Saç Dökülmesi ve Çareleri

Konusu 'Saç Bakımı' forumundadır ve Kadı Kızı tarafından 29 Aralık 2008 başlatılmıştır.

1. Kadı Kızı

Kadı Kızı Özün Sözü

• Platin Üye
    Aldığı Beğeni:
    1.615
    Ödül Puanları:
    113
    Saç Dökülmesi ve Çareleri

erkeklerin en büyük sorunlarından birisi saç dökülmesidir ....göndereceğim yazı biraz uzun ama okumanızda fayda var derim .

Erkek Tipi Saç Dökülmesi erkeklerdeki en yaygın saç dökülmesi tipidir. Erkek tipi saç dökülmesinde başınızın tepe kısmındaki ve şakaklardaki saçlarınız cılızlaşmaya başlar. Zaman geçtikçe şakaklardaki saçlar daha da geriler, sadece başın ön kısmın ortasında saç kalır ve tepe kısmında giderek daha da kelleşen bir bölge ortaya çıkar.

Daha sonra başın ön ve tepe kısımlarında saçların döküldüğü bölgeler yan yana gelir ve başın tepe kısmı iyice kelleşir. En sonunda tek geriye kalan başın yan taraflarında ve arkasında kalan saç sınırıdır.

Erkek tipi saç dökülmesi birçok erkek için istenmeyen ve stresli bir deneyimdir.

Bu durum, bazı erkeklerde yirmili yaşların başında ortaya çıkar.

Erkek tipi saç dökülmesi (androgenetik alopesi) 25 yaşına kadar erkeklerin %25 'ini, 40 yaşına kadar %40'ını, 50 yaşına kadar %50'sini etkileyen ve erkeklerde en sık rastlanan saç dökülmesi tipidir.

Neden? Suçlu Genler!
    Erkek tipi saç dökülmesi genellikle kalıtımsaldır ve birçok erkek için gerçek bir endişe kaynağıdır.

Erkek bu özelliği annesinin ve babasının soy ağacındaki bireylerden alır. Eğer genetik olarak saçınızı kaybetmeye programlandıysanız ve saç kaybınız için hiçbir şey yapamıyorsanız uzun dönemde saçınızı koruma şansınız çok azdır.

Erkek tipi saç dökülmesi normal saç döngüsünün dışında bir durumdur. Androgenetik alopesi, adından da anlaşılacağı üzere genetik nedene bağlıdır.

Siz Sınıflamada Hangi Seviyedesiniz? Neyi Bekliyorsunuz?

1-Saç dökülmesininde en şanslı dönemdesiniz.
    2-Saç dökülmesini önlemek için hala şansınız devam ediyor.
    3-Saç dökülmesini önlemek için elinizi çabuk tutmalısınız.
    4-Saç dökülmesini önlemek için endişelenmekten başka bir şey yapmalısınız.
    5-Saç dökülmesini önlemek için vakit çok geç demeyin.
    6-Cerrahi tedaviler dışında, saç dökülmesini önlemek için dönüşü olmayan bir noktadasınız.
    7-Cerrahi tedaviler dışında, saç dökülmesini önlemek için dönüşü olmayan bir noktadasınız.
    Yukarıdaki sınıflama tablosuna göre hangi basamakta olduğunuzu belirleyin.

DHT: "Kötü" Testosteron

[​IMG]DHT vücuttaki pek çok erkeklik hormonundan biridir. DHT bir erkeğin yaşamının erken dönemindeki gelişim aşamalarında önemlidir; ancak, erkekler yaşlandıkça saç dökülmesinin nedeni haline gelmeye başlar. DHT saç folikülünü gözle görülebilir saç üretemeyecek şekilde küçültür.

DHT erkek tipi saç dökülmesinde önemli bir rol oynar.

[​IMG][​IMG]
    DHT 'nin Olusumu , DHT'nin saç folikülüne etkisi

Erkek tipi saç dökülmesi DHT (dihidrotestosteron)'un kıl foliküllerine olan aktivitesinden kaynaklanmaktadır.

İnsan saçı normalde büyüme, dökülme ve yeniden büyümeyi içeren bir döngüyü izler. Ancak artmış DHT düzeylerinin büyüme evresinin kısalmasına ve saçın dökülmesi için gereken sürenin kısalmasına katkıda bulunduğu düşünülmektedir, . Bu durum saçların cılızlaşmalarına yol açar.

DHT'nin katkısının olduğu durumlar;

Saçın büyüme evresinin kısalması
    Saç foliküllerinin ilerleyen minyatürizasyanu
    Terminal saç sayısında azalma
    DHT'yi Baskılamak Artık Mümkün
    DHT miktarı azaltılarak erkek tipi saç dökülmesinin önlenebildiği ve bazı erkeklerde saçın tekrar büyüyebileceği yapılan araştırmalarla gösterilmiştir. Bu bulguların sonucunda, bilim adamları yeni bir tedavi geliştirmişlerdir. Bugün erkek tipi saç dökülmesinin tedavisi için daha önce hiç olmadığı kadar çok seçenek vardır.

[​IMG][​IMG]

DHT 'nin Baskılanması , Finasterid'in Saç Folikülüne Etkisi

2. Kadı Kızı

Kadı Kızı Özün Sözü

• Platin Üye
    Aldığı Beğeni:
    1.615
    Ödül Puanları:
    113
    Cevap: Saç Dökülmesi ve Çareleri

KADIN TİPİ SAÇ DÖKÜLMELERİ

Kadınlarda en sık saç dökülmelerine neden olan durum, Adrogenetik Alopezidir. Saçlar özellikle tepede ve/veya yanlarda incelmeye ve azalmaya başlarlar. Bu tip saç azalması, kadın tipi alopezi olarak bilinir. Yaklaşık tüm kadınların 1/3'ünde görülür. Görülme sıklığı menopoz sonrasında artar. Bazı kişilerde ergenlikten hemen sonrada görülebilir.

Saç tellerinin ömürleri kişiden kişiye değişir. Ortalama 3-6 yıl kadardır. Bu süre sonunda o saç teli dökülür ve aynı saç kökü yeni bir saç telinin yapımına başlar. Arada yine kişiden kişiye değişen bir dinlenme süresi vardır. Günde ortalama 100 kadar saç teli dökülür.

Kadın Tipi Saç Dökülmesi denildiği zaman, saç tellerinin ömürlerinin kısalması ve dökülen saç telinin yerine yenisinin gelmemesi anlaşılır. Tıbbi açıdan saç dökülmeleri 2 grupta değerlendirilir.

Anagen effluvium ve teleogen effluvium.

Anagen effluvium da; fazda saç teli normal canlılığında iken birden dökülür. Nedenleri tıpta kullanılan kanser tedavileri gibi saç kökünü öldürebilen tedavilerdir.

Telogen effluvium'da ise; aynı anda çok sayıda saç kökü, saç teli döküldükten sonra dinlenme durumuna geçerler. Saç tellerinin ömrü azalmış olabilir. Sıklıkla nedenleri:

Ameliyat olmak, hastalıklar, anemi (kansızlık), ani kilo değişiklikleri gibi fiziksel sıkıntılar olabileceği gibi, aileden birisinin ölümü gibi ruhi sıkıntılarda bu tip dökülmelere neden olabilir. Telogen effluvium nedenlerinin bir başka grubu da tiroid hastalıklarıdır. Yüksek dozda A vitamini alınmasının da bu tip etkileri olabilir. Gut hastalığı tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar, bazı tansiyon ilaçlarının kullanılması da yan etki olarak telogen effluvium ortaya çıkabilir. Hormonların salgılanmalarının değiştiği gebelik ve menopoz durumlarında da saç değişiklikleri olabilir.

Telogen effluvium, koşulların uygun olması halinde geriye döner. Anogen fazda ortaya çıkan durumlarda ise saç kökünün ne kadar zarar gördüğü durumu belirler.

3. Hüzündioksit*

Hüzündioksit* Misafir

Cevap: Saç Dökülmesi ve Çareleri

saç döklmesi şampuandan da kaynaklanıyo bazen:) teşekkürler

4. nurcan can

nurcan can New Member

Aldığı Beğeni:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Öncelikle merhaba bende her sabah uyandığımda yastıktan saç toplamaktan sıkılmıştım türlü saç şampuanları denedim fakat onlarında bir faydasını göremedim sonra arkadaşım arctivit diye bir şampuan önerdi ilkten pek ilgilenmedim fakat sağlık bakanlığından onaylı ve yüzde yüz doğal deyince denemek istedim her akşam yatmadan önce sürüyorum ve saç diplerine masaj yapıyorum dökülmeler neredeyse durdu ve saçlarım sıkılaşmaya başladı bence siz de bir göz atın pişman olmasınız ben çok memnunum herkese tavsiye ederim...

Kader Katibi bunu beğendi.
  5. romeo_

romeo_ hrkse slm

Aldığı Beğeni:
    131
    Ödül Puanları:
    63
    çaresi yok kimse kusura bakmasın

6. Kader Katibi

Kader Katibi GöNüL DoSTu

Aldığı Beğeni:
    3.226
    Ödül Puanları:
    613
    Her gün önce yeşil sabunla sonrada şampuanla yıkayın.

7. nurcan can

nurcan can New Member

Aldığı Beğeni:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Bayanlar arctivit gerçekten işe yarıyo maksadım reklam falan yapmak değil faydasını gördüğüm için sizlerede tavsiye ediyorum...

Sayfayı Paylaş