Sigara bıraktıktan ne kadar sonra canın çekmez

Konusu 'Soru - Cevap Bölümü' forumundadır ve Misafir tarafından 21 Ekim 2010 başlatılmıştır.

1. Misafir

Misafir Misafir

4 yıldır sigara kullanıyorum. bir çok kez bırakmayı denedim. En uzun 20 gün sürdü ve tekrar başladım. Ama canım çektiğinden değil, ne olsa bırakabiliyorum diye başladım fakat 4 gün önce tekrar bıraktım. Canım ara sıra cekiyor. Ne kadar süre sonra canım çekmez. Bu alışkanlıktan kaynaklanana bir istek mi yoksa tiryakilik mi onuda ayıramadım. Bir hocam 10 yıldır bırakmış fakat hala canım cekiyor dedi. Kafam karısık. Fikri olan var mı?

2. Bir-Osmanlı

Bir-Osmanlı Member

Aldığı Beğeni:
    3
    Ödül Puanları:
    8
    Cevap: Sigara bıraktıktan ne kadar sonra canın çekmez

beyin bir şeyi 21 günlük süre ile tekrar ettiğinde, o artık alışkanlık haline gelir. Yani sigara içmeye başladıktan 21 gün geçtikten sonra o sende bir alışkanlık olur. Sen, canın çekmesede, canın çekiyormuş gibi hissedersin ve bir tik gibi elin cebindeki pakete kayar.
    Bir alışkanlığı bırakma süresi de 21 gündür. Yani 21 gün içmezsen artık canın sigara çekmez. Ama bu yinede beyninde hafif de olsa bir iz bıraktığı için sen yine canının çektiğini sanırsın. Ama aslında çoktan bağımlılıktan kurtulmuşsundur. Yani her canın çektiğinde elini sigaraya uzatmazsan, göreceksinki; az sonra canının sigara çekmediğini hissedeceksin. Ama sen onu düşündüğünde yine istiyeceksin.
    Yani kısaca 21 gün den sonrası senin iradene kalmış. İraden kuvvetliyse bırakırsın.
    Birde şunu eklemek istiyorum. Şimdi intihar etmenin cezası ebedi cehennem ya. Düşünüyorum ki: Acaba sigarada kasıtlı içilen bir zehir olduğu için ve ölüme sebep olduğu halde içildiği için intihar sayılırmı?
    Bu yüzden çok şüpheli birşey. Yaklaşmamak lazım.

3. Misafir

Misafir Misafir

Geçen yıl bu zamanlar sigarayı bırakmak için 1 Şubat gününü belirlemiştim.!5 Kasımda şubatı neden bekleyeyim ki bugün bırakıyorum dedim ve bıraktım.1 yıldır sigara içmiyorum tahmin ettiğimden çok daha kolay bıraktım.Bir hafta sonra artık canım sigara istemez oldu.Şimdi sigara kokusu bile midemi bulandırıyor.
    Ne çekirdek yedim ne de sakız çiğnedim.spora başladım. 1 kilo bile almadım.Şimdi kilometrelerce yürüyebiliyorum hem de hiç tıkanmadan.Şimdi kendime kızıyorum onca yıl neden sigara içtim diye...

4. Misafir

Misafir Misafir

sigaraları gözünün önünden kaldırırsan bişe olmazzzz

5. can650935

can650935 New Member

Aldığı Beğeni:
    0
    Ödül Puanları:
    1

sigara çok nalet bisey sakın bulaşmayınn tavsiyem budur

6. zgrzgrzgr

zgrzgrzgr New Member

Aldığı Beğeni:
    0
    Ödül Puanları:
    1

Bende sigara içiyorum ve kendimi gözlemlediğimde şunu farkettim:canın her sigara çektiğinde aklına sigaranın öfori ve rahatlatma hissi geliyor bunun yerine aklına sigaranın boğazı yaktığı yada tadının kötü geldiği zamanı getir. Sanki o an tadıyormuş gibi hisset. O anı yaşa.

7. Misafir

Misafir Misafir

Arkadaşlar yaklaşık bir ay oldu sigarayı bırakalı..Açıkçası iradesi zayıf biriyim onlarca defa denedim ama sonuç alamamıştım taki 171 i arayana kadar.Sağolsunlar çok ilgileniyorlar ve bıraktığıma hala inanamıyorum.Bi başlangıç yapın çokta zor değilmiş inanın yemeklerin tadını almaya başladım.Yemek yemek güzelmiş..171 İ ARAYIN..

8. Kader Katibi

Kader Katibi GöNüL DoSTu

Aldığı Beğeni:
    3.226
    Ödül Puanları:
    613

Her zaman sigara canın çeker iradene sahipsen içmezsin.Mümkün olduğunca sigara içilen yerlerden uzak durmaya bak.

9. Misafir

Misafir Misafir

Bende sigarayi 10 gün önce biraktim,canim cekmiyor mu?Cekiyor tabii,sevinince,üzülünce...sigarayi kullandigim dönemlerde,sabahlari uyanirken cigerlerimdeki nefesi tikayan bir yanma ve aciyla uyanmaktan sinir olur hale gelmistim,öksürükten konusamiyor,kahkaha attigimda bile öksürügümün kahkahami bölmesinden nefret eder oldum,en ufagindan grip oldum ama veremli gibi öksürüyordum..iste o gunlerden birinde biraktim sigarayi,sigaranin bana verdigi zararlardan hayiflanip keske demektense,sigarayi birakarak keskelerden kurtulmayi ve 10 gün icinde bile olsa ne kadar rahat nefes alip rahat uyuyabilmeye baslamak,hayatta bir kere olsun kendim icin bir iyilik yapmaktan gururlanmak canimin sigara cekmesinden daha önemli hâle geldi,bunun adi:"nefsimi yenecek kadar asil ve sabirli olmak"..Elhamdulillah :)biraz gayret edin ve birakin paraniz ve ellerinizle hayatinizi cehenneme cevirmeyin..

10. Misafir

Misafir Misafir

bugün benimde 10.günüm, 8 aydır kullanıyordum. neredeyse artık canım çekmiyor. ilk 5 günü atlattıktan sonra çok kolay arkadaşlar

11. Misafir

Misafir Misafir

eger gırıpte bu yazıyı okuyan olursa benımde sıgarayı bırakma konusunda bı yorummum var bende 5 sene içtim zaman zaman bırakma denemelerım oldu ama yıne basladım ama tesaduf ıste kılo aldıgım bı donemde hem rejıme hem spora baslama kararı aldım duzenlı sınav mekık ve barfıks bırde terleme esotmanı aldım en onemlı konunun ne oldugunu buldum sadece sabah kahvaltısında ekmek ve guzl yumurtalı sucuklu peynırlı zeytınlı bı kahvalltı yapıyorum onun harıcınde ekmek yemıyorum ve hafıf yagsız seyler bol salata ve meyva boyle rejım yapıncada aç oldugum ıcın sıgara hayal etmıyorum yemek hayal edıyorum cok krnımı doyurmadıgım ıcınde sıgarada ıcesım az oluyo bı de cok canım ıstedıgınde yada bırı yaktıgında bende nıkotın sakızı alıyorum faydasını gordum artık tek ozlemım yemek sıgara degıl sıgarayı ıyıce unutuncaya kadar yaklasık 3 ay rejıme devam edecegım yanlısta anlamayın cokta kılolu degılım 173 boyundayım 76 kıloyum ama bu taktık sıgara konusunda super o kadar yazdım bırıne faydalı olupta sıgara lanetınden kurtulmasına vesıle olabılırsem ne mutlu bana herkese ıyı geceler bol sans sabır sabır sabır allah yardımcınız olosun ınsallah bende baslamam hep dırenecegım pes etmek yok ....

12. Misafir

Misafir Misafir

6 buçuk ay oldu benim hala ilk günki gibi canım çekiyor en iyisi sıgaraya hiç başlamamak herşeyin bir bedeli var onca yıl içersen böyle işte içme isteği ne yazıkki yıllarca ama azalan şekilde kaybola bilir...

13. Kader Katibi

Kader Katibi GöNüL DoSTu

Aldığı Beğeni:
    3.226
    Ödül Puanları:
    613
    Bırakalı bayağı zaman oldu bir yıla yakın,rahatlık varmış :)

14. phoenix 58

phoenix 58 Misafir

28 sene dile kolay günde bazen 3 paket bile içtiğim oldu. Daha önceleri bıraktım dedim başaramamıştım. Bir arkadaşımın akciğer kanseri olduğunu öğrendim anında bıraktı hem de sayılı günleri kalmasına rağmen bende devam edersem en fazla 5 -10 sene içersinde aynı hastalığa yakalanma oranımın çok yüksek olduğunu öğrendim anında bıraktım keşke hiç içmeseydim çok pişmanım bomboş birşey sigara üretenden başka kimseye bir şey kazandırmıyor sevgilerimle

15. Sürç-ü Lisân

Sürç-ü Lisân EngineeR

Aldığı Beğeni:
    531
    Ödül Puanları:
    113
    Bi arkadaşım anlatıyordu, babam 11 yıldır sigara içmiyordu. Ta ki evimize gelen babamın çok samimi ama uzakta olan bir arkadaşı zorla ağzına bir sigara tıkmasıyla, o bir dal sigarayı içmesiyle tekrar sigara başladı. Adam 4 senedir bıraktığı sigara devam ediyor şimdi...

sağlıksız felan diyeceğim, 30 yıldır içiyorum hala ölmedim diyenleriniz olacak. Böyle yorumlar yapmayın lütfen, ciğeriniz kararmış insanlarımızın içini karartmayın. Lütfen çocuklarımız için, kendimiz için ve sevdiklerimiz için sigarayı bırakalım.

Last edited: 15 Mart 2015
  16. 40yillk tryk

40yillk tryk Misafir

kardeş konuyu dağıtıyosun burda emektar tiryakiler var 8 aylık deneyimle anca nasıl içine çekeceğini anlatabilirsin. yine de katkıların için teşekkür ederim.

17. Ozturkbnbnb

Ozturkbnbnb Misafir

En kolay yolu oructa bırakmak oruç tutarak tabi.insan çoğu zaman yemekten sonra hayal eder sigara içmeyi oruç tutarken AC ve susuz olduğunuz için daha az içme isteği olacağı için oructa bırakmak daha makbul olur bence ben böyle yaptım. Faydasını da gördüm sadece iftardan sonra bir can sıkıntı oluyor insanda ama bununda bir yolu var tabi o da sigaradan sonra en çok dayanmadığınz şeyi yapın ne olursa olsun ben en çok redd bul içmeyi sevdiğim için bunu yapıyordum ve kendime başka işler buluyordum ve de sabır cekmek ntenn hiç vazgecmeyin. Çok ta zor değil aslında nede olsa o olmayınca oluyoruz değil mi ?;)

18. Orhan.

Orhan. Misafir

Bende sigarayı birakali 4 ay oldu. Dün gece rüyamda sigara içtim canım deli gibi sigara istiyorum su anda ama içmem neden mi ? Bıraktıktan sonra ki o ilk hafta çok zor onu tekrar yaşayamam, o iğrenç kokuyu tekrar vucuduma sokamam, bi is yaparken yine çok terleyip yorulamam. Belki sporu bıraktım ramazan dolayısıyla ondan canım çekti, size tavsiyem bırakınca spora başlayın hemen ve sporu bırakmayın

19. Sanadco

Sanadco Misafir

16 yıldır günde 1 paket,alkol aldığımda 2 pakete yakın içiyordum.
    Solunum yolu enfeksiyonu yüzünden,1 ay kadar geçmeyen bir öksürük neticesinde,hastalık rüzgarını arkama alarak bırakmaya karar verdim:)
    10 gündür içmiyorum.Aklıma geliyor mu geliyor.Bir süre yaşam modelini değiştirmek yardımcı olur.İlk zamanlar için çağrışım yapan şeylerden olabildiğince uzak durun.

20. asli2382

asli2382 Misafir

15 yildir gunde 1 paket iciyordum taki 5 gune kadar champix ilaci onerdi dr ve kullaniyorum desteksiz birakabilmem benim acimdan imkansiz gibi bisidi hatta sigarayi 1 gun bile icmemem benim icin hayaldi ama bugun 5. Gunum bitiyor sigarasiz aklima mutlaka geliyor ama icmicem deip hep atlatiyorum bi gun sigara yakip icmekten korkuyorum 5 gun dile kolay benim icin umarim sigarisligida alisiriz ben kurtulmak istiyorum dun gece ruyamda derin bi sekilde bir sigara ictim ve beni olumsuz etkiledi allah herkesin yardimcisi olsun.ilac gercekten etkili en azindan benim bunyemde etki gosterdi diyebilirim yoksa 1 gun bile icmeden duramazdim.5 gunu geride biraktim ve sigara icmicem ins

Sayfayı Paylaş