Türk Tarihinin En Büyük 10 Lideri

Konusu 'Beyin Fırtınası' forumundadır ve dosialtun tarafından 7 Kasım 2009 başlatılmıştır.

 1. dosialtun

  dosialtun FENERBAHÇELİ

  Mesajlar:
  83
  Aldığı Beğeni:
  9
  Ödül Puanları:
  8
  Kimileri ulvî olarak gördükleri bir amaç uğruna Türk milletinin başına geçti; Fatih Sultan Mehmed ve Alparslan gibi... Kimileri tüm dünyayı tek bayrak altında toplamak için silaha sarıldı; Attila ve Kanuni Sultan Süleyman gibi...

  Kimileri dünyayı, kendisini fethe çıkanlardan kurtarmak için bu ateşten gömleği giydi; Selahaddin Eyyubi ve Atatürk gibi... Kimileriyse yeni bir dünya kurmak için Türk sancağını beline sardı; Oğuzhan gibi...

  Türk soyunun temel taşını oluşturan Oğuzhan'dan, Türk sancaklarını Anadolu'ya ilk kez diken Alparslan'a, tüm İslam alemini tek bayrak altına almak isteyen Yavuz'dan, cihanda iki devleti çok gören Fatih Sultan Mehmed'e değin; Türk tarihinin en büyük 10 lideri, kısa profilleri ile karşınızda!  Oğuz Kağan
  Aslında bir destan olsa da, Türk soyunun en önemli atası olan Oğuz Kağan, destanını baz alırsak dindar, vatanına bağlı ve zeki bir lider profili çiziyor. Koyduğu yasalar ilerleyen süreçte töre olacak ve 16 büyük Türk imparatorluğunun temel hukunu oluşturacaktır.

  Büyük Hun Devleti'ni kuran Oğuz Han, destana göre tüm dünya hükümranlarına bir mektup yollar ve kendisini Türk kağanı olarak tanıtıp biatlarını ister. Kabul etmeyenleri mağlup eden Oğuz Kağan Çin Denizi'nden Hazar'a ulaşan büyük bir imparatoruk kurar. Daha sonra Gün, Ay, Yıldız, Gök, Dağ ve Deniz ismini verdiği, ilerleyen zamanlarda Türk soylarına isimlerini verecekleri 6 çocuğu arasında imparatorluğunu paylaştırır. Destana göre 116 yaşında dünyaya gözlerini yuman Oğuz Han, 75 yıllık savaşlarının ardından ilk teşkilatçıl Türk devletini kurmuş bir şekilde dünyadan ayrılmıştır.

  Kuran-ı Kerim'de geçen Zülkarneyn isimli kutlu insan olduğu iddiaları vardır. Destanı baz alırsak bu iddiaların doğruluk payı oldukça fazladır.


  Attila
  Hristiyan Avrupa'yı yerle bir eden, Doğu Roma'nın yıkılmasında baş rolü oynayan Attila, hâlen bile Avrupa'da korkuyla anılmakta. Sosyal hayatı ve ailesi hakkında çok az bilgiye sahip olduğumuz Attila, Uldız'ın "Güneşin battığı yerden doğduğu kadar heryeri fethederim!" ülküsü ile hareket etmiş, Roma'ya birkaç kilometre kalıncaya kadar ordusuyla sokulmuş ve Avrupa'nın bilinçaltında yatan "barbar" kavramının oluşmasında büyük etki yapmıştır...

  İslam öncesi Türk liderleri arasında en ünlülerden olan Attila'ya doğuda ise sempati ile yaklaşılır.


  Çağrı Bey
  İlk büyük ve emperyal Türk devletini kuran Çağrı Bey, Gazneli Devleti'ne başkaldırmış ve Merv'i alarak Dandanakan Savaşı ile Selçuklu'yu kurmuştur. Oğuz soyunun Kınık boyundan olan Çağrı Bey, Selçuklu sınırlarını Kafkaslara dek genişleterek Anadolu'ya akınlar düzenlemiş, Bizans için ilk büyük Türk akınlarını başlatmıştır.

  Türk tarihinde zaman zaman sahne alan ve Türk milletinin gelişimini hızlandıran liderlerden birisidir Çağrı Bey...


  Alparslan
  Az önce bahsettiğim Çağrı Bey'in oğlu olan Alp Arslan'ı Osmanlı'nın Fatih'i gibi düşünebiliriz. Selçuklu'yu Orta Doğu'da büyük bir güç hâline getirmiş, Türklere Anadolu kapılarını açarak Küçük Asya'ya Türk ve İslam sancaklarını dikmişti. İslam dünyasının koruyuculuğunu üstlenen Alp Arslan, Malazgirt'te devasa Bizans ordusunu mağlup ederek Türk tarihinin kırılma noktalarından birini gerçekleştirmişti.

  Alp Arslan, Selçuklu'nun altın çağını yaşayacağı oğlu Melik Şah'ın saltanatı için de alt yapı hazırlamış, Türk devlet bürokrasisinde önemli atılımlar gerçekleştirmişti.


  I.Alaaddin Keykubat
  Büyük Selçuklu'nun parçalanmasının ardından ortaya çıkan kollardan bir olan Anadolu Selçuklu'ya altın çağını yaşatan Keykubat, Harzemşahları mağlup etmiş, Moğol akınlarını bir süreliğine de olsa geciktirmiş ve Kırım'a hükmetmişti. Hem ekonomik hem de askeri olarak Orta Doğu'nun en güçlü devletinin Anadolu Selçuklu olduğu Alaaddin Keykubat dönemi, diplomatik çerçevede de önemli gelişmelere sahne olmuştur. Eyyubilerle Moğollara karşı ittifak yapılması, Avrupa'da gittikçe artan Haçlı seferi çığırtkanlığına karşı askeri birlik anlaşmaları yapılması gibi önemli diplomatik girişimler grçekleştirildi.


  Selahaddin Eyyubi
  Aslında Selahaddin Eyyubi'yi listeleme konusunda çok düşündüm; ama Arap, Kürt ya da Türk olduğu konusundaki tartışmalar devam ettiği için Türk olarak kabul edeceğim.

  Ortadoğu'nun efsanevi lideri Selahaddin Eyyubi, sıradan bir İslam lideri iken, devasa haçlı ordusunu Hıttin'de mağlup edip Kudüs'ü haçlı egemenliğinden kurtarması ile ün saldı. 2. dalga haçlıların Anadolu'dan çıkmak için Türk ordusundan bilet alamaması sonucu yola çıkan, ünlü İngiliz Arslan Yürekli Richard komutasındaki 3. büyük haçlı ordusunu da kurnaz bir strateji ile Filistin'in çorak toprağına gömen Eyyubi, sadece Doğu'da değil Batı'da da sıkça konuşulur. Richard ile yaptığı diplomatik ilişkilerde gönderdiği sayısız hediye, bize İslam'ın hoşgörüsünü ve Selahaddin Eyyubi'nin karakteri hakkında çok önemli deliller sunuyor.


  Fatih Sultan Mehmed
  Türk tarihinde hem Doğu'ya hem de Batı'ya bu denli etki etmiş lider pek yoktur. Bin yıllık Bizans'ı tarihin tozlu sayfalarına katmış, 15. yüzyıla dek süren feodal rejimi yerle bir etmiş, Osmanlı bürokrasisinde de "gaza" ülküsünün etkisini Çandarlıyı astırarak artırmıştı.

  İstanbul'u fethederek Avrupa'nın denizlere açılmasını sağlayan Fatih, hem Osmanlı için altın çağı hazırlarken, Avrupanın gelişmesi yolundaki en önemli basamağın geçilmesine de yol açıyordu. İstanbul gibi deniz ticaretinin koordine noktalarından birini ele geçiren Fatih, Avrupa'nın keşif hareketlerine çıkmasına sebeb olmuştu. Ümit Burnu ve Amerika'nın keşfedilmesi ile refah seviyesi artan Avrupa halkları, kısa süre sonra gerçekleştirmeye başlayacakları reform hareketleri ile de bilim ve teknikte gelişmeye başlayacaklardı.

  Osmanlı sarayındaki yerli-devşirme paşa rekabetini de sona erdiren Fatih, yerli paşaların lideri konumundaki Çandarlı Mehmet Paşa'yı astırarak devşirme paşaların yönetimde yükselmesini sağlamıştır.


  Yavuz Sultan Selim
  Osmanlı hanedanında tartışmaya en açık sultanların başında gelen Yavuz, 8 yıllık kısa saltanatı boyunca Doğu ve Güney topraklarını Osmanoğulları'nın mührü ile damgalamış, Osmanlı tarihinde son kez olarak hazineyi tamamen doldurmuştu. Çaldıran seferi sırasında İran işbirlikçisi Kızılbaşları idam ettirmesi, bazı çevrelerde "alevi soykırımı" olarak tanımlansa da, bunun bir iftira olduğu artık netlik kazanmıştır. Ayrıca Yavuz Sultan Selim'in karakteri de, Türk tarihinin en büyük 10 lideri arasına girmesine fazlasıyla yetiyor.


  Kanuni Sultan Süleyman
  Osmanlı sancaklarını Avrupa'nın kalbinde dalgalandıran, Fas'tan Kırım'a devasa bir coğrafyaya hükmeden Kanuni, tüm şark hükümranları arasında dahi özel bir yere sahiptir. Bir Doğu hükümdarının Batı hükümdarlarına Kanuni derecesinde posta koyduğu çok nadirdir. Batı'da Avusturya'yı darmadağın eden Kanuni, Doğu'da ise babası Yavuz Sultan Selim'in ağır darbe vurduğu İran ile Kafkaslarda adeta köşe kapmaca oynamıştır. Cebelitarık'tan Çanakkale'ye, Hazar'dan Yemen'e uzanan büyük Türk toprakları, Osmanlı'nın denizde süper güç olduğunu kanıtlıyor, Türk'ün altın çağını da tescilliyordu.


  Mustafa Kemal Atatürk
  18. yüzyıldan sonra konjonktürel olarak düşüşe geçen monarşik devlet düzeninden Türk toplumunu kurtaran Atatürk, Türk bürokrasisinde "devrim" olarak nitelendirebileceğimiz önemli yenilikler yapmıştı. Türk Kurtuluş Savaşı'nda stratejik zekasını konuşturan Mustafa Kemal, asıl işini savaştan sonra yapacaktı. Yeni dünya düzeninde yer almak için gerekli değişiklikleri önceden tahmin edebilen Atatürk, "muasır medeniyet" ülküsünü benimseyerek "cihanda sulh" mottosu ile hedefine yürümüştü. Hem iç hem dış politikada Türkiye için önemli hamleler yapan Mustafa Kemal Atatürk, özellikle son yıllarında Türk milleti üzerine akademik çalışmalara yoğunlaşmıştı...

  Not:Alıntıdır....

  evet arkadaşlar sizce bu liderler arasında türk tarihine en çok damgasını vurmuş olan kim? ve de listeye uymadıgını düşündügünüz yada listeye konulması gereken başka liderler var mı? Liste hakkında ne düşünüyorsunuz?
   
  4 kişi bunu beğendi.
 2. ⓡⓔⓐⓛ ⓛⓘⓕⓔ

  ⓡⓔⓐⓛ ⓛⓘⓕⓔ Well-Known Member

  Mesajlar:
  2.049
  Aldığı Beğeni:
  118
  Ödül Puanları:
  63
  Cevap: Türk Tarihinin En Büyük 10 Lideri

  Hepsinin yeri farklıdır ama tabi Atatürk ile hiç birini karşılaştıramayız . şüphesiz sadece türkiye değil dünyaya gelebilecek en büyük lider atamız...
   
 3. Then-yo

  Then-yo ::AstronoT::

  Mesajlar:
  438
  Aldığı Beğeni:
  21
  Ödül Puanları:
  18
  Cevap: Türk Tarihinin En Büyük 10 Lideri

  Atatürk ne yaptıysa iyi yaptı. Ama bazı Osmanlı padişahları bizim olan ülkeyi dagıttılar. Buda ayrı bir tartışma konusu. BTTCni hatırlayın :) Batı Trakya Türk Cumhuriyeri kurulmuş. Yunanlar bulgarlar makedonlar kabullenmiş bu ülkeyi. Ama osmanlı dagıtmış. 54 gün ayakta kalan bir ülke ve 54 gün içinde sadece bu ülkede kurulan tam 3 tane KONSOLOSLUK!
  Atatürk olmasaydı nolurdu sonumuz bilmem :)
   
 4. dosialtun

  dosialtun FENERBAHÇELİ

  Mesajlar:
  83
  Aldığı Beğeni:
  9
  Ödül Puanları:
  8
  Cevap: Türk Tarihinin En Büyük 10 Lideri

  osmanlı o yıllarda bttc ile ugraşacak durumda degildi ve oradaki bagımsız bir devlet kendisine karşı bir tehdit olurdu onu bu yüzden dagıttı osmanlı ayrıca listede o döneme dahil kimse yok listedeki padişahların hepsi büyük liderlerdir...
   
 5. Then-yo

  Then-yo ::AstronoT::

  Mesajlar:
  438
  Aldığı Beğeni:
  21
  Ödül Puanları:
  18
  Cevap: Türk Tarihinin En Büyük 10 Lideri

  dosialtun. Ben onlar kötü demedimki :) Osmanlının diger padişahları için dedim.
  Ayrıca Bttc Tehdit durumundamıydı :D Çook komik bir söz bu biliyorsun degilmi :)
   
 6. gö_kay

  gö_kay New Member

  Mesajlar:
  6.737
  Aldığı Beğeni:
  222
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Türk Tarihinin En Büyük 10 Lideri

  Katılıyorum...Osmanlıyı ne padişahlar yönetti...;);)
   
 7. Bağımlı Bağımsız

  Bağımlı Bağımsız çaylak

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  5.104
  Aldığı Beğeni:
  245
  Ödül Puanları:
  63
  Cevap: Türk Tarihinin En Büyük 10 Lideri

  ne güçlü liderler gördü Dünya tarih yazılmaya devam ediyor umarım yine güçlü liderler olur
   
 8. |Risk

  |Risk Active Member

  Mesajlar:
  840
  Aldığı Beğeni:
  40
  Ödül Puanları:
  28
  Cevap: Türk Tarihinin En Büyük 10 Lideri

  Kanuni Sultan Süleymanın yeri hepsinden ayrı.
   
 9. Chance

  Chance Well-Known Member

  Mesajlar:
  4.332
  Aldığı Beğeni:
  185
  Ödül Puanları:
  63
  Cevap: Türk Tarihinin En Büyük 10 Lideri

  neden?

  anlamadığım neden liderleri şu kadar savaşmıştır şunu dövmüştür, şunu kesmiştir diye değerlendiriyoruz? önemli olan özgürlük, demokrasi ve egemenlik anlayışıdır ki bunu Türklere veren ordakilerden sadece bir'i dir.
   
 10. |Risk

  |Risk Active Member

  Mesajlar:
  840
  Aldığı Beğeni:
  40
  Ödül Puanları:
  28
  Cevap: Türk Tarihinin En Büyük 10 Lideri

  Saydıgın şeyler Sultan Süleymanda'da var diğerlerinde'de var. Diğerlerini dövmüştür veya kesmiştir diye sıfatlandırmak yanlış ki ben öyle bir şey demedim öyle degilmi ? hepsinin tek bir amacı vardı... Özgürlük,demokrası ve en önemlisi her dinden insan tek bir çatı altında özgürce ibadet etmesi ...
   
 11. KeTa

  KeTa Alcatraz .

  Mesajlar:
  86
  Aldığı Beğeni:
  4
  Ödül Puanları:
  8
  Cevap: Türk Tarihinin En Büyük 10 Lideri

  Hepsinin yer farklı ;)
   
 12. reaven

  reaven Atabey

  Mesajlar:
  876
  Aldığı Beğeni:
  52
  Ödül Puanları:
  28
  Cevap: Türk Tarihinin En Büyük 10 Lideri

  Güzel konu hocam ..........
   
 13. Chance

  Chance Well-Known Member

  Mesajlar:
  4.332
  Aldığı Beğeni:
  185
  Ödül Puanları:
  63
  Cevap: Türk Tarihinin En Büyük 10 Lideri

  Demokrasi ve özgürlük Osmanlı zamanında varmış, o zamanlarda bir gitseydin padişaha bence şu konuda uyguladığınız şu sistem doğru değil deseydin bakalım kafan ve vücudun bir bütün olarak kalacak mıydı? :)


  Şanını şöhretini savaşarak, saldırarak kazanmış biri nasıl olur a bu ülkede insan haklarını getiren Kanuni, Kurtuluş Savaşı'nı kazandıran, demokrasi cumhuriyet ve cökmüş basit Osmanlı Cumhuriyeti'ni tekrar Avrupa standartlarına getiren bir Atatürk'ten daha önemli oluyor ilginc...
   
 14. |Risk

  |Risk Active Member

  Mesajlar:
  840
  Aldığı Beğeni:
  40
  Ödül Puanları:
  28
  Cevap: Türk Tarihinin En Büyük 10 Lideri

  Haha ! O dönemde yaşamış gibi konuşuyorsun asıl ilginç olan bu :)
  Osmanlı tarihiyle ilgili onca şey okudum bir tanesinde böyle bir hususa rastlamadım. Atıp tutmayalım lütfen =)

  Arkadaşm konuyu ne kadar saptırıyorsunuz.

  Atatürkten daha önemli veya daha iyi demedm Sultan Süleymann yeri hepsinden daha önemli dedim.. Osmnlı topraklarını 46 yılda 17bin km2 ulaştıran bir cihan padişahını bu kadar da küçümsemeyelim.

  Unutmayalım ki her insanın sevdigi büyük liderler vardır.
   
 15. Chance

  Chance Well-Known Member

  Mesajlar:
  4.332
  Aldığı Beğeni:
  185
  Ödül Puanları:
  63
  Cevap: Türk Tarihinin En Büyük 10 Lideri

  Sultan Süleyman hepsinden önemlidir demek, Sultan Sülaymen Atatürk'den önemlidir demektir. Basit bir matematiksel küme hesabı....

  Neyse, kim neyi severse sevsin, umrumda değil - zaten ki biz hala kurtarıcıya hakettiği saygıyı göstermeyen bir milletiz...

  Ve tarihe bakarsak, özellikle orta çağ'a, o zamanlarda sadece Osmanlı padişahları değil bir çok ülkedeki Kralların, Düklerin veya İmparatorların bir çok idam kararı verdiğini biliyoruz, bu tarihin tartışılmaz bir gerçeğidir.

  Değişmez gerçekler hakkında tartışmaya da luzum yok, seven sevdiğiyle, sevmeyen sevmediğiyle, değerini bilmeyen kendisiyle kalsın, tartışamayacağım bu tarz saçma bir konu hakkında, saygılar.
   
 16. |Risk

  |Risk Active Member

  Mesajlar:
  840
  Aldığı Beğeni:
  40
  Ödül Puanları:
  28
  Cevap: Türk Tarihinin En Büyük 10 Lideri

  Ben burada saygısızca bir kelime kulanmadım asıl sen küçük düşürücü sözler sarf ettin osmanlıya zoruma gitti açıkcası..

  Mustafa Kemalsiz bir dünya evet olabilir ama Mustafa :Kemal'i anlayamamış bir TÜRK BEYNİ OLAMAZ düşüncesindeyim ve Atama saygım sonsuzdur...

  Tartışılmicak konu hakkında tartışma başlattın neyse.
   
 17. Chance

  Chance Well-Known Member

  Mesajlar:
  4.332
  Aldığı Beğeni:
  185
  Ödül Puanları:
  63
  Cevap: Türk Tarihinin En Büyük 10 Lideri

  devam ettirmeyelim diyorum ben de?
   
 18. 1ömürlkmisafir

  1ömürlkmisafir Şimdi Ben..

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  6.126
  Aldığı Beğeni:
  335
  Ödül Puanları:
  83
  Cevap: Türk Tarihinin En Büyük 10 Lideri

  Buna Benzer Bir Konu Vardı.SAdece Konunun İsmi Birilerine Farklı Gelmişti Ve Konuyu Açan Arkadaş Banlanmıştı Galiba.
  Zincirleme Olarak Düşünürsek Malazgirt Olmasaydı İstanbul'un Fethi Olmazdı,İstanbul Türklerin Olmasaydı Osmanlı Bu Kadar Büyük Bir İmparatorluk Olamazdı.Osmanlı Devleti Olmasaydı Atatürk Olmayabilirdi.

  Bu Konuda Çok Benciliz Galiba. Atatürk Gibi Yeni Bir Devlet Kuran Bir Türkte Mehmet Emin Resulzade. Belki O'da Türk Tarihinin Büyük Liderinden Birisidir Ama Kime Göre Büyük Bir Lider O Önemli.
   
 19. Cupiter

  Cupiter Well-Known Member

  Mesajlar:
  1.163
  Aldığı Beğeni:
  35
  Ödül Puanları:
  48
  Cevap: Türk Tarihinin En Büyük 10 Lideri

  Geçmişi hiçe saymak.. Ne büyük hata..

  isim verilenlere bakarsak ; Selahadin Eyyubi - Fatih Sultan Mehmet..
   
 20. FORSAN

  FORSAN Misafir

  Cevap: Türk Tarihinin En Büyük 10 Lideri

  Bu nasıl bir ayrımcılıktır ki ?  Bu insanları birbirlerinden üstün kılmak bizlerin ne haddine..
   

Sayfayı Paylaş