Nene Hatun Kimdir, Nene Hatunun Hayatı

Konusu 'Biyografiler' forumundadır ve teko tarafından 21 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. teko

  teko Active Member

  Mesajlar:
  2.357
  Aldığı Beğeni:
  26
  Ödül Puanları:
  38
  Nene Hatun Hayatı Kısaca
  Nene Hatun Biyografisi
  Nene Hatun Kimdir Hayatı Hakkında Bilgi


  Kurtuluş savaşının en önemli sembollerinden biri olan nene hatun, kadın olmasına rağmen savaştaki cesaretiyle erkekleri bile kıskandıran cesur bir türk kadınıdır.

  Nene Hatun 1857 yılında doğmuştur. Kurtuluş savaşı sırasında Erzurumda bulunan Nene hatun buradaki Aziziye tabyasının savunulması için küçük yaşlardaki oğlunu ve henüz 3 aylık kızını evde bırakarak vatan savunması için çalışmıştır.Hem de bunu yaptığında daha 20 yaşındadır.

  nenehatun.jpg

  98 yaşında iken zatürre hastalığından ölmüş ve savunmasını yaptığı aziziye tabyasına gömülmüştür.1955 Yılında ölen nene Hatun ölümünden bir kaç ay önce yılın annesi seçilmişti.

  Bu kahraman türk kadınının heykeli erzurumdaki aziziye tabyasında bulunmaktadır.

  nenehatunheykel.jpg
   
 2. çilekliturta

  çilekliturta Active Member

  Mesajlar:
  122
  Aldığı Beğeni:
  28
  Ödül Puanları:
  28
  Nene Hatun Türk tarihine adını altın harflerle yazdırmış, vatanımızın geleceği için çocuklarını bırakarak en ön saflarda Rus ordusuna karşı savaşmış lider Türk kadınıdır. Henüz 20’li yaşlarda olmasına karşın, büyük mücadeleye katılmış hem Rus ordusuna hem de içimizdeki Ermeni çetelerine karşı mücadele vermiştir. Nene Hatun mücadele verdikten sonra kendisini ziyaret eden NATO’da görevli olan Amerikan subayının sorusuna şu sözleri ile cevap vermiştir: “O zaman vazifemi yapmıştım. Bugün de ilerlemiş yaşıma rağmen aynı hizmeti, daha mükemmeliyle yapacak güç ve heyecana sahibim”. Nene Hatunun hayatını tüm detaylarıyla buradan öğrenebilirsiniz.
   

Sayfayı Paylaş