında tutuyor. Üst üste yapılan kopyalamalar saklandığı için daha önce kopyaladığınız bir metne ya da bağlantıya ulaşmanız son derece basit bir hale geliyor.

  ClipMenu uygulamasını buradan ücretsiz olarak indirebilirsiniz.


  AppCleaner

  appcleaner11388840208.jpg

  Uygulama kurma ve kaldırma Mac OS işletim sisteminde son derece basittir. Buna rağmen bazı uygulamalar “Çöp Sepeti”ne taşındığında tamamen silinmez, bazı dosyalar saklanabilir.

  AppCleaner uygulaması sayesinde Mac’inizden sildiğiniz uygulamaların normalde silinmeyen ek dosyalarını da kaldırabilirsiniz. Böylece sisteminizde uygulmaya ait tüm içerikler temizlenmiş olur.

  AppCleaner uygulamasını buradan ücretsiz indirebilirsiniz.
   

Sayfayı Paylaş