Pablo Picasso'nun Eserleri

Konusu 'Fotoğrafçılık' forumundadır ve Kader Katibi tarafından 22 Temmuz 2017 başlatılmıştır.

 1. Kader Katibi

  Kader Katibi GöNüL DoSTu

  Mesajlar:
  12.817
  Aldığı Beğeni:
  3.227
  Ödül Puanları:
  613
  Pablo Picasso'nun Eserleri

  Picasso'nun Eserleri


  1918’de Rus bir generalin kızı Olga Hoklova ile evlendi. 1921’de oğlu Paulo dünyaya geldi.

  [​IMG]

  Koltukta Oturan Olga’nın Portresi, 1917 / Eşeğe Binmiş Paulo, 1923  1927’de Marie-Therese Walter isminde 17 yaşında bir genç kızla tanıştı. Picasso evli olduğu için aralarında ilişki gizlice devam etti. 1935’te eşi Olga’dan ayrıldı. Marie-Therese Walter ile ilişkisinden, 1935’te Marie-Concepcion adını verdiği bir kızı oldu. Çocuğa kısaca Maya diyorlardı.

  [​IMG]

  Marie-Therese Walter’ın Portresi, 1939 / Maya Denizci Bebekle, 1938

  1936’da bir arkadaşı vasıtasıyla Dora Maar ile tanıştı. Picasso, bu portreyi Marie-Therese’nin resmini yaptığı sıralarda yapmış ve görünüşe göre iki kadın arasında bir sorun yaşanmamıştı.

  [​IMG]

  Dora Maar, 1937

  --- Mesajlar birleştirildi , 22 Temmuz 2017 ---
  Picasso’nun İspanyası 1936’da kendini bir iç savaşın içinde buldu. Güçsüz bir halkçı hükümet tarafından yönetilen İspanya, Franco önderliğindeki sağ kanat generallerinin ihtilaliyle karşı karşıya kaldı. Cumhuriyetçi birlikler, 1937’de Kuzey İspanya’daki bir Bask kenti olan Guernica’da toplandılar. Franco, yeni uçaklarını denemeye hevesli Alman Nazi Hava Kuvvetleri’nin yardımını sağlamış ve üç hava filosu konuşlandırmıştı. Personeli İspanyol üniforması giymiş Alman pilotlardan oluşan bu filolar, Akbaba Lejyonu adıyla biliniyordu. Guernica’nın Nazi uçakları tarafından bombalanması sonucu, kent harap oldu ve kaçmaya çalışan binlerce sivil öldürüldü.

  [​IMG]

  Guernica, 1937

  Picasso, olayları duyduğunda Guernica ismini verdiği tablosu üzerinde çalışıyordu ve şunları söyledi: “İspanya’daki savaş halka ve özgürlüğe karşı bir savaştır. Bir ressam olarak gericiliğe ve sanatın ölümüne karşı mücadele ettim. Yapmakta olduğum ve Guernica adını vereceğim bu tabloda İspanya’yı bir sefalet ve ölüm okyanusuna götüren askeri sınıfa karşı duyduğum korkuyu göstermeye çalışmaktayım.”
  --- Mesajlar birleştirildi , 22 Temmuz 2017 ---
  [​IMG]

  Bilim ve Hayırseverlik, 1895

  Picasso bu akademik çalışmasını 15 yaşındayken yapmıştı. Bu eser, 1897 Ulusal Güzel Sanatlar sergisinde övgü almış ve Malaga kentindeki bir yarışmada altın madalya kazanmıştı. Hasta kadının nabzını tutan doktor, kızıl sarı saçlarıyla ressamın babasını andırıyordu. Acaba Picasso hasta anneyle, rahibenin kucağında ona bakan küçük kızının rollerini tersine mi çevirmişti? Kız kardeşinin ölümünü o sıralarda unutmuş olamazdı.
  --- Mesajlar birleştirildi , 22 Temmuz 2017 ---
  1900 yılında arkadaşı Casagemas ile Paris’e taşındı. Casagemas’ın intiharı Picasso’yu derinden sarsmıştı ve resimlerine de yansımıştı. 1901’den 1904’e kadar mavi rengin hakim olduğu resimler yaptı. Bu dönem, “Mavi Dönem” olarak adlandırılır.

  Bu tablodaki figürlerin kimler olduğunu ve neden kumsalda toplandıklarını bilmesek de, bu resmin yapılış tarzı ve mavinin hakim olması Picasso’nun resmi arkadaşının ölümünden sonra yaptığını gösteriyor.

  [​IMG]
  --- Mesajlar birleştirildi , 22 Temmuz 2017 ---
  Picasso’nun 1904’ten 1905’e kadarki dönemi “Pembe Dönem” veya “Sirk Dönemi” olarak bilinmektedir. Mavi renk pembeye dönüyordu ve palyaçoların, sirk çalışanlarının, akrobatların resimlerini yapmaya başlamıştı.

  Bu tabloda yer alan karakterlere, insanların gözündeki eğlendirici rolleriyle çelişen ciddi bir görünüm hakimdir. Bu dönemde yaptığı diğer resimlerde olduğu gibi grubun neyi temsil ettiğini bilmiyoruz, ama soytarının (yani Picasso’nun) elini tutan ve elinde bir sepet çiçek olan küçük kızın varlığı ilgi çekicidir. Picasso’nun kaybettiği kız kardeşi ile hemen hemen aynı yaşlarda olmalıdır.

  [​IMG]

  Soytarılar Ailesi, 1905

  Bazıları şişman palyaçonun Picasso’nun arkadaşlarından Apollinaire’i, oturan kadının da o dönemki sevgilisi Fernande Olivier’yi temsil ettiğini ileri sürmektedir.
  --- Mesajlar birleştirildi , 22 Temmuz 2017 ---
  Picasso, 1906’dan itibaren sanat çevrelerinde dikkat çekmeye başladı. 1907 ilkbahar ve yaz ayları boyunca Batı resmine neredeyse 500 yıldır hakim olan sanatsal geleneği yıkacağını düşündüğü bir tablo üzerinde çalıştı. Bu tabloya önce Le Bordel (Genelev) adını verdi, ama tablo daha sonra Les Demoiselles d’Avignon (Avignonlu Genç Kızlar) adıyla tanındı.

  [​IMG]

  Avignonlu Genç Kızlar, 1907

  Bu resim, 20. yüzyıl resim sanatının önünü açacak olan kübizm akımının başlangıcını oluşturur. Picasso, bu en büyük tablosu için sayısız eskiz yapmıştı. Tablonun ilk halinde, genelevde bir denizci ve öğrenciyle birlikte çıplak bir kadın görülmekteydi. Picasso resim üzerinde çalıştıkça, resmin çehresi de değişmeye başladı. Öğrenci ve denizci, yerlerini daha fazla sayıda kadına bırakırken, keskin bir şekilde arka plandan fırlayan figürler, köşeli ve uyumsuz kompozisyon dikkat çekiyor. Geleneksel resimden köklü bir kopuş olduğu açıktır; izleyici artık resmi gerçek dünyanın bir uzantısı gibi anlamaya çalışmaz, tabloya derinlik verecek perspektif ve göz yanılmaları yaratmak için bir girişim yoktur.
  --- Mesajlar birleştirildi , 22 Temmuz 2017 ---
  Picasso, 1945’te kendisinden 40 yaş küçük Françoise Gilot ile birlikte olmaya başladı. Çiftin 1947’de Claude ismini verdikleri bir oğulları, 1949’da da Paloma adını verdikleri bir kızları dünyaya geldi. Birliktelikleri 1953’e kadar sürdü.

  [​IMG]

  Françoise Gilot ile Paloma ve Claude, 1954
  --- Mesajlar birleştirildi , 22 Temmuz 2017 ---
  [​IMG]
  --- Mesajlar birleştirildi , 22 Temmuz 2017 ---


  Mavi Dönem’de yaptığı resimlerden biri 1967’de yaşayan bir ressamın eserine biçilmiş en yüksek fiyata 532.000$’a satılmıştır.

  [​IMG]

  Deniz Kenarında Anne ve Çocuk, 1902
  --- Mesajlar birleştirildi , 22 Temmuz 2017 ---
  1973 yılında 91 yaşında öldü. 1981’de (ölümünden 8 yıl sonra) otoportresi açık arttırmayla satışa çıkarıldı ve 5.5 milyon dolarlık rekor bir fiyata satıldı.

  [​IMG]

  Ben Picasso, 1901
  --- Mesajlar birleştirildi , 22 Temmuz 2017 ---
  [​IMG]
  Çıplak Ayaklı Kız (1895): Elleri kucağında bitişik duran klasik pozda Coruna' nın eserlerine duyduğu hayranlık sezilmektedir. Duruştaki hüzün, bakıştaki ciddiyet mükemmel resmedilmiştir. Modelin kim olduğu bilinmemekle birlikte genç Picasso ile aynı yaşlarda olduğu bellidir. O kadar küçük yaştaki bir ressam için şaşırtıcı güzellikte olup yıllar boyunca en sevdiği eseri olarak yanında kalmıştır. Belki de tablo ona ölen kız kardeşini anımsatmakta idi (ds) (mlb).

  [​IMG]

  Annesinin Portresi (1896): Çok sevdiği annesinin portresi

  [​IMG]
  Babasının Portresi (1895-1896): Babasının resmi

  [​IMG]
  Pepa Teyzenin Portresi (1896): Tüm İspanyol tarihinin en iyi portrelerinden biri (Rembrandt düzeyinde başarılı) olarak kabul edilmiştir .

  [​IMG]

  İlk Komünyon (1896): Dinsel konulu ilk resmidir. Babasını ve ablası Lola' yı resmeder. Ön cephedeki şamdanda görülen dört mum, kız kardeşi Conchita' nın ölümünü simgeler (ingo).
  [​IMG]
  Els Quatre Gats' ın Menü Kapağı (1899): Burada hayran olduğu Toulouse Lautrec' in biçemini çağrıştıracak bir üslup kullanmıştır. Kafe o dönemde tüm ilericilerin, aydınların, demokratların, yazarların, sanatkarların toplanma ve buluşma yeri idi. Buraya takılan pek çok dostunun portrelerini tuallere, kağıtlara ve pe-çete kağıtlarına resmetmiştir
  [​IMG]

  Le Moulin de la Galette (1900): Renoir ve Toulouse Lautrec' e bir meydan okuma olan bu eser, Picasso' nun Fransız resminin devleri arasına girmesini sağlamış tır (art).
  [​IMG]
  Casagemas Tabutta (1901): Arkadaşının ölümü Picasso' yu derinden sarsmıştı. Van Gogh resimlerine benzer bir biçimde arkadaşının ışıldayan mumla aydınlanmış solgun yüzünü hafızadan resmetmiştir. Şakak ölümcül kurşunun izi ile damgalanmıştır (mlb).

  Ruh Çağırma (Casagemas' ın Gömülüşü) (1901): İspanyol kutsal resim sanatı, özellikle El Greco' nun “Orgaz Kontu' nun Gömülmesi” adlı eseri ile bağlantılıdır. Törendeki soyluların yerini bedbaht kimsesizler almıştır. Arka plandaki göğe yükseliş sahnesi Toledo' daki başyapıtın kutsallığına anlamlı yergiler içerir. Çıplak kadınlar ve fahişeler Casagemas' ın ruhunu son kez selamlarlar (art 27).

  [​IMG]
  İki Cambaz (1901): “ Lapin Agile” adlı kahvede parlak yeşil renkli alkol de-recesi yüksek absent içen iki arkadaşın içe dönük yalnızlığı ve hüznü betimlenmekte dir (art).

  [​IMG]
  Hayat (1903): Mavi resimlerin en önemlisidir. Tuvalin solunda çıplak bir çift, sağında iğne ipliğe dönmüş bir anne. Hayatın en önemli olaylarının (aşk ve annelik) bir tür yıkımdan başka bir şey olmadığını anlatmak ister gibidirler. Genç adamla anne arasında arkada yer alan eskizler yaratının (sanatın) varlığını betimlemektedir. Picasso sanatın insanı ölümden kurtaracağını düşünmektedir: Sanat hayattır (mlb) (ingo).

  [​IMG]
  Akrobat ve Genç Cambaz (1905): Geniş ve kaslı sırtını gördüğümüz atlet bir küpün üzerinde oturmakta, topun üzerinde denge kurmaya çalışan küçük bir kıza bakmaktadır. Zarif bir hareketle yukarı kalkmış kollar ve kalçası dışarıda duran gövde. Tablo bir karşıtlığı çağrıştırıyor: Bir yanda güç ve sağlam denge, diğer yanda hafiflik esneklik ve zerafet. Oturan figürün Michelangelo biçemine benzer çizimi dikkat çekicidir (ds) (mlb) (art).
  [​IMG]
  Soytarılar Ailesi (1905): Picasso' nun o zamana kadar giriştiği en büyük boylu tablodur ve iki metrekareden fazla yüzeyi vardır. Tabloda mavi dönemde yitirdiği renkleri yeniden yakalamıştır. Resimde yer alan figürlerde, eğlendirici rolleri ile çelişen ciddi bir görünüm hakimdir. Soytarının (yani Picasso' nun) elini tutan ve elinde bir çiçek sepeti olan olan küçük kız, yitirdiği kardeşi Conception' la aynı yaşlardadır. Şişman palyaço Picasso' nun arkadaşlarından Apollinaire, oturan kadın da sevgilisi Ferdande olabilir (ds) (mlb) (ingo).
  [​IMG]
  Paletli Kendi Portresi (1906): Resim kübizm önceki dönemde, Picasso tarafından geliştirilen değişik bir biçimsel denemeyi göstermektedir: Stil yaratma, doğal oranları ve perspektif kuralları terketme gibi. Yüz hatları ilkel Afrika heykellerine benzer şekilde basitleştirilmiştir. Amaç açıkça bağımsız karakterini belirginleştirmektir (art) (ingo).
  [​IMG]
  İki Çıplak kadın (1906): Resim özgün bir tarzda ayna karşısında Venüs temasını yorumlar. Picasso yansıma oyunlarının yerine iki ayrı ama benzer bedenin adeta elle tutulur hacmini koymuştur. Figürlerin biçimsel basitliği Cezanne' ın banyo yapanlarına ve Gauguin' in primitif çıplaklarına duyduğu ilgiyi anlatır. Bu resim Avignon' lu Kızlar için bir ön çalışma kabul edilebilir (ingo) (art).
  [​IMG]

  Gertrud Stein' ın Portresi (1905-1906) Bu meşhur portrenin yapımı sırasında Getrud Stein uzun çalışma sürelerince pozlar verir. Aylar sonra Picasso memnun olmadığı için yüzü siler. Daha sonra yüze maske görünümü vererek resmi yeniden yapar. Alın pürüzsüz ve bombeli, çizgiler her türlü kişisellikten uzak, şematik ve düzenlidir. Model daha sonra: “Hep ben olarak kalan tek portrem”, diyecektir (art 58)
  --- Mesajlar birleştirildi , 22 Temmuz 2017 ---
  [​IMG]
  Masanın Üzerindeki Meyvelik ve Ekmek (1908-1909): Eserdeki biçimsel ve perspektif yorum Cezanne' nin natürmortları ile doğrudan ilgilidir (art 66).
  [​IMG]
  Vollard' ın Portresi (1909): Picasso biçimi parçalamayı daha da ileri götürerek kenar çizgilerini de belirsizleştirir. Galeri sahibinin fizyonomisi yakından bakıldığında tanınmaz iken tuvalden uzaklaştıkça belirginleşmele başlar. Yüzün belirli unsurları (gözler, burun ağız) biçimci bir tanımlama ile vurgulanarak korunmuştur (mlb 61) (ingo 38) (art 82).
  [​IMG]
  Hasır İskemleli Natürmort (1912): Bu eser iskemle hasırı ve tabloyu çerçeveleyen halat gibi “Bireşimsel Kübizm” öğeleri içerir (art 84). Sağda yukarıda bir limon dilimi, kenarları süslü bir üçgen, sadece üstünkörü çizgilerle belirlenmiş cam bir bardak. Yukarıda bir piponun çubuğu ve çubuk lülesi izleniyor. Solda JOU harfleri “gazete” anlamına geldiği gibi “oynamak” fiilini de çağrıştırıyor. Çünkü tablonun kendisi bir oyun: “Kelime ve imge oyunu” (mlb, art).
  [​IMG]

  Parade (1917): Oyunun perdesine yaptığı resim halen Paris' te Centre Pompidou' da bulunur.
  Maymun: Sanatçının yaratıcı gücünün dönüşüme uğramış hali. Hem tanrısal hem de cehennemi doğaya sahip çift kişilikli bir yaratıktır.
  Yıldızlı Top: Dünyanın simgesidir. Top bir mitoloji yaratığının (Pegasos) ayaklarının dibinde durur. Bu bir başka kanatlı yaratığı kaypak bir biçimde dengede tutmaktadır.
  Cambazlar: Tehlike ve kurulu düzene karşı gelerek yaradılışın temel koşullarını gösteren tersine bir dünyanın sakinleridir. Antik tanrıların soyundan gelirler. Kimisi Apollon' un güneşsel, kimisi Hermes' in cehennemi doğasına sahiptir. Ölümcül atlayış yaşamın büyüsünü kutsamak ve ölüm tehlikesini kovmak için bir araçtır. Onların giysileri altında evrenin düzenleyicileri gizlenir (art).
  --- Mesajlar birleştirildi , 22 Temmuz 2017 ---
  [​IMG]
  Kumsalda Koşan Kadınlar (1922): Klasik kurallar özgün bir şekilde yorumlanmıştır: Bedenin oranları değiştirilmiş, biçimsel deformasyon ve hacim kazandırma yoluna gidilmiştir. Boyutlar aşırılık kazanmıştır (art 97) (mlb 75) (ingo 53).
  [​IMG]
  Dans (1925): Üç kişinin parçalanmış gövdeleri, cırtlak renkleri ve baygın hareketleri. Kafası tersine dönmüş, bir bacağı yukarı kalkmış ve memesinin biri havada olan bir kadın. Sağda ise çivi şeklindeki eliyle kadının elini tutan bir adamın karanlık profili görülmektedir. Ortada kolları havaya kalkmış diğer bir kadın izlenmektedir. Tablo aslında ressamın içinde bulunduğu ruh halini ve çelişkilerini betimlemektedir: Kendisinden ayrılmayı reddeden karısı Olga' ya rağmen Maria Theresa' yı istemektedir (mlb).

  [​IMG]
  Maria Theresa' nın Portresi (1937): Maria Theresa' nın bedeninin cinselliği, sapsarı saçları yeni bir resim tarzı için ilham kaynağı olur. Maya' nın 1935 yılında doğumundan sonra ilişkileri bozulur. Portrede burun, dudak ve çene profilden, buna karşılık gözler karşıdan görülüyormuş gibi resmedilmiştir (gs) (art).
   
  Last edited: 22 Temmuz 2017

Sayfayı Paylaş