Saç tipleri ve özellikleri saç bakımı

Konusu 'Saç Bakımı' forumundadır ve Kadı Kızı tarafından 20 Ekim 2008 başlatılmıştır.

1. Kadı Kızı

Kadı Kızı Özün Sözü

• Platin Üye
    Aldığı Beğeni:
    1.615
    Ödül Puanları:
    113
    Normal Saç

Özellikleri:

Saç kalın ve yoğun hissedilir. Bu tip saç yeni yıkandığın da ve şekillendirildiğinde güzel bir parlaklığa sahiptir. Normal saç, uç bölgesinde ekstra kremleme gerektire bilir.

Kuru Saç

Özellikleri:

Kafa derisinde ki yağ bezeleri, saç gövdesini kaplayacak kadar yeterli yağ üretmezse ve suyun buhurlaşmasını önleyemezse, bu kuru saça neden olur. Saç boyama, perma yapma veya ısıyla saçları şekillendirme uygulamaları da normal saçın kurumasına yol açabilir. Çünkü bu işlemlerle saç yapısı zarar görür ve nemi etkin bir şekilde tutmakta başarılı olamaz. Hasar görmüş saç zayıftır, kolayca kırılır, sertleşir ve çatal uçlar oluşur.

Kuru saç, orta yaşlarda saçlar aklaşmaya başlarken de oluşabilir. Çünkü vücut doğal olarak daha az yağ üretir. Güneşte kalma ve klorlu su da saçı kurutabilir.

İnce Saç

Özellikleri:

İnce saç çoğu zaman gevşek görünür hacimsizdir. Her zaman yağlı olmaya bilir, daha az saç teli vardır ya da saçın hacmi azdır. Saç her zaman dolgun değildir ve parmaklarınız arasında belirgin şekilde hissedilmez. İnce saç, kimyasal veya mekanik işlemlerle çok fazla zorlanmamalıdır. Bu durumda daha kolay kırılabilir.

Kepekli Saç

Özellikleri:

Kepek hiper keratinleşme yani aşırı keratin oluşumu adı verilen bir durumdur. Bunun anlamı kafa derisi hücrelerinin çok hızlı yaşlanması ve keratinleşmenin çok hızlı gerçekleşmesidir. Genellikle cilt hücreleri düzenli olarak yaşlanır ve düşer ya da fırça iler temizlenir fakat aynı anda çok fazla hücre yaşlanırsa, bunlar birbirlerine yapışmış pullar ya da parçacıklar oluştururlar. Ve fırçalamakla veya şampuanla yıkanarak temizlenemezler.

Yağlı Saç

Özellikleri:

Saçın dolgun görünüşü ve gövdesi harap olmuştur, çünkü ağır saç gövdesi kafa derisine yapışıp kalmıştır, kökler saçı kaldırmamaktadır. Hormon faaliyetlerinin yükseldiği (ergenlik, gebelik gibi de) dönemlerde ağır egzersiz yapıldığında güneş de fazla kalındığın da veya çeşitli bakım ürünleri saçınızda kalarak saçlara ağırlık verdiği zamanlarda harekete geçen aşırı yağ üretimi nedeni ile sorunlar ortaya çıkabilir. Çok yağlı, saçın her gün yıkanması gerekir

2. Jaçi2

Jaçi2 Active Member

Aldığı Beğeni:
    45
    Ödül Puanları:
    28
    Cevap: Saç tipleri ve özellikleri saç bakımı

benmki ince ,sık ve kabarık :D bakımı fazla oluyo bana göre fakat bir sac seklini kolayca alabilirken,çok çabuk bozuluyor:D

3. begum_hayalet

begum_hayalet Member

Aldığı Beğeni:
    1
    Ödül Puanları:
    8

ben yeni üye bu şeyleri okudum çok güzel ve yararlı

4. ipeksagnak

ipeksagnak New Member

Aldığı Beğeni:
    0
    Ödül Puanları:
    1

Benimde ince telli ve dalgalı saçları var. Boyadan dolayı çok yıpranmıştı. Dlagalı olsa bile gür değil açıkçası. Ben bir arkadaşımın tavsiyesi ile Tint of Nature saç boyası ve şampuanını kullanıyorum. Tamam saçlarımın parlaklığı arttı ama hala gür değil. Gürleşmesi için neler yapmalıyım.

5. mark_ryden

mark_ryden Well-Known Member

• Platin Üye
    Aldığı Beğeni:
    97
    Ödül Puanları:
    63

normal tel yaglı

6. SEVGİLİM

SEVGİLİM New Member

Aldığı Beğeni:
    0
    Ödül Puanları:
    1

benim saç derim soyuluyor bu yüzden herkes kepekli sanıyor bunun için ne yapabilirim?

7. Kadı Kızı

Kadı Kızı Özün Sözü

• Platin Üye
    Aldığı Beğeni:
    1.615
    Ödül Puanları:
    113

Cidden kepek o :)

Kepek Sorunu, Kepek Problemi İçin Çözüm
    Kepek Nedir; kafa derisinin pul pul dökülmesidir. Deri pullar halinde kabarır, kopar ve saça karışır. Saçta küçük beyaz taneler halinde görülebilir, omuzlara dökülebilir.

Kepeğe Yol Açan Sebepler: Kepek bulaşıcı olmadığı gibi anormal de deoğildir. Normalin değişik bir şeklidir. Keratin pullan halinodeki ölü deri hücrelerin hergün deriden atılmaktadır. Farokına varmadan bunlar çevreye sürtünüp kaybolur. Kafada saçın varlığı, bu pulların farkedilmeden kaybolmasını önoler. Bu yüzden birikip, görünen parçalar halinde koparlar. Derideki hücrelerin dönüşüm hızı iç ve dış birçok faktöre bağlıdır. Güneş yanığı (soyulma şeklinde) bu dönüşümü hızlandırır. Derinin iltihabi hastalıkları (dermatit) sıkıntı ve üzüntülerde güneş yanığı gibi tesir yapar. Bu etkenleore karşı derinin tepkisi değişiktir. Kepek olması, kafa deorisinin hassas bir dönemde olduğunu gösterir. Uyarıp daha fazla hassas yapacak şeylerden kaçınılması gerekir. Amaç kafa derisini sakinleştirmek olmalıdır: Masaj, ovoma, kuvvetli fırçalama ve tarama, pulları parmakla tek tek koparma durumu kötüleştirir.

Saçta Kepekten Korunma: Kepeğin sebebi sebore veya seboreik dermatit (Kulaklar, burun, kaşlar, kirpikler, göğüs, omuzlar gibi fazla yağ salgısı olan bir bölgede meydana gelen dermatit) olabilir. Kafa derisinde iltihap varsa ya da sulanıoyorsa, bunun tedavisi için doktora başvurmalıdır. Dermatit oluşma eğilimi katılımla geçtiği için bu durumun ortaoya çıkması engellenemez.

Kepek Tedavisi, Kepek Nasıl Önlenir

Saçı 2-3 günde bir şampuanla yıkamalıdır. İlaçlı bir şampuan kullanmamalıdır. İçindeki antiseptik madde kafa derisini tahriş edip durumu kötüleştirebilir. Asla gereğinden fazla (bir defadan fazla) yıkanmayın ve saçınızı ovup şampuanı saçınızda bir dakikadan fazla bıorakmayın. Kuvvetle masaj yapıp fırçalamayın, taramayın.

Tıbbi tedavi: Eğer seboreik dermatidiniz varsa, dokotor iltihab çözücü bir steroid krem veya losyon verebilir. Bu ilacı kafa derinize bir santimlik şeritler üzerine ince bir tabaka halinde sürmelisiniz.

Last edited by a moderator: 5 Ocak 2015
  8. AsAYRa

AsAYRa Katre-i Matem

Aldığı Beğeni:
    107
    Ödül Puanları:
    63

Saçlarınız yağlanıyorsa size güzel bir önerimiz var. Saçlarınız artık eskisinden daha güzel görünecek.

Bir çorba kaşığı adaçayı ve bir çorba kaşığı biberiyeyi 300 gr. kaynar suda çay gibi demleyip süzün. İçerisine bir çorba kaşığı elma sirkesi karıştırın.

Soğuduktan sonra bir yumurta sarısı ilave edin. Karışımı saçınıza sürüp iki saat bekleyin. Daha sonra durulayın.

9. süggy

süggy New Member

Aldığı Beğeni:
    0
    Ödül Puanları:
    1

Merhabalar,

benim sacim ince teli,dalgali,gür...
    ama cok yipranmis.
    bu yüzden saclarimi kisa kestirdim.
    ama yine de elektirikleniyor ve kabariyor.

ben saclarimi düz,parlak,bakimli istiyorum.

hemen hemen bütün kimyal ürünleri kulandim,denedim(sampoanin dan tut ,bakim cesitlerine kadar)Malesef hic biri yararli degildi.

Simdi dogal bakima karar verdim...
    Internet de arastirdim da,Zeytinyagi ,Bademyagi ,yumurta saca yararli gibi bilgiler aldim.

simdi size soruyorum:
    sizce benim sacima hangi dogal bakimi iyi gelir?
    cevap yazarsaniz sevinirim.

Selamlar

10. Kadı Kızı

Kadı Kızı Özün Sözü

• Platin Üye
    Aldığı Beğeni:
    1.615
    Ödül Puanları:
    113

Zeytinyağı hem parlak, hem de bakımlı, hem de sağlılı olmasını sağlar. Yumurtayı önermiyorum :)

Biraz da saçlarınızın ve saç derisinin durumuna göre değişiyor fayda sağlayan doğal ürünler. Bunu da katarsak işin içine zeytinyağ kullananlar, her saç ve deri tipinde sonuç alıyorlar.

11. süggy

süggy New Member

Aldığı Beğeni:
    0
    Ödül Puanları:
    1

badem yagi nasil?

12. Kadı Kızı

Kadı Kızı Özün Sözü

• Platin Üye
    Aldığı Beğeni:
    1.615
    Ödül Puanları:
    113

bilmiyorum.. arkadaşlar da kullanmadılar o yüzden bir şey diyemem.
    Çörekotu yağı ve gül yağı iyi geliyor, tecrübeyle sabit.

13. süggy

süggy New Member

Aldığı Beğeni:
    0
    Ödül Puanları:
    1

tesekürler....

cörek otu yagi ve gül yagi,
    saclar icin
    -besliyormu
    -parlatiryormu
    -düzlestiriyormu
    elektiriklenmeyimi engeliyor?
    Tam olarak funktion´u nedir?

Cörek otunu yagini ve gül yagini duymamistim....
    Arastirmam lazim....

14. Kadı Kızı

Kadı Kızı Özün Sözü

• Platin Üye
    Aldığı Beğeni:
    1.615
    Ödül Puanları:
    113

Araştırın. Besliyor, Güçlendiriyor, Canlı gözükmesini sağlıyor.

Üçünü karıştırıp kullanabilirsiniz.
    Özellikle gül yağı biraz pahalı :)

Last edited: 28 Kasım 2010
  15. Burcu Kartal

Burcu Kartal New Member

Aldığı Beğeni:
    0
    Ödül Puanları:
    1

merhaba arkadaşlar.

Bir ara saçlarım dökülmeye başlamıştı ve bir arkadaşımın tavsiyesi ile BİOBLAS ile tanıştım. Yaklaşık 3-4 haftada istediğim sonuçları elde ettim. Araştırdığım kadarıyla diğer ürünlerden ziyade BİOBLAS saç derisine etki ediyor. Dolayısıyla daha etkili bir çözüm sunuyor. Hem şampuan olarak, hem bakım olarak, hem de ekonomik olarak BİOBLAS bence bir numara :)

16. yaren2012

yaren2012 New Member

Aldığı Beğeni:
    0
    Ödül Puanları:
    1

Bence saç konusunda Ducray ürünleri çok iyi,her soruna yönelik bir ürünü mutlaka var.Sadece bayisi olunan eczanelerde bulabiliyorsunuz.Ama ben internet sitesinden alıyorum,gayet memnunum.Eger incelemek isterseniz ben dermosaglik.com dan almıştım (en uygun fiyat ondaydı çünkü)

17. yaren2012

yaren2012 New Member

Aldığı Beğeni:
    0
    Ödül Puanları:
    1

Erkek arkadaşımda şampuan tek başına yeterli gelmemişti eczacı yanında ınneov densite tablet önerdi.Biraz pahalı ama biz kampanyalı almıştık.Ama en az 6 ay kullanılması gerekiyormuş.

18. dnzmrn

dnzmrn New Member

Aldığı Beğeni:
    0
    Ödül Puanları:
    1

yağlı ve inceee :(

19. eda0101

eda0101 New Member

Aldığı Beğeni:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    dökülmeyi - kırılmayı önleme ve bakım konusunda güvenerek kullandığım tek bir ürün var. Restorex speed&long serisi. Çok memnunum. Zaten şampuan olarak her saç tipine özel ürünleri var. Kullandığım günden bu yana saçımda ne elektriklenme, ne kırılma nede dökülme var.Bakım konusunda birebir. Kel kalmaktan kurtuldum desem yeridir.

20. Kader Katibi

Kader Katibi GöNüL DoSTu

Aldığı Beğeni:
    3.226
    Ödül Puanları:
    613
    Önce yeşil sabun vardı :)

Sayfayı Paylaş