Softbank Yahoo Japan’dan 2 Milyar Dolarlık Hisse Senedi Satın Aldı!

Konusu 'Ekonomi' forumundadır ve çilekliturta tarafından 10 Temmuz 2018 başlatılmıştır.

 1. çilekliturta

  çilekliturta Active Member

  Mesajlar:
  136
  Aldığı Beğeni:
  29
  Ödül Puanları:
  28
  Softbank’ın, Altaba ile yaptığı 2 milyar dolarlık anlaşma neticesinde Yahoo Japan’dan hisse senedi alacağı açıklandı. Detaylar aşağıda;

  [​IMG]

  Softbank Group’un Yahoo Japan’daki payını artırmak için ABD’li Altaba ile 2 milyar dolarlık anlaşma yaptığı söylendi. Buna göre; Softbank’ın Yahoo Japan’dan 221 milyar Japon yeni (2 milyar dolar) değerinde hisse senedi alacağı belirtildi.

  Satın alma işleminin ardından, Softbank’ın Yahoo Japon’daki payının yalnızca 9 milyon dolarlık net yatırımla % 42.95’ten % 48.17’ye yükseleceği ve Yahoo Japan’ın ikinci en büyük hissedarı konumundaki Altaba’nın şirkette% 27 oranında hissesinin kalacağı kaydedildi. İlaveten; Altaba’nın müşterek girişim ortaklığının sona ereceği ve Yahoo Japan’ın yönetim kurulundaki 2 üyesinin görevden ayrılacağı bildirildi.

  Softbank bugünkü açıklamasında anlaşmanın; Japonya’nın 3 büyük telekom şirketinden biri olan Yahoo Japan’la ortaklıklarını güçlendireceğini duyurdu.

  [​IMG]

  Softbank CEO’su Masayoshi Son konuyla ilgili olarak; “Softbank ile Yahoo Japan arasındaki birliktelik Softbank Group’un geniş stratejik girişimleriyle uyumlu” sözlerini kullandı. Bu haberin, Softbank’ın yerli telekomünikasyon ünitesini halka arz etmeye hazırlanırken gelmesi dikkat çekti.

  Keza birkaç ay önce çıkan haberlerde; Softbank’ın Japonya’daki telekom birimini halka arz etmek istediği açıklanmış, bunun Japonya’nın son 20 yıldaki en büyük halka arz işlemi olabileceği söylenmişti.

  Sonuçta; anlaşmanın tamamlanmasıyla Softbank’ın Yahoo Japan’daki payının % 48’e çıkacak olması piyasalarda da etki yarattı.

  [​IMG]

  Yahoo Japan’ın öğleden sonra erken saatlerde yapılan Tokyo işlemlerindeki hisseleri % 12 oranında artış gösterdi. Bu sıçramaya rağmen, şirketin hisseleri yıl başından bu yana yalnızca % 22 seviyesinde arttı. Softbank’ın hisseleri ise % 2 seviyesinde yükseldi.

  Sonuçta; geçtiğimiz yıl Mayıs ayı itibariyle 93 milyar dolarlık kaynakla dünyanın en büyük özel sermaye fonu olan Softbank’ın Vizyon Fonu, dünya çapındaki pek çok teknoloji şirketinde azınlık hissesi satın alıyor ve dünyanın en büyük teknoloji yatırımcısı olma yolunda hızla ilerliyor.  Haberin Kaynağı: Hisse Senedi | Paratic
   

Sayfayı Paylaş